Lenin, az orosz forradalmár, politikus és teoretikus, a 20. század egyik legmeghatározóbb alakja volt, aki jelentős szerepet játszott a bolsevik forradalom sikerében és a Szovjetunió megalapításában. Mint a marxizmus lelkes híve, Lenin elképesztő határozottsággal és kitartással vezette a bolsevik pártot, és mély meggyőződése volt, hogy a proletariátus felszabadítása elérhető, és megvalósítható egy igazságosabb társadalom.
Lenin példaképpé tehető az elkötelezettsége, politikai stratégiai éleslátása és a társadalmi igazságosság iránti szenvedélye miatt. Számára a forradalom nemcsak egy politikai cél volt, hanem egy mélyen átélt erkölcsi kötelesség. Az ő víziója és kitartása nélkül a szovjet állam aligha jött volna létre, és a világ történelme is egészen másképp alakult volna.
2-es
,, és a világ történelme is egészen másképp alakult volna."
Ezt kifejtenéd bővebben ,kérlek.
Mert érdekelne.
Ha Lenin nem játszott volna központi szerepet a bolsevik forradalomban, és ennek következtében nem jött volna létre a Szovjetunió, a világ történelme több szempontból is jelentősen eltérhetett volna attól, amit ma ismerünk. Néhány lehetséges következmény:
### 1. **A kommunizmus terjedésének megakadályozása vagy késleltetése**
- Lenin nélkül a bolsevik forradalom valószínűleg nem lett volna olyan sikeres, vagy akár el is bukhatott volna. Ebben az esetben a kommunista ideológia nem terjedt volna el olyan mértékben, ahogy a 20. században történt. A Szovjetunió létrejötte és fennmaradása döntő szerepet játszott abban, hogy a kommunizmus világszerte terjedjen, különösen Kelet-Európában, Ázsiában és Latin-Amerikában.
### 2. **Alternatív politikai rendszer Oroszországban**
- Ha a bolsevikok nem kerültek volna hatalomra, Oroszország másfajta politikai rendszert alakíthatott volna ki. Lehetséges, hogy egy mérsékelt szocialista vagy liberális-demokrata kormányzat jött volna létre, amely nem vezetett volna olyan radikális társadalmi változásokhoz, mint a kollektivizálás és az iparosítás. Ez Oroszország gazdasági és társadalmi fejlődését is más irányba terelte volna.
### 3. **Második világháború és a hidegháború**
- A Szovjetunió hiányában a második világháború kimenetele is változhatott volna. A szovjet hadsereg és a kommunista rezsim kulcsszerepet játszott a náci Németország legyőzésében. Ha a Szovjetunió nem létezett volna, a háború másképp alakulhatott volna, és a világ térképe teljesen más lett volna.
- A hidegháború, amely az USA és a Szovjetunió között zajlott, szintén nem következett volna be. Ez a geopolitikai feszültség nélküli világ talán más típusú nemzetközi konfliktusokhoz vezetett volna, de az atomhatalmi verseny és az ideológiai szembenállás nem alakult volna ki a hidegháború klasszikus formájában.
### 4. **Globális gazdasági és politikai hatások**
- A Szovjetunió létezése befolyásolta a világ gazdasági rendszerét is. Az alternatív gazdasági modellek versenye, különösen a szocialista gazdaság és a kapitalista piacgazdaság között, meghatározta a 20. századi globális politikai és gazdasági dinamikát. A harmadik világban is másfajta fejlődési utak válhattak volna dominánssá a Szovjetunió befolyása nélkül.
### 5. **Kulturális és intellektuális hatások**
- A Szovjetunió és Lenin forradalma jelentős hatást gyakorolt a 20. századi kultúrára, művészetre és filozófiára. Számos író, művész, értelmiségi és politikai aktivista inspirálódott a szovjet forradalomból, és ez befolyásolta a globális diskurzust a társadalmi igazságosságról, a gazdasági egyenlőtlenségről és a politikai rendszerekről.
