Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Miért baj, ha egy háborút...

Miért baj, ha egy háborút kiprovokáló országot nem akarunk támogatni? Egyék meg amit főztek...

Figyelt kérdés
tegnap 17:35
 1/9 anonim ***** válasza:
69%
Te is ott harcolnál a Corvin közbe gondolom...
tegnap 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 2*Sü ***** válasza:
76%
Miért lenne baj? Nagyon helyes! Ne támogassuk Oroszországot!
tegnap 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
17:40 - fordítva ülsz a lovon.
tegnap 17:41
 4/9 Fsms ***** válasza:
68%
Úgy tűnik fideszes moszkovita kérdésed nem jött be.
tegnap 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Ezzel mindig mellélőttök. Az életben nem szavaztam a fideszre és nem is fogok.
tegnap 17:48
 6/9 anonim ***** válasza:
77%
Nekem nem baj hogy nem akarjuk támogatni, de miért támogatjuk mégis az oroszokat?
tegnap 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 2*Sü ***** válasza:
68%

Nem, a lovon Oroszország ül fordítva. Nyilván érthető ez, mert a történelmi tanulságuk az, hogy jöttek itt támadások keletről is, nyugatról is, ennek meg úgy lehet elejét venni, ha mind a keletet, mind a nyugatot uralmuk alá helyezik. Oroszország – meg amíg Szovjetunió volt – mindig előszeretettel tekintett a határain túlra is úgy, mint ami felett neki lenne joga döntéseket hozni.


Ami Ukrajnát illeti, folyamatosan beleszólt az ottani belpolitikába, ami nem szép, nem is lenne joga hozzá, de olyan, ami felett szemet lehet hunyni. A Krím 2014-es annektálását sem reagálta túl a nyugat, mert bár jogszerű nem igazán volt, de legalább a terület etnikai összetétele alapján valamennyire indokolható.


Oroszországnak biztos, hogy csípi a szemét a NATO bővülése. Oké, csak a NATO egy szerződésrendszer. Ha egy szuverén állam maga is szerződni akar a NATO jelenlegi tagjaival, akkor neki kell jelentkeznie, meg kell felelnie bizonyos kritériumoknak, aztán ha mindenki elfogadja, akkor megköttetik a szerződés. Lehet, hogy Oroszország ezt nem érti, mert minden határon túli érdekét erővel, fenyegetéssel, függőség kialakításával érvényesítette mindig is. Oroszország az, aki pofon vágja Aladárt, mert az önszántából akar barátkozni Bélával.


Ja, Oroszországnak valóban nem volt más választása, mint háborút indítani. Ha nem adod oda a szendvicsedet, akkor tényleg nincs más lehetőség, mint erőszakkal elvenni tőled. Ha egy szuverén ország magától nem hajlandó behódolni, meg úgy táncolni, ahogy ő akar, akkor marad az erő. (Amúgy anno az is követelésük volt, hogy a NATO álljon vissza a 1997-es állapotába, ami közvetett módon azt jelenti, hogy követelik, hogy Magyarország lépjen ki a NATO-ból. A kérdés az, hogy mégis milyen jogon követeli Oroszország, hogy Magyarország milyen más országokkal milyen szerződést köt.)


De mindezt nehéz úgy interpretálni, hogy az ukránok provokálták ki a háborút. Azzal, hogy léteznek és szuverén államként maguk döntik el, hogy kivel milyen viszonyt alakítanak ki?

tegnap 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
12%
Egyáltalán nem baj, Ukrajna tudatosan elszabotálta a minszki megállapodást, mert a háborús utat választotta. Valóban ki mit főzött, egye meg.
tegnap 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 2*Sü ***** válasza:

> Ukrajna tudatosan elszabotálta a minszki megállapodást


Kik között is született ez a megállapodás? Ukrajna és a de facto (nemzetközileg el nem ismert) Donyecki Népköztársaság és Luganszki Népköztársaság között. Lehet, hogy ez a két köztársaság oroszbarát, illetve nemzetiségi összetételét nézve orosz többségű volt, de jogilag mi köze ehhez Oroszországnak? Oroszország határán kívüli területen történő helyzetet volt hivatott rendezni, amely megállapodásban nem szerepelt Oroszország a megállapodó felek között.


És amúgy a megállapodást a Donyecki Népköztársaság rúgta fel végérvényesen azzal, hogy nem sokkal a megállapodás után fegyveresekkel megostromolta és elfoglalta a Donyecki Nemzetközi Repülőteret, ami a megállapodás kiegészítésében meghatározott 30 km-es puffer-zónában volt. (Hozzá kell tenni, hogy valódi tűzszünet tulajdonképpen soha nem is volt, csak az összetűzések intenzitása csökkent.) A repülőtér elfoglalása után a Donyecki Népköztársaság szóvivője jelentette be, hogy a megállapodást a maguk részéről a továbbiakban nem veszik figyelembe, nem törekednek a tűzszünetre, sőt támadást indítanak Donbasz határáig. Az lehet, hogy egyik fél sem ragaszkodott foggal-körömmel ahhoz, hogy a megállapodás minden pontjának maradéktalanul eleget tegyen, de formálisan nem Ukrajna rúgta fel a megállapodást.


Meg hát azért ennek volt előzménye. A kelet-ukrajnai konfliktusban, ahol az ukrán állam és az elszakadást szorgalmazó kormányellenes csoportok mellett valahogy feltűntek orosz katonák. Megint az a helyzet, hogy Oroszország feljogosítva érezte magát, hogy egy határain kívüli helyzetet úgy kezeljen, mintha az a határain belül lenne.


Oké, egy háború nem arról szól, hogy mindenki békésen ül a fenekén és betart minden bilaterális és multilaterális egyezményt. Oroszországnak volt hatalma, volt ereje, lehetősége meglépni mindezt. Mindez akceptálható. Nem a XX. század végére, XXI. század elejére kialakuló európai status quo szerint való, de hát ez van. De mindezt úgy beállítani, mintha nem Oroszország provokálta volna ki a háborút, ebben a háborúban nem Oroszország lenne az agresszor, na az az, ami a legkevésbé állja meg a helyét.

ma 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!