Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Pontosan mi a menete a közös...

Pontosan mi a menete a közös képviselő leváltásának társasházban?

Figyelt kérdés
2011. jún. 30. 20:48
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Közgyűlést kell összehívni,és ott leváltani. A ház Alapszabályában meg kell határozva lenni,hogy ehhez a tagok hány százalékának kell jelen lenni.
2011. jún. 30. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Még annyit: közgyűlést akkor is össze lehet hívni,ha a tagok többsége kezdeményezi,vagy a Felügyelő Bizottság is összehívhatja.
2011. jún. 30. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

Légy szíves pontosítsd, hogy érted a leváltást, mivel ettől függ az eljárás menete. Úgy értem, szeretnék biztos lenni abban, hogy ugyanazt értjük a szó jelentése alatt.


Én úgy értelmezem, remélhetőleg jól, hogy a leváltás konkrétan az az eset, amikor nem a képviselő akar szerződést bontani, hanem a tulajdonostársak.


Az ellenkező eset a lemondás a közös képviselő részéről.


Mindkettő eredménye az, hogy új képviselője lesz a társasháznak, tehát képviselőváltás történik. :-)


Amúgy a társasházi törvényt mindenképp ajánlom figyelmedbe. Sok társasházi joggal kapcsolatos honlap van, esetenként még ingyenes jogi tanácsadással is, pl.


[link]


[link]


[link]


Valószínűleg velük jobban is jársz, mint velem. :-)


Ennek ellenére ha meghatározod pontosan, esetleg írsz még néhány infót, akkor megpróbálok segíteni.

2011. júl. 1. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Húú ez engem is érdekelne,mert nálunk is sok gond van a közösképviselővel.
2011. júl. 1. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

A férjem lakása egy társasházban van és a közös képviselő munkája, viselkedése minősíthetetlen. Ezzel néhány lakó is egyetért, szóba került, hogy egy másikat kellene keresni.

Bizonyíték nincs, de gyanú van arra, hogy a ház beruházásaiból neki is "cseppen". Nem ad kellő tájékoztatást az amúgy komoly kiadásokkal járó beruházásokról.

CSak egy példa: életveszélyes az egyik épületrész, szavazni kellett, hogy melyik megoldásra kérjünk tervezetet. A meghívóban két megoldás volt leírva, majd a helyszínen ajánlott egy harmadikat, ami "nagyon megbízható". Kérdeztük, hogy jó, de mégis mit takar ez? Aládúcolják, átfúrják, kicserélik, vagy odaáll egy erőember és tartja az épületelemet? Legalább két mondatban?? Erre választ nem kaptunk.

A lakógyűlések sürgető, pattogó stílusban vannak levezetve, ha valaki kérdez, akkor "mennem kell, ne totojázzunk ezekkel, szavazzanak már!!".

Több ízben szó szerint hisztirohamot kapott, mert valaki nem értett egyet vele. Szerény véleményem szerint, ha a munkáját végzi, nem engedheti meg magának, hogy személyeskedve beszóljon a tulajdonosoknak, majd kiabálva, csapkodva, köszönés nélkül, hüppögve, vigyorogva elrohanjon.

A lakógyűléseken jelen szokott lenni az alkoholista férje, aki közben békésen huzogatja a vodkásüveget, majd a vitákba "beszáll", hogy "ne bántsák a feleségemet!!!". Könyörgöm, nem a súlyára tettünk megjegyzést, hanem a javaslatával nem értettünk egyet.


Volt példa a jegyzőkönyv meghamisítására, jogszerűtlen gyűlés levezetésre, stb. Ott mi hibáztunk, mert mire kézhez kaptuk a jegyzőkönyvet, már kevés idő volt megtámadni, így a jogilag megszabott határidőből kicsúsztunk.


Egy szóval elégedetlenek vagyunk a munkájával.


Szintén társasházban élek, itt egy nagyon korrekt cég látja el a posztot. Van egy hihetetlenül problémás lakó, de profin kezelik a "problémáit". Meghallgatják, de érvelve vitatkoznak vele, nem hisztizve és személyeskedve - és bármennyire is dilis ez a lakó, őt is meghallgatják. Szerintem ez lenne a megfelelő eljárás, mondom ezt úgy, hogy a jó érzés tart engem is vissza az említett lakónk fenéken billentésétől.

