Mit jelent a demokrácia ?
A nép uralma.
Ennek a tartalma koronként változik.
Ma leginkább azt értjük rajta, hogy a nép felnőtt tagjai viszonylag tisztességes választásokon választja ki a politikai vezetőit.
Alapvetően a démosz jelentése nép.
Az ókori Görögországban alkalmazták többek között a cserépszavazást (osztrakiszmosz) intézményét, amikor az egyes vezetők nevét cserépdarabokra írták, és ezen keresztül szavaztak - akire több szavazat érkezett, azt a vezetőt tíz évre száműzték a városból.
Lényegében a démosz (a nép) ezen keresztül tudta képviselni saját érdekeit, valahol ez a demokrácia alapja.
Ebből származik, hogy a demokrácia a nép uralma, ő választott tisztségviselőkön keresztül van befolyással egy ország sorsára.
A tisztségviselők pedig fondorlatos módokon próbálnak hatni a népre, hogy azok nekik tetszően viselkedjenek.
Ehhez olyan dolgokat kell adni a népnek, ami lefoglalja, ami tetszik neki... vagy olyasvalamit, amiről azt hiszi, hogy így van, ill. elhitetni velük, hogy ennél csak rosszabb lehet - ez a másik oldal.
Platón szerint a demokrácia a csőcselék uralma.
Olyan rendszer, amit demokráciaként aposztrofálunk, szigrúan véve nincs és nem volt soha.
Az ókori görög városállamok többsége eleinte monarchikus volt, majd arisztokratikus köztársaság, később egy részük vált úgynevezett demokratikussá, közöttük a főváros, Athén. Milyen szép volt, idealisztikus...
A teljes jogú, szavazó polgárok rabszolgatartók voltak és rengeteg embernek nem volt teljes joga, mert nem tudta igazolni származását például. A nők alapvetően nem szavazhattak. Szóval a nagy szavak ellenére a többség nem szólhatott bele a politikába. Athénban az idő során aztán e jogokat, a szavazók számát is korlátozták.
Az ókori római rendszer a "legdemokratikusabb" idején kevésbé volt demokratikus, még inkább arisztokrácia volt, mint a görög "demokratikus" városállamok.
A modern Nyugat-Európában, majd később Közép- és Kelet-Európában, Skandináviában és még Svájcban is hiába szavazhat majdnem mindenki, egy szűk társadalmi elit befolyásolja a közvéleményt, aszerint alakulnak a szavazások. Ezenfelül nem csak a szavazások, hanem a választási lehetőségek, választható személyek is manipuláltak, szelektáltak.
Fogalmazhatunk úgy is, ha a szavazás valóban fontos kérdésekben döntő lenne, be lenne tiltva, nem lenne lehetséges.
A modern demokrácia a judeokrácia paravánfala. Egyfajta cirkusz a tömegnek. A politikusok többsége madzagon rángatott, megvásárolt, parvenü nímand. Nem a démosz, a szavazópolgárok érdekét lesi, hanem azét, aki rángatja a madzagokat.
Elvi értelemben sem működhet egy demokrácia, mert nem lenne igazságos az általános szavazás, vagyis nem meritokratikus a rendszer. Az emberek nem egyenlő képességekkel rendelkeznek, ebből következően nem érdemelnek egyenlő jogokat. Egy-egy ember adott területekhez érthet, sok máshoz viszont nem. A szívsebészeten egy műtéthez nem hívják össze az ott dolgozókat (meg a betegeket) szavazásra ahol a takarítónak ugyanolyan súlyú a szava, mint a főorvosnak... Mert így nem működik.
A hierarchia természetes. Az úgynevezett demokrácia természetellenes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!