A bíróknak miért nincs semmi felelősségük a rossz döntések kapcsán?
Elvesznek emberi életeket és ugyanúgy bíráskodik tovább, ugyanúgy kapja a fizetését, a nyugdíját, hiába derül ki, hogy 100%-ban hibás döntést hozott, és erre ráment több emberi élet is.
Miért nem lehet megkövetelni tőlük a felelősséget?
Nagyon egyszerű megoldást tudok: ha kiderül, hogy XY-t tévesen ítélték el 20 évre, akkor a bíró is megy 20 évre a rácsok mögé. Pénzzel nem is lehet kompenzálni 20 év elvesztését az életből. Ez nem segítene, de ha így működne, egyből megtanulnának felelősségteljesen ítélni és nem játszadozni életekkel. Nem?
Az USA-ban került elő most több ilyen ügy, a legutóbbi, hogy 28 évet töltött börtönben és kiderült, ártatlanul, és ennek kapcsán olvasom ezeket a kommenteket, hogy márpedig kellene valamiféle felelősségrevonás (és ugye ott az esküdtszék miatt nem is olyan egyszerű kérdés ez).
Nálunk egyszerűbb lenne, hiszen adott a bűnösséget megállapító bíró neve és kész.
Szóval miért nem történik valami ebbe az irányba? Kárpótolhatják 5-10 millióval, na és? Kikerül, hajléktalan lesz, már semmit se tud kezdeni, max örülhet, hogy kiengedték. Ez így tényleg rendben van?
Ha minimális felelősséget is elvárnánk a bíróktól, akkor ilyen nem történhetne meg, és sokkal körültekintőbben hozna ítéletet.
(az persze ismét más helyzet, ha eleve hamis bizonyítékokat terjesztenek fel neki, és nem is tud mit tenni, de ez akkor egy másik vonal a felelősségben nyilván)
1
hát igen, arról ne is beszéljünk, hogy olykor milyen alakok ítélkeznek ... itt lelkiismeret nyilván nulla, tartják magukat a vádhoz és kész.
bírónak meg bárki mehet sajnos, nagyon gyenge a rosta. olyanokkal találkoztam már, hogy nem akartam elhinni.
na de a ténynél maradva: szükséges lenne egy felelősségrevonás, ennyivel már javulna a helyzet.
Erre való a fellebbezés, és első, másod, harmadfok és még talán utána is van az Európai bíróságon fellebbezési lehetőség.
Nem egy bírónak kell hibáznia, hanem legalább háromnak egymás után. Illetve ez esetben erősen valószínű, hogy nem a bíró hibázott, hanem valaki a bizonyítási eljárás során, valamely szakértő, stb.
Kedves kérdező! Nem a vádhoz tartják magukat a bírók, hanem a bizonyítékokhoz. Tárgyi bizonyítékok, szakértői vélemények és tanúvallomások. Mint tudjuk, a tanúvallomás az, ami lehet félrevezető. A többi bizonyíték ugyanis tény. Ilyen a felvétel (ma már sok helyen van kamera), DNS, vagy ujjlenyomat is. A rossz bírói döntések mind a téves/hamis tanúvallomásoknak köszönhetőek. Nem feltétlenül szándékos egy-egy tévesen tett vallomás, lehet, hogy valaki rosszul emlékszik, nem megbízható az emlékezőtehetsége.
Nos, kérdező, elkezdheted szidalmazni a hamisan tanúskodó személyeket.
Nem minden fehér, vagy fekete, kérdező, a dolgok bonyolultabbak.
7-es leírta a lényeget, ha ennyire rossznak gondolod a bírókat, ne tanulj jogot, legyél matematikus, ott 1+1 mindig 2-vel =, és nem 3-mal.
"Nagyon egyszerű megoldást tudok: ha kiderül, hogy XY-t tévesen ítélték el 20 évre, akkor a bíró is megy 20 évre a rácsok mögé. Pénzzel nem is lehet kompenzálni 20 év elvesztését az életből. Ez nem segítene, de ha így működne, egyből megtanulnának felelősségteljesen ítélni és nem játszadozni életekkel. Nem?"
Abban egyetértek, hogy az élet véges, ezért több évnyi szabadságvesztést lehetetlen kárpótolni. De ezt akkor is részletesebben át kell gondolni.
1. Mert ennek az lenne az eredménye, hogy a bírók sok esetben nem mernék elítélni a vádlottat, vagy nem mernének kemény ítéleteket hozni.
2. Ki akarna büntetőbíró lenni? Olyat nem lehet elvárni senkitől, hogy minden nap egy A-t vagy B-t kell mondania szubjektív kérdésekben, de ne merészeljen tévedni, mert évekre lesittelik.
Nem tudom melyik országról olvastam (talán Egyesült Királyság), hogy volt egy időszak, amikor nagy divat lett az orvosok műhibapere. Ez pedig annyira a visszájára sült el, hogy az orvosok nem mertek komoly beavatkozásokat végezni. Küldtek a betegeket újabb és újabb kivizsgálásokra, és csak a legszükségesebb, legfelületesebb beavatkozásokat végezték el. Magyarán tologatták a rizikós, komolyabb beavatkozásokat a végsőkig, amíg tényleg meg tudták magyarázni, hogy szükség volt rá. Ennek az lett az eredménye, hogy sokan belehaltak abba, hogy az orvosok rettegtek a műhibaperektől.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!