Mit szólnátok, ha a magyar nyelv és irodalmat gyengítenék a közoktatásban?
Előre leszögezném, hogy nem egy dühöngő tini vagyok, hanem diplomás ember. (Nem felvágásból mondom, csak az előítéletek megelőzése miatt)
Ezt a kettőt totál kivennék az érettségiből, helyette mondjuk egy szózatot vagy himnusz első versszakát kéne tudni felmondani.
Nem tudom most hogy áll a helyzet, de általános iskola 4. osztályáig buktatható lenne mindenki minden tárgyból (mint régen). De 4.-8.ig, és a gimikben kettesnél rosszabb jegyet nem lehetne adni, a nyelvtant akár el is törölhetnék, az irodalom maradna.
Mondom az indokaim:
Meglátásom szerint, a magyartanárok nagy része unalmas, pofára osztályozó, és buta (mondom mégegyszer: nagy része). A tanárok ellenőrzésével, és a fizetésemeléssel ellensúlyozható lenne ez, de ezt az ország most nem igazán engedheti meg magának. Az irodalomnak érdekesnek, és szépnek kellene lennie, nem pedig félelmetesnek.
Ezen kívül, az irodalom szubjektív, sok költő és író az én személyes meglátásom szerint erkölcstelen, rossz példát mutat az embereknek és/vagy igénytelen, tehetségtelen. Csak azért, mert valaki nem hajlandó megtanulni hogy valamelyik költő mikor kivel járt, és mit gondolt pontosan valami hülyeségről, ne kelljen már attól rettegnie hogy évet kell ismételni!
A magyarórák inkább megutáltatják, mint megszerettetik az emberekkel a magyar nyelvet, és az irodalmat. Arról nem is beszélve, hogy értékes időt vesznek el a tanulótól a felkészülésben a természettudományokra.
Természetesen aki tovább akarna tanulni ezekből, annak nem lenne mind1 hogy kettest vagy 5öst kapott magyarból.
Persze, ebből az következne, hogy az emberek nagy része, aki nem tanul tovább irodalommal, nagy ívben szarna az egészre. Szerintem ezzel nem változna semmi, én például most 26 évesen egy költőnek sem tudom a születési évét, nem tudnék végigmondani egy verset sem, és már nem emlékszem miről szólt pl Ibsen vadkacsa vagy milyen c. könyve. Ellenben a Robert Merle: Malevil, Orwell: 1984, Anne Rice: Interjú a vámpírral, a Biblia, a Bhagavad Gíta, és hogy egy magyart is mondjak: Márai Sándor: Füves könyv - könyveket imádom. Ezek egyike se volt kötelező, mégis elolvastam őket.
Ja mondok egy kötelezőt is: Madách: Ember tragédiája. Viszont amikor ezt tanultuk, akkor tényleg mindenki figyelt, és akkor is figyeltünk volna, ha nem lett volna kötelező.
"Ezt a kettőt totál kivennék az érettségiből, helyette mondjuk egy szózatot vagy himnusz első versszakát kéne tudni felmondani"
na eddig olvastam el!
te nem lehetsz diplomás ember, de ha mégis, akkor az SZÉGYEN!
vágod? SZÉGYEN így csupa nagy betűkkel!
Annak idején filóztunk rajta, hogy tényleg, nahát, mért pont az irodalomnak van ekkora súlya a közoktatásban, miért nem a szobrászatnak, vagy a festészetnek, vagy bármi másnak, vagy miért nem ezekkel egy súlycsoportban fut?
És valaki felröppentette, hogy biztosan azért, mert az "információs társadalom" előtt ezt volt a legegyszerűbb mindenki számára elérhetővé tenni, így volt praktikus.
De ezzel az erővel ma már igazán tényleg át lehetne súlyozni a dolgot... csak persze ennek van hagyománya, meg erre van sok tanár kiképezve.
Egyébként szerintem sok olyan dolog hiányzik a mai közoktatásból, ami nagyon fontos lenne a mindennapi életben, és sokan nyögik a hiányát.
Csak két példa:
Alapvető mentálhigiénés dolgok, alapvető pszichológiai ismeretek (nemfreudbácsis style, na ezért is kéne, mert mindenkinek ő jut erről eszébe)
Alapvető gazdasági ismeretek (miazaGDP, ahitelnemajándék)
Valami olyasmi sem ártana, mint az amcsiknál a vitatkozás - valami, ami a logikus és rendszerezett gondolkodás készségét fejleszti
tudom, hogy vannak tárgyak, amiknek ezt melléktermékként produkálni kéne, de sok esetben nem produkálják
Esetleg némi programozás alapok??? Vagy az már túl elvadult ötlet lenne?
"Aki meg nem tud egy normális vershez írni véleményt, vagy egy kis magyarázatot az szintén elég sík. Bocs, de ez az igazság."
Én írtam véleményt a versekről, de sajnos azt nem pontozták, csak akkor hogyha azt a véleményt írtam le, amit a tanár tanított (vagy gondolt), vagy amit a könyvben írtak róla. És ilyet más embertől is hallottam. Van egy haverom, totál intuitív, gyűlöli a reál tárgyakat, igazi művészlélek, de még ő is egyeseket kap most irodalomból. (Szakmunkás elvégzése után most nekiállt érettségizni)
Engem elsősorban azzal fordítottak el az irodalomtól, hogy "Mire gondolt a költő (író)?"
-És akkor elkezdődött egy hosszú, "tudományos" évődés agyament dolgokon.
Érdekelni fogja bármelyik, a jövőben élő költőt, írót, hogy mire gondoltam 2003. februárjában?
Ugyan már!
Mi közöm ahhoz, hogy mire gondolt egy költő, - és főleg arra, hogy "mire gondol" egy tanár, akinek be kell magyaráznia a tudományoskodó baromságokat emberek olyan tömegeinek, akiket csak az osztályozás intézménye tart vissza attól, hogy felálljanak, és ott hagyják a francba, a tanteremben egyedül, hadd lökje a "momodrámáját"...
A másik "kedvencem" meg az volt, hogy az "irodalmárok" KORSZAKOKAT GYÁRTOTTAK, - amelyeket naprakészen elvártak a tanárok a diákoktól, hogy tudják, nem különbképpen, mint, hogy kinek hány nője volt, mi volt a nevük - naná, hogy sorrendben, és hasonlók.
Nem mintha nem lenne bőségesen elég, hogy a magyar irodalom nagyjait hogyan hívták, melyek voltak a legfőbb művei és melyik korban éltek... PONT.
Hallottam egy elvetemült ötletet, hogy a verseket ne elemezni, hanem megtanulni kelljen.
A költői nyelvi formákat meg nyelvtan és kommunikációból tanítanák.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!