2011. júl. 1. 13:57
 6/16 A kérdező kommentje:
Pardon, lényeg lemaradt: ezt a céget szeretném javasolni a mostani helyett. Jogilag nem tartozom oda, de a férjem is egyetért, illetve többnyire meghatalmazottként én járok az ő lakógyűléseire és több lakóval is én tartom a kapcsolatot - tehát a férjem nevében, de megoldható lenne a javaslatom, a 30 lakásból kb 5-6 tulaj egyetért, de 10-12 tulajnál több nem szokott jelen lenni a gyűléseken.
2011. júl. 1. 13:58
 7/16 A kérdező kommentje:

Illetve most hitelt vett fel a ház, és gyanús, hogy a havonta fizetendő törlesztőrészletről szóló tájékoztatás nem fedi a valóságot. Írásos tájékoztatót nem kaptunk, csak "felolvasta a papírjáról" és "higgyük el, hogy ez van odaírva".


Most csak a legutóbbi gyűlésről idéztem néhány dolgot, de nagjyából ilyen szellemben zajlik az összes.

2011. júl. 1. 14:01
 8/16 anonim ***** válasza:

Hú, hát akkor ez így nagyon gáz. És kár, mert így bonyolultabb, hosszadalmasabb az ügy. :-(


Tehát, lényeg, hogy elégedetlenek vagytok a munkájával, tehát Ti akarjátok leváltani.


Mivel van javaslatod az utódra, szerintem akkor az a legjobb, ha velük egyeztetsz, biztos segítenek végigvinni az ügyet, méghozzá úgy, hogy minden megfeleljen a jogszabályi előírásoknak, magyarul ne lehessen belekötni.


Legelőször tértivevényes ajánlott levélben kérjétek a közgyűlés összehívását, megjelölve a napirendi pontokat, és az okokat.


Ha az összes tulajdoni hányad 1/10-ével rendelkező tulajdonosok aláírása megvan, akkor kötelező összehívnia.

Tehát nem a lakások száma számít, mint a lakásszövetkezeteknél, hanem a tulajdoni hányadok.


Első napirendi pont mindenképp a közös képviselő felmentése, de én belevenném konkrétan és egyesével a problémás dolgokat is. Pl. ha nem tartotta meg rendesen az éves beszámoló közgyűléseket, akkor ez külön napirendi pont lehetne... Vagy amit írtál: számoljon be felújításról, hitelről részletesen, dokumentumokkal alátámasztva.


Kis kitérő, mert elvileg 3 biztonsági szelep is létezik: Ha a házban működik számvizsgáló bizottság, márpedig ez 25 lakás felett kötelező, akkor ők elvileg rendszeresen ellenőrzik a képv. munkáját, a többi tulaj felé pedig felelősséggel is tartoznak ezért. Fordulhatnátok hozzájuk is infóért, kötelesek megadni.


Ezen felül minden tulajnak betekintési joga van a ház dokumentumaiba: közgyűlési jegyzőkönyvek, számlák, stb. Nem "bármikor, rögtön" stílusban, de néhány nappal előre egyeztetve meg kell mutatnia a kért iratokat.


Közgyűlések anyagát célszerű, de általában nem kötelező írásban előzetesen a tulajoknak átadni. Csak hát akkor kérdés, mire alapozzák a döntést... Mert amit írtál, hogy "higgyék el, hogy megbízható", az édeskevés.

A beszámolók esetén viszont kötelező a teljes anyag előzetes megküldése, méghozzá a meghívóval egy időben. Máskülönben nem lehet kérdezni, stb.


Visszatérve a lebonyolításhoz: tehát levél pontosan megfogalmazva, a javasolt napirendi pontokkal, mindenképp beleírni, hogy a leváltási szándék oka a munkájával való elégedetlenség, ill. nem ártana a megfelelő törvényi hivatkozás, azaz a Társasházi törvény megfelelő paragrafusai, amelyek alapján eljártok.

