Megbukhat-e egyáltalán egy jól szervezett diktatórikus rendszer a 21. században?
A régi monarchiákat nem volt könnyű eltörölni, de a technológia nem állt olyan magas fokon, mint most, így ha elég embernek tudtál adni kasszát, kapát és jó néhánynak puskát, nyert ügyed volt -- így bukott meg például a Francia Királyság.
Csakhogy:
A technológia azóta rengeteget fejlődött, és ha az uralkodó (az egyszerűség kedvéért nevezzük így, mivel végül is az, ha elnöknek, főtitkárnak is nevezzük) elég embert tud anyagiakkal, hatalommal maga mellé állítani, és ezt még jól is csinálják, nem tudom elképzelni egy jól szervezett diktatúra bukását.
Négy gondolat után jutottam el erre a szintre:
1. Tienanmen diáklázadás: a kommunizmus végét akarók hamar el lettek törölve.
2. Észak-Koreában is ügyel arra az éles elméjű, hogy azért ilyen-olyan juttatásokkal (pl. fővárosi lakással, hűtővel) elég embert állítson a saját oldalára. Ha ki is törne ott egy lázadás, nem maradnának éppen elegen az oldalán ahhoz, hogy fenntartsák a rendszerét?
3. Egy ember sem lenne képes fenntartani egy diktatúrát, ha nem állnának mellette elegen, akik a diktatúra fenntartásában érdekeltek. Észak-Koreában is, úgy gondolom, már rég véget ért volna a diktatúra, és a nép fellázadt volna, és elzavarták, kivégezték volna az éles elméjűt, ha nem áll mellette a hadsereg, ami akár a népre is hajlandó lőni (nyilván érdekből), és nincs elég seggnyaló, aki a szomszédját, barátját is hajlandó neki eladni egy darab kenyérért, vagy egy hűtőszekrényért.
4. Ez az egész akkor merült fel bennem először, amikor hallottam az Ultrahangon egy olyan interjút, ahol a riporter interjút készített egy kínaival, aki azt mondta, hogy ha az emberek nem lennének elégedettek a rendszerrel, fellázadnának, és elzavarnák a rendszer fenntartóit. Kérdem én, hogy hogyan? Ezt a riporter is megkérdezte, mire azt felelte naivan, hogy fognának egy kasszát, kapát stb., és megindulnának diktátort buktatni. És amikor a riporter felvetette, hogy de hiszen Észak-Korea diktatúra, azt mondta, hogy ott is (jól) működik valami, ha az ottaniak nem lázadnak fel az ottani rendszer ellen.
Attól függ.
Kína nem bukhat meg.Gazdaságilag, technológiailag igen nagy potenciál van benne.Most fogja leuralni a villanyautós piacot.Hülye EU meg még meg is ágyazott nekik.
Kína egy stabil,fegyelmezett egypártrendszer prosperáló gazdasággal.
Vietnám is hasonló.
Oroszország viszont nem olyan stabil, ennek oka az is,hogy nem teljesen diktatúra, hivatalosan nem egypártrendszer.
Sokkal fegyelmezetlenebbek,inkább individualista kultúra.
Rendezetlenebb, szervezetlenebb is.
#1: Egészen pontosan melyik módszerre, illetve annak mely pontjaira gondolsz, és hol sikerült azokkal jól szervezett diktatúrát buktatni?
...
Oroszország azért nem annyira diktatúra, mint pl. Észak-Korea, ott bármelyik nagykutyáról el tudom képzelni, hogy hátba szúrja Putyint, és átveszi a hatalmat (azaz a rendszer maradna, csak más vezetővel.). Ezt már nehezebben tudom elképzelni a sikeres Kínában, vagy a minden lehetőségétől megfosztott Észak-Koreában.
...
Erre a kérdésemre szokták azt válaszolni, hogy Romániában erős volt a diktatúra, ami annyiban igaz, hogy annak látszott, de a csicskák nem voltak eléggé elkényeztetve, és elegen ahhoz, hogy fenntartsák Ceausescu diktatúráját -- míg Észak-Koreában nekem úgy tűnik, hogy igen.(És ott azt is megoldották, hogy egy hűtőszekrény már luxusnak számítson, és akinek van, az már annyira le van köteleződve, hogy akár az anyját is megöli, ha az éles elméjű parancsolja.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!