Igaz az hogy a jövőben nem lesz semmink, de mégis boldogok leszünk?
Ezt a mondatot nem konteósok találták ki, hanem Ida Auken volt dán környezetvédelmi miniszter. Aki mint Világgazdasági Fórum-előadó 2016-ban írt cikket a szervezet közreműködésével a Forbes-on: [link]
Már a cikk címe is magáért beszél: "2030-ban: Nincs tulajdonom, nincs magánéletem, és az életem sosem volt jobb." Cikkét és kijelentéseit a Világgazdasági Fórum is megosztotta, népszerűsítette közösségi oldalain. Természetesen rengeteg mainstream oldal és tényellenőrző site vette védelmébe a szervezetet, hogy ők csak társadalmi vitát indítanak el a témában. Viszont mennyire releváns egy társadalmi vitát elindítani a magántulajdon eltörléséről? Nyilván összefüggésben van azzal, hogy a tudósok 2030 környékére jósolják a globális civilizáció összeomlását, de akkor sem kellene ezt a magántulajdon eltörlésére felhasználni. Ahogy a klímaváltozás végett sem a közembereket kellene felelőssé tenni, mert ez csak azokat a nézeteket erősíti hogy meg kell szabadulni az emberek nagyrészétől.
"az áldozatos és szorgalmas munkával megszerzett magántulajdonra épül"
Nem. A jelenlegi rendszer a magántulajdon folyamatos hajhászásáról szól. Melózol éjjel-nappal, hogy ötévente lecseréld az autódat, kifizesd a hatalmas házadat, kétévente új iphone-t vegyél. Aztán az autóidban ülsz egyedül a dugóban, a házadat mire kifizeted, a gyerek kirepül belőle, de kezdheted felújítani. A régi telefonok meg ülnek a fiókban, vagy leadod hulladéknak.
Miközben pedig ezt hajhásszuk, szépen kibányásszuk az összes értékes nyersanyagot, elégetjük az összes energiahordozót. Miért? Anyósomék ketten laknak a 150 nm-es házban, mert a gyerekek kirepültek, de apósom a két kezével építette, és el nem költözne semmi pénzért. Anyósom az egyik szobában csak tereget. Nekem 3 - igaz, hogy öreg - autóm áll a kertben, mert mindegyik másra jó, ezért egyiket sem adom el, de amúgy alig használom őket.
Ennél azért értelmesebb megközelítés lehetne egy szolgáltatás alapú rendszer. Amíg a gyerekek miatt kell egy nagy ingatlan, addig azt bérled, utána odaadod valakinek, akinek akkora kell. Ha használsz egy autót, azt megosztod másokkal, hogy ne legyen ekkora dugó, és cserébe lenne társaságod is. Stb
Ez nem a kirablásodról szól, hanem arról, hogy valahogy meglegyünk tízmillárdan ezen a szűk kis bolygón úgy, hogy azért mindenkinek meglegyen az alap komfort.
"Világ kommunizmusban gondolkodnak mondjuk ki és nevezzük nevén."
Nem feltétlenül, ez egy erős szélsőség. A kommunizmus arról szól, hogy minden közös, és mindenki annyit vesz ki, amennyire éppen szüksége van. Amiről itt szó van, hogy tulajdonlás helyett inkább szolgáltatás-alapon működjünk. Aki többet keres, az nagyobb házban lakhat, csak nem biztos, hogy az az övé, és nem feltétlenül tudja tovább örökíteni. Ebben még mindig benne van a szabad piaci gondolkodás, csak inkább bérlés, mint vásárlás alapon.
A jövő mindenképpen egy szocalistább irány lesz, de nem marxista szocializmus, és nem is kommunista diktatúra.
Én személy szerint nem gondolom, hogy megszűnne a magántulajdon, inkább azt, hogy némileg háttérbe szorul. Pl megfizethetetlen lesz az új autó, és ahelyett, hogy mindenki vásárolná ötévente az új kocsit, majd járnak az önvezető autók, te meg valami mobil appal lestoppolsz egy fuvart. Családosoknak meg mondjuk állami kedvezménnyel igényelhető lesz családi bérautó, míg a gyerek be nem tölt egy kort. Ha meg rohadt sok pénzed van, akkor végső soron vehetsz is magadnak.
Nem megveszed az új iPhone-t, hanem havidíjasan fizetsz a szolgáltatódnak azért, hogy iOS-es flagship telefonod van. Cserébe a gyártó inkább nem olyan telefont gyárt, ami megrohad, meg szoftveresen lebutul kétévente, mert jobban megéri neki ha csak egyszer gyártotta le, és azt használják 20 évig.
A fiataloknak meg nem lesz megfizethető a saját lakás, inkább állami beruházásból épülő bérlakásokat igényelhetnek, mint a mostani IKV-s vonal. Lehet hogy az energia is olyan drága lesz, hogy inkább a modern és kisebb ingatlan lesz a szexi, ezért a 200nm-es családi házakból kialakítanak 3 kisebb apartmant is. Szerencsés esetben ez azt is jelenti, hogy nem azért teper az ember, hogy végre kispórolja a saját ingatlan önerejét, majd fizesse a hitelt, hanem a lakhatás egy szolgáltatás lesz, és amennyit keresel, olyan albérletet tudsz kifizetni.
Vagy valami ilyesmi.
Ja és itthagyom Schwab YGL (Fiatal Globális Vezetők) diákjainak listáját, nézd meg ki kicsoda és mit mondott. Ez pl a 93-as osztály, Orbánék.
#19 Kitől fogjuk bérelni? Tényleg fogalmad sincs az egészről, igaz? Nem hinném, hogy ez lenne a legfontosabb kérdés, ha javarészt nem éljük túl a következő éveket..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!