Kérjétek azt is, hogy amennyiben nem határozatképes a kgy., akkor az ismételt kgy.-t ugyanarra a napra tűzze ki, 1/2 órával későbbre. Ez jogilag szabályos, viszont ennek a kérésnek nem köteles eleget tenni sajnos. Ez a részvétel miatt lenne célszerű, mivel a határozatképességhez legalább a tulajdoni hányad szerinti többség kell, az meg nem szokott lenni, mint írtad. Az ismételt kgy-n pedig mindegy: ha 10-en vagytok, akkor annyian szavaztok, és kész. Ha a 10 főből a leváltás mellett szavaz a tul. hány. szerinti többség, akkor kész, ennyi volt.


A kézhezvételtől számított 15 napon belül kell összehívnia a gyűlést, ha megteszi, gyorsan szavazzátok meg az elsőt, a leváltást, tehát ne húzzátok el az időt vitatkozással, mert akkor bedőlhet az egész.


Érdemes beleírni azt is a levélbe, hogy amennyiben nem hívja össze, akkor a törvényes módon fogtok eljárni, késlekedés nélkül.

Ez pedig a következő: A 15 nap letelte után a számvizsgáló bizottság is összehívhatja a kgy-t 8 napon belül. Ha ők sem, akkor viszont ti, az aláírók megtehetitek. (Célszerű 1 v. 2 személyt "ügyintézőnek" kinevezni, s az ő aláírásukkal már mehet az összehívás.)

Tehát az adott tulaj (pl. a férjed) szabályos közgyűlési meghívót ír, amelyben leírja, hogy kérték az összehívást, de az nem történt meg, ezért az aláíró tulajok megbízottjaként ő összehívja a kgy-t. Pontos időpont (legalább 8 nappal későbbi!), helyszín, stb. fontos, minták vannak a neten egyébként a levélre és a meghívóra is. Minden tulajhoz eljuttatjátok (ez elég macerás lehet, mivel sok lakásban bérlő van, vagy üres, ill. egyéb problémák adódhatnak), + jól látható helyre kirakjátok a lépcsőházban. Fontos, hogy a képv-nek is küldjetek meghívót, tértivevényessel!

(Lehet, hogy már nem kötelező minden tulajnak megküldeni, volt szó változásról, de biztos, ami biztos.)


A közgyűlést megtartjátok ugyanúgy; tehát valószínűleg az ismételt lesz határozatképes, mindenesetre jegyzőkönyv szabályosan, stb. Aztán a határozatokról értesítést kell küldeni minden tulajnak.

Onnantól kezdve a képv. ügyvezetőként működik tovább max. 90 napig, csak a szükséges feladatokat kell ellátnia. Ennyi idő van új képv-t keresni.


Ha meg tudtok egyezni már az aláíró tulajokkal, hogy ne pályázat útján válasszatok új embert / céget, mivel van javaslatod, akkor annyiban egyszerűbb a dolog, hogy a képv. -nek küldött levélben 2. napirendi pont legyen az új képv. megválasztása, megint azért, hogy ne maradjon el semmiképp. Ugyanígy akkor is, ha ti hívjátok össze.


Amúgy a számv. biz. mindenképp összehívhat kgy-t, ha úgy látja jónak a közösség érdekében. Tehát ha együttműködőek, akkor gyorsabb a dolog, mert összehívják 8 napon túli időpontra mondjuk holnaptól számítva, aztán kész, nem kell levelezgetni, meg várni.


Tehát nem egyszerű az eljárás, mint láthatod, ezért sok házban bele sem kezdenek, inkább szenvednek tovább.


Lehet, hogy valami fontosat kifelejtettem, ezért is jó lenne a külső segítséget igénybe venni.


Sok szerencsét! Kíváncsi lennék, mi lesz a vége... :-)

2011. júl. 1. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Hát, bonyolultabb a dolog. A SZVB a tényleges hatalomgyakorló, a hölgy szerintem a bábjuk. A szájába adják, hogy mit kell mondani, hogyan, miért.

Kicsit emlékeztet az egész helyzet a parlamenti munkára...

2011. júl. 1. 16:10
 10/16 anonim ***** válasza:
Nálunk évek óta nincs közgyüllés,és semmit sem tudunk tenni,illetve kevesen vagyunk akik lépni szeretnénk.Ilyenkor mi van?
2011. júl. 1. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!