Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Alapvetően mik a főbb különbsé...

Alapvetően mik a főbb különbségek a bal és jobboldali politika között?

Figyelt kérdés
Természetesen itt nem a magyar pártokra vagyok kíváncsi, mert itt egyik sem valamely oldalhoz tartozik, szimplán pénzéhes bűnözői körök. De alapjában véve, mint politikai nézet, mik a főbb különbségek a bal és jobboldali politika között?

2023. júl. 13. 06:30
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
63%

[link]


[link]


De ez az oldalakra bontás elég önkényes és merev kategorizálás. Mindkét "oldalon" sokféle nézetrendszerek vannak.


Abban igazad van, hogy e tekintetben teljes a zűrzavar kis hazánkban. A kormánypártok magukat jobboldalinak mondják, és mindenkit "ballibsi"-nek mondanak, aki nem kormánypárti. De ez marhaság.

2023. júl. 13. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
73%

Nyilván változhaz meg vannak vegyesebb irányok, de kb. az gazdaságilag, hogy a baloldal erős kormányt akar, ami sok mindenbe beleszól, pl. erős szociális hálót tart fenn, regulázza a cégeket stb-stb.

A jobboldal azt szereti, ha az állam gyenge, a pénzt az embereknél hagyja, mindenkinek olyan biztosítása van, amiért fizetni tud stb-stb.


Az USA ilyen szempontból az EU-tól jobbrább van, mivel ott nincs közegészségügy.

2023. júl. 13. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

A jobboldali-baloldali felosztás a francia forradalom időszakából ered, amikor a parlament bal oldalán helyezkedtek el a köztársaság hívei, a jobb oldalán pedig a társadalmi hierachia, a kvázi feudalizmus hívei. Ebből vezethető le az a metafora, hogy a baloldali gondolkodás egalitárius és progresszív (azaz egyenlőség- és haladáspárti), míg jobboldali gondolkodás elsősorban konzervatív.


Csakhogy azóta sok fura csavar állt be a történelemben, és sok minden keveredett. Ma a jobboldaliságot a vallásossággal, a nemzeti gondolkodással és a konzervativizmussal szokták összekapcsolni, míg a baloldaliságot a liberalizmussal, a szociáldemokráciával és globalizmussal.


Magyarország azért kicsit speciális, mert a kormányunk leginkább fasiszta viselkedésmintákat kezd mutatni, amelyik hagyományosan nem sorolható be egyik oldalra sem, és amiatt erős a kavarodás. A nacionalizmus, a dicső múltból építkezés pl jobboldali elemek, az erős állam és a piac állami befolyásolása (ársapkák, szektoradók, felvásárlások) pedig baloldali eszközök.

2023. júl. 13. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Egyszerű: a baloldal alapvetően a társadalmi egyenlőségre törekszik, a jobboldal valamilyen hierarchia mentén képzeli el az ideális társadalmat.


Hogy ehhez milyen eszközöket használ, az nem bal- vagy jobboldaliság kérdése, tehát pl. az államosítás is lehet jobboldali, ha a fenti célt szolgálja.

2023. júl. 13. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
18%
A politikai jobboldal rasszista, a politikai bal pedig a szabadság egyenlőség szolidaritás híve. Amerika és Európa politikailag (és gazdaságilag is bal) én is az vagyok
2023. júl. 13. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

#5

Vigyázz! Nem túlzóak az általánosításaid?

2023. júl. 13. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
36%

#6

Egyébként annyira nem túlzás, amit mond.

Most nyilván elkezdhetünk vitázni, hogy amit a jobboldal mond az tényleg rasszista okok miatt teszi vagy sem, de végeredményében nem sok változás lesz.

A jobboldal a hierarchia megőrzésére törekszik és történelmi okokból ennek a hierarchiának az állján más rasszú emberek vannak sok helyen. Amerikában pl. a feketék, nálunk a romák.

2023. júl. 13. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
63%
#7 Az sem túlzás, hogy Amerikáról és Európáról egységesen állítja, hogy baloldali politikát folytat?
2023. júl. 13. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

5-ös

Orbánisztán nem hiszem hogy hisz a egyenlőségben, tehát hogy lehetne baloldali Európa (aminek része orbánisztán is)?

2023. júl. 13. 09:43
 10/15 anonim ***** válasza:

#8

Az viszonyítás kérdése. Pl. ha Amerikáról elfogadjuk, hogy baloldali politikát folytat, akkor az EU-ra mindenképp igaz, mert az EU az USA-tól balrább van.

Én személyszerint pont a különbségek miatt nem tenném mindkettő egy halmazba, de lehet olyan országot találni, amitől balrább van az USA.


A helyzet, hogy nincs egységes definíció, főleg ha viszonyítunk más dolgokhoz. Pl. az USA-ban sok GOP szavazó tartja kommunista lépésnak a közegészségügyet, viszont jól látjuk, hogy az EU nem kommunista.

Az ember magát szokta normálisnak gondolni, így mérsékeltnek vagy esetleg centrumban lévőnek, akkor is ha valamilyen szélsőséges.

2023. júl. 13. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!