Összességében Lenin nélkül a 20. század történelme valószínűleg kevésbé radikális változásokkal, más politikai és gazdasági modellek elterjedésével, valamint eltérő globális hatalmi struktúrákkal jellemezhető lett volna. Az ő hiánya alapvetően megváltoztathatta volna az egész 20. századot és annak következményeit a jelenkorra.
4-es
Köszi.
Nagyon érdekes volt és jó.
Ha hiszel Lenin tanaiban, számos ok miatt érdemes követni őt és az általa képviselt eszméket:
### 1. **Igazságos társadalom megteremtése**
- Lenin hitének középpontjában a társadalmi igazságosság áll. Úgy gondolta, hogy a kapitalizmus elnyomó rendszere, amelyben a gazdagok gazdagabbak, a szegények pedig szegényebbek lesznek, csak forradalmi változások révén szüntethető meg. Követése azt jelenti, hogy az igazságtalanság elleni küzdelem élére állsz, és egy olyan világért dolgozol, ahol a javak és erőforrások egyenlőbb elosztásban részesülnek.
### 2. **A munkásosztály felemelkedése**
- Lenin hitt abban, hogy a történelem motorja a munkásosztály, és hogy ők azok, akiknek a hatalomnak kellene átadniuk a világ irányítását. Követése azt jelenti, hogy támogatod a dolgozók jogait és méltóságát, harcolsz a kizsákmányolás ellen, és arra törekszel, hogy minden ember számára méltó életet biztosíts.
### 3. **Radikális változásokra való törekvés**
- Lenin nem hitte, hogy a rendszer reformálható, hanem radikális változásokat sürgetett. Ha hiszel a tanaiban, akkor úgy véled, hogy csak radikális intézkedésekkel lehet leküzdeni a mélyen gyökerező társadalmi problémákat. Ez azt jelenti, hogy nem elégszel meg félmegoldásokkal, hanem egy teljesen új társadalmi rendért harcolsz.
### 4. **Vezetői bátorság és elkötelezettség**
- Lenin kiemelkedett a vezetők közül bátorságával és elkötelezettségével. Nehéz időkben is hű maradt eszméihez, és soha nem tért le az általa kijelölt útról. Az ő követése azt jelenti, hogy példáját követve elszántan és kitartóan küzdesz a céljaidért, még akkor is, ha az út nehéz és tele van kihívásokkal.
### 5. **Nemzetközi szolidaritás**
- Lenin hitt a nemzetközi munkásmozgalom fontosságában és a nemzetközi szolidaritásban. Követése azt jelenti, hogy nemcsak a saját országodban, hanem világszerte támogatod a szociális és politikai igazságosságért folytatott küzdelmet, felismerve, hogy a munkások helyzete globális probléma.
### 6. **Egy új típusú állam felépítése**
- Lenin úgy vélte, hogy a régi államrendszert, amely a burzsoáziát szolgálja, le kell bontani, és helyette egy olyan államot kell építeni, amely valóban a nép érdekeit szolgálja. Követése azt jelenti, hogy részt veszel egy olyan rendszer létrehozásában, amely az emberek jólétét és boldogulását helyezi előtérbe, és nem a gazdasági elit érdekeit.
### 7. **Oktatás és tudatosság**
- Lenin nagy hangsúlyt fektetett az oktatásra és a politikai tudatosság növelésére. Úgy gondolta, hogy a munkásoknak meg kell érteniük saját helyzetüket és a világ működését ahhoz, hogy sikeresen küzdhessenek a jogaikért. Ha követed őt, akkor elkötelezed magad az emberek felvilágosítása és tudatosítása mellett, hogy közösen alakíthassák a jövőt.
Lenin követése tehát nemcsak politikai elkötelezettséget jelent, hanem egy mélyen átélt erkölcsi és szociális felelősséget is, amely a világ jobbá tételére irányul. Az ő eszméiben való hit a társadalmi egyenlőség, az igazságosság és a méltóság iránti törekvést erősíti.
