Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A robotizációra megoldás...

A robotizációra megoldás lehet a rövidebb munkahét?

Figyelt kérdés

Ha a robotizáció szóba kerül két álláspontot látsz, vagy az, hogy senkinek nem lesz munkája és mindenki vagy éhen hal vagy alapjövedlmen fog tengődni vagy az, hogy majd teremtenek új állásokat a gépek és minden jó lesz.


A valóság az, hogy fognak teremteni, de közel sem annyit amennyi megszűnik. Tény, hogy egyre nagyobb és nagyobb gazdasági teljesítmény eléréséhez egyre kevesebb tényleges dolgozó kell, míg régen egységnyi GDP növekedéshez kellett mondjuk tíz új munkahely ma lesz helyette kettő.


Emiatt nem lenne egyszerűbb megoldás csökkenteni a munkahét hosszát? Van rengeteg munkakör, amit nem tudnak még jó ideig gépek kiváltani, itt lehetne sok új munkahelyet teremteni a rövidebb munkahéttel, miközben a robotizáció miatt növekvő GDP azt jelentené, hogy az életszínvonal érdemben nem csökkenne. Lenne mondjuk 30 órás munkahét, rögtön a megmaradó munkakörök negyedével több dolgozót tudnak felvenni, így senki se kerülne utcára, se nem kéne alapjövedelmet bevezetni.



2019. jún. 26. 16:11
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Ja mielőtt beírja valaki, hogy de most is munkaerő hiány van, ez igaz, de nem is mostról van szó, hanem 10-20 éves távban gondolkodjunk.
2019. jún. 26. 16:13
 2/14 anonim ***** válasza:
33%

A belátható jövőben (50-60 év) felesleges ilyeneken gondolkodni.


Több száz ezer orvos, tanár, mérnök, programozó, kutató munkalehetőség lenne most is.


Aki meg csak betanított munkára képes, azt minek is tartanánk el?

2019. jún. 26. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
96%
Már most kísérleteznek a rövidebb munkahéttel, egész egyszerűen azért, mert rájöttek arra, hogy egy rövidebb, beláthatóbb időtávon belül az ember hatékonyabban dolgozik, mint egy végeláthatatlanabb munkaidőben.
2019. jún. 26. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
#2! Köszönöm, hogy megosztottad velünk világnézeted. A kérdésre is válaszolj, ha időd engedi.
2019. jún. 26. 16:22
 5/14 anonim ***** válasza:
11%

Hahó, kapitalizmus van, miért érné meg eltartani azokat akik semmit nem tesznek/tettek hozzá a rendszerhez.


Azt hiszed hogy majd a cég örömmel fog több embert dolgoztatni ugyan annyi termelésért???

2019. jún. 26. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
6! Hahó most is kapitalizmus van, a munkahét hosszát törvények határozzák meg, nem a cégek, azon már jó kétszáz éve túljutottunk, hogy gyerekmunkások dolgozzanak a bányában, mert a cégnek úgy praktikus. Ötnapos munkahét is csak 1982-óta van ebben a formában Magyarországon. Soroljam vagy magadtól rájössz mennyire buta a világnézeted?
2019. jún. 26. 16:31
 7/14 mindentudó99 ***** válasza:
23%
Ha rövidebb munkahét lenne itt és egyéb kedvezmények az összeszerelőüzemek egyszerűen odébb állnának. És se rövid se hosszú hét nem lenne.
2019. jún. 26. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Én a helyedben nem aggódnék ilyen dolgok miatt. Az emberek gyorsan bele fognak szokni, hogy gépek dolgoznak helyettük és a kényelem, ami ezzel együtt jár, gyorsan a mindennapok részévé válik majd a számukra, amit, ha a kormányaik nem tudnak nekik biztosítani, akkor lázonganak majd, így muszáj lesz nekik megadni.

Az én elképzeléseim szerint, a kapitalizmus szépen, lassan át fog alakulni egy olyasmi rendszerré, amilyen manapság a skandináv országokban is működik, szóval végülis igaza lesz Marxnak abban, hogy a termelőerők fokozatos növekedésével az érett kapitalizmus idővel szocializmussá fejlődik. Még az olyan országokra is igaz lesz ez, mint amilyen az USA, hiszen már most is jóval államosítottabb a rendszerük, mint mondjuk 40-50 éve volt.

2019. jún. 26. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
7! Nem értem a válaszod. Az összeszerelő üzemek azok között a munkahelyek között vannak, amiket a leginkább érint a robotizáció. ilyen munkahelyek épülnek le, ami miatt kellene a rövidebb munkahét. Teljesen fordítva látod a világot.
2019. jún. 26. 17:13
 10/14 anonim ***** válasza:
Szerintem radikálisabb megoldásra számíthatunk.Nem állítom biztosan,hogy közvetlen összefüggés van az ipari forradalom,és az első világháború között,de tény,hogy a gépesítés terjedésével eléggé sok humán erőforrás vált feleslegessé.
2019. jún. 26. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!