Sért-e személyiségi jogokat az, ha egy szövetkezeti, vagy társasházban kifüggesztik a lakók tartozását?
Igen.
A tartozáshoz csak annak van köze, akit az közvetlenül, vagy közvetve érint. Tehát a lakótársaknak van köze hozzá, mert a tartozás miatt nekik káruk keletkezik (a nem fizetők miatt nekik többet kell fizetniük). Viszont a házba érkező vendégekre, a tévészerelőre, a pizzásfiúra nem tartozik, tehát ilyen iratok nyilvános helyen (a lépcsőház pl. annak minősül) nem függeszthetők ki.
A tartozók névsorát pl. lakógyűlésen fel lehet olvasni, vagy ott kifüggeszteni - ez a fentiek értelmében nem sért személyhez fűződő jogokat.
Pedro
Pedro
Pedro teljesen jól leírta a lényeget.
A társasház a tulajdonosok közössége, a pénzügyeihez harmadik személynek semmi köze. Már csak emiatt sem lehet ilyen módon nyilvánosságra hozni az adatokat.
A másik fele a dolognak, hogy valóban, a hátralékos tulajdonosok személyiségi jogait sértené ez az eljárás. A törvény számát nem tudom, de Google-lal rá tudsz keresni, vagy a jogtárban.
Általában azért szokott ez a kifüggesztős gondolat felmerülni egyesekben, hogy a "megszégyenítés" elkerülése v. megelőzése végett a tulajdonosok majd gyorsabban rendezik a hátralékot, vagy nem halmoznak fel annyit.
De a követelés behajtásának vannak nem jogsértő módjai is. Azért van a közös képviselő - többek között - , hogy a közösség ezirányú igényeit érvényesítse; azaz a hátralékost szólítsa fel, ennek sikertelensége esetén pedig nyújtsa be a fizetési meghagyást a közjegyzőnél.
A hátralékosok névsorát az éves beszámolónak mindenképp tartalmaznia kell, a behajtás érdekében megtett intézkedésekkel együtt; így a tulajdonosok megismerhetik ezeket az adatokat. Év közben is bárki kérhet információt a közös képviselőtől és a számvizsgáló bizottság tagjaitól, ugyanis minden tulajdonosnak betekintési joga van a társasház könyvelésébe.
Továbbá van még egy lehetőség: Ha a közös képviselő állítja ki a csekkeket, annak mellékleteként csatolhat hozzá ilyen tartalmú listát; így minden hónapban minden tulajdonos láthatja az aktuális állapotot. Ha nem a képv. készíti a csekket, akkor is meg lehet beszélni, hogy havonta v. negyedévente adjon listát. - De ez csak abban az esetben ajánlott, ha nem okoz neki jelentős pluszmunkát. Én inkább arra szavaznék, hogy akit érdekel, az kérjen betekintést.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!