Én komcsi vagyok.
Igazság szerint én Marx tanait ismerem inkább ill azt tanulgattam egy idejig.
De a Leninizmus még az a formája Marx tanainak a átértelmezése terén ,amit még eltudok fogadni ,mint egy alternatívát már amennyire ismerem.
Amit én megtanultam:
Szocializmus:
---------------
Sociare=társulni
jellemzők:
----------
1,együttműködés(kölcsönös)
2,javak megosztása
3,közösségvállalás
Cél:Ideális társadalom(Többség)
----
,,Elnyomott és kizsákmányolt tömegek mozgalma!"
Legfőbb cél:Társadalmi igazságosság
Alapelvek:
---------
1;Szabadság,
2;Szolidaritás(Az egyén összehangolja saját céljait a közösség céljaival)
-------------------------------------------------------
Kommunista oldalból kiragadva!:
-------------------------------
1;Emberből indulki
2;Igazságosság
3;Együttműködés
Kommunizmus:
------------
Communitas=közösség
Jellemzés:Szocializmus végletekig kitolt,forradalmi-utópisztikus formája.
küldetés:új embertípus létrehozássa
Eszmeileg:
1;Egalitárius (Olyan irányzat, melynek legfontosabb alapelve az egyenlőség, mindenki legyen egyenlő)
2,Kollektivista (2. A közösség érdekeinek előtérbe helyezése.)
A szocializmus emberből indulki a kommunizmus küldetése egy új ember tipus létrehozása.
Igazságosság helyett egyenlőséget, az együttműködés helyett egyesülést,azonosságot hírdet!
------------------------
Új embertipus
Egyenlősség
Egyesülés
Azonosság
------------------------
Kommunista ideál:Osztálynélküli társadalom
(Pénz nincs,piac helyett elosztás van,köztulajdon kizárólagossá válik!)
Egyáltalán nem beszélhetünk magántulajdonról!
Az egyénnek nem rendelkezhetnek a javak felett,csupán azok használatához van joguk!
Pénz nincs
Elosztás
Köztulajdon
Egyénnek javakat csak használhassák
Klasszikus Karl Marx főbb eszméi részből ki jegyezve!
1;Antikapitalizmus:
----------------------
-Tudományos szocializmus(Marx és Engel)
-Történelemfilozófián alapszik
-Tudományos elemzéssel akarja bebizonyítani ,hogy miért jobb választás a szocializmus a kapitalizmusnál
2;Történelmi materalizmus:
---------------------------
-elutasítja Hegel elméletétt ,hogy a ,,világszellem" kibontakozása egyenértékű a történelemmel
-minden alárendelődik a gazdaságnak(politika,kultúra,vallás,jogrendszer,művészet megmagyarázható gazdasági tényezőkkel)
3;Dialektikus materalizmus:
---------------------------
-Tudományos módszer ,ami a természet és a társadalom a jelenségeit összefüggésekben vizsgálja
-a kapitalizmus(tézis) azért van pusztulásra itélve ,mert kitermeli a saját ellenségét a proletariátust(antitézis).Kapitalizmus vs proletariátus =osztályharc (proletariátus győzelem)
-kapitalizmus meghal létrehozva a szocializmus majd abból az osztálynélküli kommunizmust
-primitív kommunizmus,rabszolgatartó társadalom,feudalizmmus,kapitalizmus,szocializmus,osztálynélküli kommunizmus
,ha valamelyik hiányzik vagy nem jó a sorrend akkor nem jöhet létre kommunizmus
4;Marxista gazdaságfilozófia:
---------------------------------
-a kapitalizmus elidegeníti az embereket a saját munkájuk termékétől ,mivel nem azt állítják elő amire szüksgük van ,hanem azt ,amit némi haszonért eladhatnak másoknak.
