Bevezethető lenne unió szerte a négy napos munkahét? Ha igen mi lenne ennek a következménye?
Sokan, akik eddig épp kijöttek a fizetésükből, utána már nem telne nekik ennyire sem a 20%-kal kevesebb fizetésből. És mielőtt azzal jönnél, hogy a fizetésük ugyanannyi maradna, a kieső termelés mellett ha a fizetések nem csökkennének arányosan, akkor az árak drágulnának ugyanannyit. Szóval mindenképp kb 20%-kkal kevesebb vásárlóereje lenne az átlagembernek, ha ilyesmi országosan bevezetésre kerülne.
Maximum néhány szektorban működhetne hasonló, ahol megoldható lenne 4 napba sűríteni ugyanazt a munkamennyiséget, amit korábban 5 nap alatt végeztek az emberek.
Figyelembe véve, hogy milyen rengeteg ember munkáját fogja 10 éven belül elvenni a robotizáció a megmaradt munkahelyeken kénytelenek lesznek négy napos munkahéttel dolgozni, ha nem akakrjuk, hogy avégén 40-50%-os munkanélküliség legyen.
Amúgy sokan sírnak, hogy a robotok meg Ai elveszi a munkát, ami igaz, csak senki nem gondol arra, hogy ha a megmaradó állásokat a mostani 1 helyett 2 ember kell, akkor még nagyon sokáig lesz munkája mindenkinek, és feleanyi munkával fog olyan jól élni mint most.
Szerintem a 20 órás munkahét az elkövetkező kb. 30 évben megvalósul.
Terület függő. Politikus vagy egy korrupt módon kinevezett menedzser ha 1 nappal kevesebbett dolgozik, nyílván produktívabb lesz mindenki más.
Informatikusoknál, vagy hasonló szellemi munkánál pedig mikor hajtás van, sokszor vasárnap is megy a munka... Máskor pedig nem annyira.
Egy bolti eladó valószínűleg 4 nap alatt kevesebb árut húz le, mint 5 nap alatt... Egy kamionsofőr pedig valószínűleg kevesebb km-t vezet le.
#3
Mivel akkoriban a munka lényege igen sok szektorban nem az volt, hogy mindenki termelékeny legyen, hanem simán kötelező volt dolgozni, akkor is ha napi 8 órában csak a töködet vakartad a munkahelyen, az az időszak nem túl releváns a kérdésben. Mivel a legtöbb helyen nem jelentett termeléskiesést a mínusz 8 óra.
#2/4
Már vagy 100 éve ez megy, hogy az automatizáció elveszi a munkát, aztán valahogy mindig csak nagyobb munkaerőhiány lesz és mégtöbb betöltetlen pozíció.
De megnézhetjük konkrét számokkal is. Adott egy dolgozó az XYZ kft-nél, aki naponta termel a cégnek 20 vackot. 5 nap alatt tehát 100 vackot tesz le az asztalra.
A cég egy vackot ad 10 forintért, vagyis a dolgozó heti munkájából van neki 1000 forint bevétele. Ebből 400 a dolgozó fizetése, 500 a fenntartás költsége (rezsi, bérleti díj, alapanyag, stb), és 100 forint a tiszta haszon.
Na most, a dolgozó innentől csak 4 napot dolgozik, azaz csak heti 80 vackot termel. Az már csak heti 800 forint bevétel. De a dolgozó elvárja ugyanazt a fizetést, tehát ugyanúgy megy 400 mint munkabér. A fenntartási költség így csak 450, mert valamivel kevesebb alapanyag és rezsiköltség is kerül elszámolásra a mínusz egy nap munka miatt. Akkor is ott tartunk hogy nemhogy haszon nincs, de egyesen 50 forint vesztesége van a cégnek. Hogy a megtermelt 80 vacak ugyanazt a bevételt hozza, mint korábban a 100, ahhoz konkrétan 10-ről 12,5 forintra kell emelni minden vacak árát. Vagyis míg a dolgozó fizetése papíron ugyanannyi, a boltban a termékeket már emelt áron fogja megkapni. Vagyis a fizetése reálértéke csökkent. Hisz mig ugyanabból a pénzből korábban 400/10=40 vackot tudott venni, mostmár csak 400/12,5=32 darabot.
Az arányok nyilván eltérhetnek ettől, de a lényeg ugyanaz. Ha a munkaerő kevesebbet termel, akkor vagy alapból kevesebb lesz a fizetése, vagy a kevesebb termelésért járó ugyanakkora fizetés miatti áremelkedések miatt lesz kevesebb a fizetése.
Jaja, ezért kardoskodnak.
A munkaidő nem csökken, tehát napi 10 óra lesz.
#7
Az a helyzet, már régen megoldották ezt a problémát a nyugati cégek. Kiszervezik a gyártás egy részét a frissen gyarmatosított szatelit államokba, ahol az alsóbbrendű bérrabszolgák egy vacakot 4 forintért állítanak elő, mert a bérük negyede mint az anyacégnél dolgozóké, és az országok közti tranzitok során a kreatív könyveléssel is hatalmasat szakítanak, és mindjárt lehet 14.-15. havi bér, bónusz, extra juttatások, 30 órás munkahét. Szerinted miért nem unios érték, és jog az egyenlő munkáért egyenlő bért?
9.
Na végre, úgy látom vannak még itt értelmes emberek.😊
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!