Körülbelül mikor jön el az az időszak amikor már nem lesznek nyelvek, határok, nemzetiségek? Jó lenne?
Na végre valaki velem is vitatkozik. Nos:
"Vezetők nem kellenek! ez fontos!"
Nem, ez f@$z$ág. Akkor ki dönt?
- A döntés következményeit mérlegelik (tudósok, közgazdászok stb) és a hosszú távon jobbik megoldást választják. egyértelmű. de nehéz, előre kell látni mi fog történni, minél pontosabban.
"az alkotmányt több száz tudós számolná ki..."
:D:D:D:D Mert az olyan, hogy azt ki szokták számolni :D
- lásd az előző válaszom (adatok célok meghatározása...).
"... és számítógépeket is használnának a politikára."
- lásd az előző kérdést :) ha a rengeteg adat megvan akkor okos algoritmusok is dolgozhatnak. Előre lejátsszák az eseményeket, és így látni melyik döntés a jó. (lásd sakk gépek - van mit még fejlődni azért.
- és nem, a Skynet nem jön létre.:)
"A kultúra megmarad, mert erős, de több száz év alatt szép le kellene építeni."
Te nem vagy teljesen százas. vagy ennyire zavar a kultúra? Ennyire hiányzik, hogy nem lehet a szőnyeg közepére szarni? Vagy a könyvek frusztrálnak ennyire?
- a kultúrát olyan értelemben gondoltam, hogy ami felesleges, és nem segít az előrehaladásban, azt ki lehet kukázni. (a divat például. felesleges. abból a pénzből mennyi minden értelmes dolgot meg lehetne valósítani...)
"A versenyszellem igaza volt valakinek fontos, de a szabadverseny helyett, jól kooperálva a cégek együtt jobban termelnek, kutatnak, mint külön."
ez is hülyeség. ha valami viszi előre a világot, hát az a versengés. És ha így is lenne, meddig tartana az a nagy fene kooperáció? Kb. amíg az első dollár bevételt igazságosan el kellene osztani. Vagy azt az offikai éhezőknek adják? Ja, nem, mert ők ki lesznek zárva.
- a pénz nem kerülne sehová. a fejlesztésekre megy minden.
elvileg úgy kéne hogy működjön, hogy együtt könnyebb elérni a célt.
(falat mászol. nem bírsz felérni. az ellenfeled se tud. egymásnak segítve mindketten felértek)
Oké, most csak úgy valamit ehhez. Eljönne ez az időszak, és egy erős kezű, de erőszakos vezető venné át a hatalmat (pl. mint Hitler vagy Sztálin). Az esetben ki vetne véget a mészárlásnak?
Vagy Néró, vagy Commudus?
Azért én tudok egy-két hülye alakot a történelemből. De mi lenne ha ez világszinten valósulna meg?
Szerintem nagyon nem lenne jó.
"- A döntés következményeit mérlegelik (tudósok, közgazdászok stb) és a hosszú távon jobbik megoldást választják. egyértelmű. de nehéz, előre kell látni mi fog történni, minél pontosabban."
Vezető akkor is kell(ene). Ki választja ki a tudósokat? Ki határozza meg, hogy mi a cél, és mik a fontos célok, mi az, ami elhanyagolható? A gazdaságosság a cél, a haladás mértéke? A mellékhatásokat figyelembe kell venni, vagy csak a cél elérése a fontos? ezt mind vezetőknek kell eldönteni. Ez így még elméletben sem működne, nemhogy gyakorlatban.
"lásd az előző válaszom (adatok célok meghatározása...)"
Akkor az nem Alkotmány. Maximum költségvetés, vagy ütemterv, vagy 5 éves terv, vagy bármi, de nem Alkotmány.
"ha a rengeteg adat megvan akkor okos algoritmusok is dolgozhatnak. Előre lejátsszák az eseményeket, és így látni melyik döntés a jó. (lásd sakk gépek - van mit még fejlődni azért."
Ez sem pont politika. Másrészt meg számítógépen le lehet játszani egy absztrahált rendszer fő részeit, de mindenre kiterjedően nem lehet lemodellezni egy folyamatot. Hosszútávon lemodellezni és kiválasztani a cselekvési változatok közül a jót meg pláne.
"a kultúrát olyan értelemben gondoltam, hogy ami felesleges, és nem segít az előrehaladásban, azt ki lehet kukázni. (a divat például. felesleges. abból a pénzből mennyi minden értelmes dolgot meg lehetne valósítani...)"
