Lehetséges, hogy 20-30 éven belül a Nyugati Világban a munkanélküliség akár 50-60 százalékos is lehet a technikai fejlődés és az emiatt egyre nehezebb szellemi munkák előtérbe kerülése miatt?
Mióta ennyire fejlődik a technika, egyre kevésbé van igény fizikai munkákra, és a szellemi munkák közül egyre több az igény az egyre nagyobb agykapacitást igénylőkre.
Namármost az ember genetikailag vagy kisebb vagy nagyobb agykapacitással rendelkezik. A XX. századi technikai fejlettségi szinten ezzel nem is volt probléma. A nagyon nagy agykapacitással rendelkezőkből lettek a fizikusok, kutatók, a közepes agykapacitással rendelkezőkből lettek a tanárok, titkárnők, a kis agykapacitással rendelkezőkből lettek a kétkezi munkások, földművesek.
A XX. század végére elérte a technika azt a szintet, hogy a kis agykapacitással rendelkezők munkáját robotok váltották fel, most meg már ott tartunk a közepes agykapacitásos munkákkal csak éhbérért lehet keresni, és még a hatalmas agykapacitást igénylő munkákért is hatalmas verseny folyik.
Az ember genetikailag nem evolválódik olyan gyorsan, mint ahogy a technika fejlődik, szóval attól, hogy a kis agykapacitással rendelkezők munkáját robotok végzik, a közepes agykapacitással rendelkezőkre meg rabszolgasors vár éhbérért, még nem csak szuperzsenik fognak születni, akik a szuperzseni munkákat tudják végezni.
Milyen sors vár mondjuk 2060-ban egy olyan emberre, aki az általános iskolában nemigazán jó egy tantárgyból se, viszont tesiből kitűnő, és technika órán is elég jó a kézügyessége?
Milyen sors vár egy olyan gyerekre, akinek nemigazán az olvasás és a számolás az erőssége, de akár 5 órán keresztül bírna nehéz ládákat pakolni egy épületből a teherautóra?
Nos, a Zeitgeist-ból kiderül, hogy a mostani munkák jelentős százalékát válthatnák már fel (akár holnaptól) a gépek, de a pénzügyi rendszer ezt nem engedi, ugyanis kell a vásárlóerő. (Mivel ha nincs munkád, nem kapsz fizetést, tehát nincs pénzed termékeket venni.)
Emiatt lassítják az elektromos autók, a napelemmel működő berendezések fejlődését, térhódítását, emiatt nem engedélyezik az ún. Courton Crafting program térnyerését (ami gyakorlatilag a semmiből teremt házakat, lakásokat, tehát ezzel tönkremenne az egész építőipar stb.), és így tovább és így tovább...
A jövő gyárában egy biztonságiőr fog dolgozni, és egy kutya.
Az őr eteti a kutyát, a kutya pedig vigyáz, hogy az őr ne babrálja a gépeket.
Amúgy érdekes a tendencia, hogy bár az lenne a logikus, hogy a fejlett technológiák térnyerésével az emberek munkaideje csökkenjen, és egyre több idejük maradjon például a művészetekre, vagy a kultúrára, stb.
Ezzel szemben ma, (akinek van munkája) ismét tíz, tizenkétórás munkaidők vannak, miközben a fizetések, és az életszínvonal, és a kilátások romlanak, a népesség elöregszik.
Ez egy paradoxon, amelynek a feloldását nem egészen értem én sem.
"és egyre több idejük maradjon például a művészetekre, vagy a kultúrára"
De nem mindenki olyan beállítottságú, hogy érdekelje a művészet és a kultúra.
"De nem mindenki olyan beállítottságú, hogy érdekelje a művészet és a kultúra."
Szerintem egy ilyen világban az embereknek semmi más nem marad, csak a művészetek(ezt lehet pozitív és negatív dologként is értékelni).
Szóval nem tudom mit csinálna egy olyan ember, akit ez nem érdekel...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!