Ha egy iskola elveszi a diák tárgyát (nem azért mert rossz volt, hanem mindenkitől) akkor kell-e felelősséget vállalnia annak megőrzéséért?
Régi sztori. 2009-ben 8.-os voltam és elszedték a telefonokat minden reggel a portán. Akkor még ezek tényleg telefonok voltak, nem okoseszközök, nem játék miatt hordtuk, hanem mert messze laktunk és a szüleink szoktak hívni.
Egyszer eltűnt egy telefon, és az iskola nem vállalta a felelősséget, 1 hétig minden reggel az udvaron sorakozás közben nyomták a vakert hogy mekkora bajba kerülhet a tolvaj stb aztán abba maradt. A telefon nem lett meg, a suli nem akart kártéríteni, a diák szülei nem mertek semmit tenni nehogy utána meg a gyereket hurcolják meg a tanárok. Elvileg lett feljelentés ismeretlen tettes ellen de biztos megszüntették a nyomozást egy idő után hogy nincs meg, ennyi volt, mert nem hallottam hogy bármi eredmény történt volna.
Kérdés: Kellett volna a sulinak kártérítenie? Jogilag értem, erkölcsileg nyilván igen, de a jog néha más.
(Miért kérdezek ilyen régi sztorit? Unatkozok itthon, home office, hétvége, nincs semmi dolgom :D )
Tudtommal lenne, igen, de az a probléma ezzel, hogy ez nem leírt törvény. Ez csak ilyen "erkölcsi" törvény amit el lehet várni az iskolától.
Egyébként jogilag amint megvetted te felelsz érte, tehát ha te oda adod valakinek aki elhagyja akkor ebben az esetben nem tehetsz az elhagyója ellen feljelentést mert te adtad oda. Ez az iskola portázás is olyan, hogy "te odaadtad"... méghogyha furán hangzik is.
Én tavaly érettségiztem és én bevallom nem voltam olyan önfegyelmes és többször előfordult, hogy mobiloztam órán. Egyszer mikor az egyik tanár elkérte, olyan erővel vágta be a fiókjába, hogy megrepedt a kijelző. De nem tehettem semmi jogi lépést hisz én adtam neki oda. Megtagadni viszont lett volna jogom de akkor meg csak a hiszti van....
Nem, az iskolának nincs ilyen esetben anyagi felelösége, ami elvárható, hoyg feljelentést teszenek a rendörségen. Az iskoláknak ugyanis általában nincs sem biztos széfje, sem külön ember arra, hogy örizze ezeket, ezért nem várható el a kártérítés sem.
Ez éppen olyan, mint hogy egy parkolóban sem vállalnak felelöséged az autó épségéért, vagy egy ruhatárban az esetleg zsebben maradt értékekért.
Az iskola nem kötelez olyan szempontból, hoyg nem kell magaddal vinni a telefont, viszont az iskolai szabályzat szerint órán nem lehet nálad.
A ruhatár elég hasonló, mert sok helyen nem viheted be a kabátot magaddal, ezért le kell adni a ruhatárba.
#3 Az iskola sem kötelez törvényileg. Azt, hogy ők önkényesen saját törvényeket alkotnak azzal ők követnek el bűncselekményt.
De viszont ha benne volt a házirendben, hogy köteles vagy odaadni x személynek a telefonod akkor viszont ők meg már kötelesek felelősséget vállalni.
Itt minden attól függ, hogy benne volt e a házirendben avagy sem.
Bár az utóbbinál meg lehet az lesz a védekezés tőlük, hogy nem vagy köteles oda járni.
A ruhatár akkor sem jó példa mert ott vállalnak felelősséget magáért a ruháért, ott csak a rejtett értékekért nem vállalnak. Csak annyi szokott kiírva lenni hogy a ruhákban felejtett értékekért nem vállalnak felelősséget. Meg ott kapsz egy számot egy műanyagdarabon vagy valami amivel kiveheted a ruhát majd, tehát lopás igazából elő sem fordulhat.
Persze egy hivatalos helyen mint pl múzeum vagy nagyobb könyvtár, és nem egy nem hivatalos helyre gondolok mint egy falusi sufni diszkó, bár ott meg valszeg nem kötelező leadni a kabátot.
A jogi felelősség következik egyfelől a tulajdon törvényben rögzített fogalmából, másfelől pedig az eljárásrend ugyancsak törvényben rögzített fogalmából. Ez tehát elvileg nem kérdés.
A gyakorlat azonban ettől elválik akkor, ha olyanok alkalmazzák, akiknek nincs megfelelő képzettségük rá, vagy olyan kényszerhelyzetben vannak, amit nem tudnak megoldani.
A telefonbegyűjtésnek iskolában egyetlen oka szokott lenni. Néhány tanuló zavarja vele az órákat. Erre jön az a túlbuzgó, fűnyíróelv szerinti reakció, hogy mindet begyűjtik. Az pedig senkinek nem jut eszébe, ha már az iskolai rendet telefonálással megszegik, akkor lopással is megtehetik. Ezért a telefonos szatyor nem lesz elzárva (pedig lehetne, ha gondolnának rá). Aki pedig próbált ismeretlen tettest ilyen helyzetben kideríteni, tudja, miért maradt abba a nyomozás.
Ez az élet. Tele van tökéletlenséggel, szabályszegéssel, dilettantizmussal. A helyzet ezek együtteséből következett és általában megoldhatatlan, ha az elkövető nem teljesen hülye.
Kérdező, azért probléma az "Unatkozok itthon" észrevétel. Ezt a helyzetet én nem ismerem, pedig sokat vagyok mostanában itthon. Legalább ezer módot tudok kapásból a sportra, szórakozásra, művelődésre, amelyek mind kiválóan művelhetők. Sőt jó néhány otthon elvégzendő munka (javítás miegyéb) is ilyenkor ideális. Nem rabol plusz időt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!