Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Az AI miért rasszista?

Az AI miért rasszista?

Figyelt kérdés

Ha pl azt írom be, hogy "halott emberek fekszenek az utcán" akkor ilyeneket csinál:



[link]

[link]

[link]

[link]


Nincs rajta fehérember.


De ha azt hogy "lányok harcolnak állatokkal a sárban", akkor meg ilyeneket:


[link]

[link]

[link]

[link]


Nincs rajta nem-fehérember.


Az nsfw részt kihagytam mert az innen is bannolnák. (nsfw felnőtt tartalom)

Sima imgbb linkek semmi vírus.


Van hozzá egy random seed pl 10031203. Ezt egy matek képlettel ki lehet számolni hogy kb százmillió féle képpen fel lehet írni.


De mégis mindig ilyeneket csinál...



2023. máj. 10. 19:42
1 2 3
 21/23 A kérdező kommentje:

Értem hogy mit akarsz leírni. De azért fél kézzel 1 telón pötyögve most ebbe nem nem mennék bele.


"Az internet maga Ázsiában jött létre és onnan hódította meg Európát és Észak-Amerikát vagy fordítva?"


Az hogy neked mit hazudnak az a te problémád. Elég sok tartalmat gyártanak a "nemigazifehérfajok" csak a buborékodba az nem jut be.


"A közösségi oldalak – Facebook, Twitter, Instagram"


Más nem is létezik.


Röviden tömören. Megtanultál írni, aztán behánytál ide egy tömény zagyvaságot.


"Az AI teszi aránytalanná a képeket? Hát inkább tűnik úgy, mi emberek tesszük aránytalanná a világ"


Már elmúlt az "igazifehérfaj" uralom öreg. És az AI modelleket nem egy beszűkült tudatú buta ember tanítja...

2023. máj. 13. 04:11
 22/23 2*Sü ***** válasza:

> "Az internet maga Ázsiában jött létre és onnan hódította meg Európát és Észak-Amerikát vagy fordítva?"

> Az hogy neked mit hazudnak az a te problémád.


Őőőő… Most tényleg azt vitatod, hogy az internet az USA-ban jött létre, és onnan terjedt el a világ többi területére, a leggyorsabban természetesen Európa területe felé? Mert ha ez vita tárgyát képezi, akkor értelmetlen diskurzust folytatunk. Kb. olyan lenne, mintha én Kína létezését vitatnám, bármiféle érvelés nélkül.


> "A közösségi oldalak – Facebook, Twitter, Instagram"

> Más nem is létezik.


Nem volt célom az összeset felsorolni. De egyébként a téma szempontjából, azaz az első közlésű, nyilvánosan elérhető képek szempontjából ez a három platform a mérvadó. A Youtube (vagy pl. a Twitch és a TikTok) természetesen elsősorban videókat tartalmaz és nem képeket, ott maximum a borítóképek jöhetnek szóba képforrásként (a videó képkockák kinyerése túl erőforrásigényes). Van egy raklap chat jellegű közösségi platform/eszköz (WhatsApp, Snapchat, WeChat, Messenger, Telegram, és a többi), de azokon az ember elsősorban szöveges kommunikációt folytat, nem a képeit tölti fel rá. Tehát képek – a nyilvánosan elérhető képek – szempontjából a Facebook és az Instagram meghatározó, némileg talán a Twitter is, a többi meg ezekhez képest nagyságrendileg kisebb súlyú képforrás. Ha ezeknek a földrajzi elterjedését vizsgáljuk az időbeliséget is hozzávéve (azaz nem csak azt, hogy ma hányan használják, hanem hányan használták tavaly, tavalyelőtt, 2015-ben vagy 2010-ben), akkor mint hatalmas méretű képforrásként erősen felülreprezentáltak a fehér bőrű felhasználók, így nyilván a róluk, általuk készített képek is.



> Már elmúlt az "igazifehérfaj" uralom öreg.


És ez hogy jön a tárgyhoz? A képgeneráló AI-kat hatalmas mennyiségű képpel tanítják be, abból tanulja meg a valós világot ábrázoló képek egyes elemei közötti mintázatokat, összefüggéseket. Hogy most ki ural kit, változott-e ez vagy sem, egyáltalán ural-e bárki bárkit, vagy ez tetszik-e valakinek vagy sem, az mind-mind irreleváns a kérdés szempontjából. A kérdés szempontjából az egyetlen ami számít, hogy a betanításul szolgáló hatalmas mennyiségű képek mit ábrázolnak. És tetszik vagy sem, az előző válaszomban leírt – szerintem belátható – okok miatt egyszerűen a nyilvánosan fellelhető képforrásokban eleve megvan az az arányeltolódás, amit az AI-n akarsz számonkérni.


> És az AI modelleket nem egy beszűkült tudatú buta ember tanítja...


Ez is irreleváns. Nota bene egy sakkozni nem tudó ember is tud írni olyan sakkozó AI-t, ami megveri a világbajnokot. Az AI-t nem úgy tanítják, hogy „Kedves AI, ha ilyen és ilyen témájú képet kérnek tőled, akkor legyél szíves így és így eljárni”. Az AI-t – a végletekig leegyszerűsítve – úgy tanítják be, hogy kap kép–kulcsszólista párokat. Mondjuk megkapja ezt a képet: [link] , meg kap egy raklap kulcsszót: fák, út, ősz, sétány, avar, nappal, stb. stb… Aztán az AI maga tárja fel az összefüggéseket, hogy a kismillió „ősz” kulcsszóval betáplált képeknek mik a közös képi jellegzetességei, kvázi a betáplált képeket montírozza össze egy olyan képpé, ami úgy alapvetően hasonít egy tényleges képhez. Ebbe annak, hogy ki tanítja be az AI-t, neki mi az értékrendje a világról, az irreleváns. Maximum annyiban lehet ráhatása az AI-ra, hogy milyen képeket választ ki a tanítási folyamat során.

2023. máj. 14. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 A kérdező kommentje:

A stabil diffúziót a LAION-5B-ből vett kép- és feliratpárokon képezték ki, amely egy nyilvánosan elérhető adatkészlet, amely a Common Crawl adatokból származott az internetről, ahol 5 milliárd kép-szöveg párt osztályoztak nyelv alapján, és felbontás szerint külön adatkészletekbe szűrték. a vízjel előfordulásának előrejelzett valószínűsége és az előre jelzett "esztétikai" pontszám (pl. szubjektív vizuális minőség)

A stabil diffúziós modellt a LAION-5B három részhalmazán képezték ki: laion2B-en, laion-high-resolution és laion-aesthetics v2 5+.

A modell betanítási adatainak harmadik fél által végzett elemzése megállapította, hogy az eredeti, szélesebb adathalmazból vett 12 millió képből álló kisebb részhalmazból a képek mintaméretének körülbelül 47%-a 100 különböző tartományból származott, a Pinterest pedig 8,5%-át tette ki. a részhalmazból, majd olyan webhelyek következnek, mint a WordPress, a Blogspot, a Flickr, a DeviantArt és a Wikimedia Commons.


Megint okoskodsz, pedig azt se tudod hogy miről van szó. Először tudni kéne hogy melyik képgeneráló ai-ról van szó.


"Facebook, Twitter, Instagram"


Ezeket nem használták.

2023. máj. 15. 08:13
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!