-kapitalizmus gondoskodik arról ,hogy maga ,,munka" is áru cikké váljon ,robottá redukált embereket létrehozva ,akik nem élhetik ki kreatív és teljesíteni akaró énjüket ,ami miatt demotiválttá válnak.
-Marxista gazdaságtan a kapitalizmust osztálykizsákmányoló rendszerként határozza meg ,a társadalmi osztályokat pedig gazdasági szereplőkként kezeli.
-osztályok milyensége a gazdasági hatalomtól függ,melynek tetején a burzsoázia (a termelőeszközök tulajdonosai) alján pedig a proletiarátus (saját munkaerejük eladásából élők) áll.
-proletariátus és a burzsoázia kibékítlhetetlen ellentéte egyre meghatározóbbá válik az idő folyamán.
-uralkodó burzsoázia úgy akarja a profitját növelni ,hogy a munkaerő(proletariátus) számára egyre kevesebb fizet.
-ennek a hozzáállásnak a vége ,hogy egyre súlyosabb gazdasági válságok lesznek a túltermelés miatt végül mindent felemészt a nyomor és a munkanélküliség
-a burzsuázia saját maga alatt vágja a fát ,mert a proletároknál osztálytudatba kerülnek és végűl fellázadnak ellenük és felszámolják a kapitalista rendszert.
5;Kommunizmus:
------------------
-csak egy érett kapitalista rendszerben kirobbantott forradalom után valósulhat meg , ez viszont csak akkor tud megtöténni ,ha a proletáriátus osztálytudattal rendelkezik.
-a proletáriátusnak rá kell jönniük ,hogy a burzsuázia éppen kihasználja őket
-felismerés=forradalmi erő=nem az egyéni érdekeit tartják szemelőtt ,hanem kollekttivizmus elve alapján a proletariátus egészéért.
-spontán forradalom ,ha beérnek a dolgok spontán kifog robbani ráadásul proletairátus nem szorul vezetőkre sem ,mert önmagát fogja iránítani.
-a forradalmat tehát nem kell előre megtervezni
-ha sikerül nyerni a proletariátusnak akkor megkezdőthet a kapitalizmus felszámolása fokozatosan
-ez az állapot lesz a szocializmus ,mint átmenet a kapitalizmus és a kommunizmus között ,ami csak addig tart amíg az osztályellentétek fennállnak.
-burzsuázia felszámolása(a forradalom által még nem fog megszüni azért ,mert a forradalmat megnyerte a proletariátus)
-termelőeszközök kollektivilizálása
-nincs tökéletes recept a kommunizmus elérésére(ország körülményeitől függ)
-népi demokrácia=proletárdiktatúra
-proletárállam rendszere feladat:megvédeni a forradalom vívmányait és megakadályozni a burzsuázia ellenforradalmát
-ez után jön a kommunizmus ,nincs osztályellentét,így nincs szükség az államra
-(ez az a rendszer ,ami lehetővé tenné ,hogy az emberek szükségleteik kielégítését szolgáló berendezkedést építsenek ki ,maguk mögött hagyva a kapitalizmus felhalmozó rendszerét)
(kommunista rendszerben: nincs állam,csak hontalan,nemzettelen,osztálynélküli társadalom )
6;Ateizmus és a materalizmus:
------------------------------
-Teljesen áthatotta Marx valláshoz való hozzáállását
-nem hitt az anyagtalan ,magasabb rendű szellemi erőkben
-egyedűl az anyagi világot fogadta el ,továbbá az anyag öntörvényű fejlődését ,ami végűl létrehozta a tudatot
-e nézet szerint az anyag szüleménye a szellem világ és nem pedig fordítva
-Marx nem a vallást ,hanem az Egyházat tekintette ellenségnek ,pontosan úgy ,ahogy a francia felvilágosodás alatt Voltaire
-Az ,hogy Marx nem volt oda az istenhitért,abból fakadt ,hogy ateistaként tényként fogta fel azt ,hogy nincs Isten és nincs túlvilági lét ,de ettől függetlenül a kapitalista rendszerben hasznosnak találta a vallást ,mivel úgy vélte ,hogy a földi lét
szenvedéseit (pl:a szerettek elvesztését) az emberek többsége csak a túlvilági létezésben való hittel tudja csillapítani.