A kultúra sem pont ezt jelenti, és nem azt írtad, hogy kiválogatnád a felesleget, hanem hogy megszüntetnéd. amúgy meg ki mondja meg, hogy mi a fontos, és mi nem? Itt megint kell vezető. Vagy minden megszűnik, ami nem hasznos? Se divat, se foci, se mozi, se könyv, se más? Akkor olyan lázadások lennének, hogy 2 napig nem tartana a Világnépköztársaság.
"a pénz nem kerülne sehová. a fejlesztésekre megy minden.
elvileg úgy kéne hogy működjön, hogy együtt könnyebb elérni a célt."
Ha MINDEN a fejlesztésekre megy, akkor miből lesznek a hétköznapi dolgok? Kaja, ruházat, energia, szilvapálinka és a többi fontos dolog?
"(falat mászol. nem bírsz felérni. az ellenfeled se tud. egymásnak segítve mindketten felértek)"
Rossz példa, mert a piac inkább egy versenyfutáshoz hasonlít, amit a versengés visz előre. Ha két futó elindul, és a gyorsabb segíti a lassabbat, így együtt érnek célba, az melyiket fogja ösztönözni? A lassabbat? Hisz őt úgyis besegíti a gyorsabb. A gyorsabbat? Hisz ő úgyse lát semmit az előnyéből, mert a lassabbat is be kell segítenie.
Jó példa a versenyfutás is! Köszi. Tehát NEM az a cél hogy k ér be elsőnek, hanem az a cél hogy minél jobb legyen az összes beérkező átlagidőeredménye!
A mai világban és a szabadversenyben az a cél hogy ki nyer. Sőt lassítja a másikat! Keresztbe tesz a másiknak.
Számítógépen MA nem lehet lemodellezni. Ebben igazad van. De én azt kérdeztem hogy "mikor".
Tökéletes sose lesz, de egyre jobb lehet. 60 év alatt milyen okos kis számítógépeink lettek. 200 év múlva még jobbak lesznek...
"Jó példa a versenyfutás is! Köszi. Tehát NEM az a cél hogy ki ér be elsőnek, hanem az a cél hogy minél jobb legyen az összes beérkező átlagidőeredménye!"
Ha az átlagot akarod maximalizálni, az lassíthatja a fejlődést, mert a legjobb nem tud a saját ütemében fejlődni, be kell várnia másokat. Illetve a motiváció is hiányozna az általad leírt esetekben.
Nem lassítja. ezt cégekre lefordítva 3 cég esetén 10+5+5 gyógyszer termelése, együtt mondjuk 8+7+7. Több gyógyszert termelnek.
A motivációt pedig maximális szinten kell tartani, akár pszichológusokkal, akár máshogy. Ez is feladat, nem könnyű megoldani, hogy verseny nélkül ugyanúgy ötleteljen egy tervező például.
Hú de sok munka lesz ezeket mind kivitelezni.... :S
"Nem lassítja. ezt cégekre lefordítva 3 cég esetén 10+5+5 gyógyszer termelése, együtt mondjuk 8+7+7. Több gyógyszert termelnek."
Ez egy légbőlkapott baromság. Elméletben nagyon szépen néz ki, de semmi nem támasztja alá. Én meg azt írom, hogy versenyel 10+8+8, verseny nélkül meg 7+7+7, mert nincs motiváció. Kb. ugyanannyi alapja van mindkét számításnak: semmi.
"A motivációt pedig maximális szinten kell tartani, akár pszichológusokkal, akár máshogy."
A motiváció az nem egy olyan dolog, amit pszichológusok mesterségesen magasan tudnak tartani. Kicsit el vagy tévedve, vannak elképzeléseid, de azok a valóságalapja, gyakorlati megvalósíthatósága konvergál a 0-hoz.
"Hú de sok munka lesz ezeket mind kivitelezni...."
Addig állj vívóállásban, amíg ezeknek a kivitelezésére kerül a sor! :D
"Úgy beszéltek, mint aki nem szeretné, hogy a világ fejlődjön."
De, fejlődjön. De ne eszetlenül és irányítottan, hanem arra, amerre az igények viszik.
Amit te felvázoltál, az hasonlatos az olyan zsákutcának bizonyult "mű-világokhoz", mint amit a kommunizmus, nácizmus vagy liberalizmus nevű természetellenes elképzelések szültek.
Amit leírtál, abban kb. az 1984 c. műben leírt világkép köszön vissza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!