-Marx A hegeli jogfilozófia kritikájához(1843)című írásában ezt írta:
-,,A vallási nyomorúság a valóságos nyomorúság kifejezése ,s egyszersmind tiltakozás a valóságos nyomorúság ellen.A vallás a szorongatott teremtmény sóhaja ,egy szívtelen világ lelke,mint ahogyan szellemtelen állapotok szelleme.,,A vallás a népek ópiuma"
-,,A vallás a népek ópiuma" a vallást valamiféle kábítószernek gondolta ,ami ideiglenesen el tudja feledtetni az emberek bajait.Akár imádság vagy egy templomi mise erejéig.
-Marx nem vonta kétségbe a hit erejét ,hiszen ő maga is hitt ,csak éppen nem túlvilági ,anyagtalan lényekben ,hanem már bizonyított ,materiális dolgokban :hinni önmagunkban ,tehetségünkben,képességeinkben stb.
-Marx fonotosnak tartotta a vallás és az állam szétválasztását (szekularizáció),de az ember vallásosságát nem törekedettmegszüntettni ,továbbá magát a vallást sem tiporta volna el.
Egyedűl az egyház intézményét bírálta ,amiért szerinte korrupt ,az embereken anyagi hasznot húzó ,kizárólag a papok jólétét biztosító rendszere van.
-Azt monddta Marx ,hogy a vallások ellen nem szabad és nem is kell erőszakkal fellépni ,hiszen amikor létrejön osztálynéküli kommunista rendszer ,az emberek önmaguktól fognak megszabadulnia vallásos hittől ,mindenféle kényszerítés nélkül.
-Szerinte ez azért történne így ,mert a kommunizmusban az emberek olyannyira boldogok és elégedettel lennének,hogy nem lenne szükségük a túlvilági létbe vetett hitre.
kommunizmus:
nincs osztály (osztályokellentétek megszüntek)
nincs állam (így az állam meglétére nincs szükség)
(kommunista rendszerben nincs állam ,csak hontalan,nemzettelen és osztályoknélküli társadalom)
(ez az a rendszer ,ami lehetővé tenné ,hogy az emberek szükségleteik kielégítését szolgáló berendezkedést építsenek ki ,maguk mögött hagyva a kapitalizmus felhalmozó rendszerét)
Lenninizmusról:
Marx-Lennninizmus:
---------------------
egy gazdasági és kultúrális értelemben szélsőbaloldali ideológiai család ,mely alatt részben vagy egészben a marxizmus-leninizmus alapjaira épülő ideológiák összességét értjük.
Legfontosabb jellemzőjük az ,hogy:
-nem tisztán Marxista
-mert nem hisznek abban ,hogy a munkásosztály valaha képes lesz megszervezni önmagát ,így tehát egy spontán forradalom kirobbanásának valószínűsége is elenyésző,annak sikeressége pedig egyenlő a nullával.
-forradalmi szocialisták :egy centralizált és fegyelmezett ,szocialista értelmiség által vezetett proletárforradalmat akarnak kirobbantani ,majd a hatalomra kerülésüket követően egy proletárdiktatúra bevezetését szorgalmazzák
-nem hisznek abban ,hogy egy országban teljesen ki kellene fejlődnie a kapitalizmusnak ahhoz ,hogy egy forradalom sikeres legyen helyette úgy vélik ,hogy bármilyen rendszerben kialakítható a szocializmus.
céljuk:szocializmus segítségével elérni a kommunizmus hontalan társadalmának állapotát.
Én ezeket tanultam ill tudom remélem még most is.
Mert már egyideje nem foglalkoztam vele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!