Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » 2022-ben szerinted van-e...

2022-ben szerinted van-e szüksége még az emberiségnek a politikusokra?

Figyelt kérdés

Az őskorban még szükség volt vezetőkre, kiválasztották a legerősebb előembert és azt imádták, aztán az ókorban, amikor még nem volt távközlés, kiforrott jogrendszer stb, meg kellett alapozni a dolgokat..


De mára már a társadalmi problémák nagyrésze automatikusan kezelhető lenne. Még csak egy bonyolult AI se kell hozzá, egyszerű állapotgép, amit technikusok, adminisztrátorok működtetnek. Kb mint egy szolgáltató ügyfélszolgálata. Ha valakinek baja van vmivel, bejelenti a neten, nyitnak egy ticketet, egy alsószintű manager erre allokál pénzt és időt, megoldják a problémát. De jobb cégeknél ezt az időallokációt már most is szoftveresen támogatják meg, vagyis a szoftver dönti el a manager helyett hogy mi a prioritás, mire mennyi pénzt érdemes allokálni.


Lehet hogy 50 éven eljön az az idő, amikor a politikusok is "kihalnak", mert nem lesz rájuk szükség? A technológia már rég meghaladta hogy szükség legyen rájuk. A közvetetett demokráciának nincs értelme, hiszen közvetlenül is tudnánk szavazni a napirendi kérdésekben, az okostelefonunkról.


Ha automatizált rendszerek kezelnék a különféle pályázati stb pénz szétosztását, lopni se lehetne.


Mit gondoltok erről?


2022. febr. 16. 13:45
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
Hát, csak ennyire még egy ország sem fejlett, hogy ez tömegesen bevezethető legyen.
2022. febr. 16. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
Muszáj.
2022. febr. 16. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
Egyébként mire költenéd azt a sok megtakaritásod?! Nem könnyeb igy, hogy a politikusokat eteted?
2022. febr. 16. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
Furcsa megközelítés...de te tudod!
2022. febr. 16. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
67%

Igen, hisz rengeteg feladat hárul rájuk (most hogy ezt melyik konkrét politikai társulás milyen hatékonyan végzi, az ebből a szempontból irreleváns). Egy ország irányítása igen sokrétű dolog, ennek minden egyes elemét valamilyen módon centralizálni, irányítani, szabályozni kell, különben a társadalom gyorsan káoszba fullad.


Egy AI ami minél inkább hatékonyságra törekszik, például a jelenlegi helyzetben hozhatott volna olyan döntést, hogy az egyetlen hatékony módja a vírus mihamarabbi megfékezésének, hogy minden egyes embert kötelezően izolálni kell mindenki mástól egy hónapra. Ha rengetegen éhen-szomjan halnak, akkor így jártak, de a járványnak egy hónap alatt vége lett. Biztos hogy ez jó lett volna, csak mert egy szoftver épp ezt találta ki mint prioritást élvező döntést? Ez nyilván csak egy extrém példa, de ha egy személytelen gép hozza meg az életedet érintő döntéseket, ha egy program szabja meg hogy mit mikor és hogyan tehetsz és mit nem, azzal nagyon csúnyán pórul is járhatsz.

2022. febr. 16. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
32%
Én régóta AI párti vagyok és a ténylegesen fontos kérdésekben, meg lehetne applikációs szavazást tartani. Mennyivel kevesebb háború, lopás, szarkavarás lenne és mennyivel nyugodtabb életünk lehetne.
2022. febr. 16. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

"Egy AI ami minél inkább hatékonyságra törekszik, például a jelenlegi helyzetben hozhatott volna olyan döntést, hogy az egyetlen hatékony módja a vírus mihamarabbi megfékezésének, hogy minden egyes embert kötelezően izolálni kell mindenki mástól egy hónapra. Ha rengetegen éhen-szomjan halnak, akkor így jártak, de a járványnak egy hónap alatt vége"


Egyrészt az AI nem dönthet úgy hogy halálba küld embereket (a robotika 3 törvénye, de tegyük fel h legalább vmifajta szimulációt futtat amivel kijön hogy hány ember halna így meg), másrészt meg rátapintottál, mert a covidra valóban ez lett volna az egyetlen működő megoldás. 1 hónap teljes karantén, mindenki a lakásában, előtte államilag kiutalnak mindenkinek elegendő gyógyszert, lisztet, stb. Akik kilépnek bármilyen indokból a lakásukból (pl. sürgősségi ellátásra van szükségük stb) azok már egy másik karanténben vészelik át a 30 nap maradékát.

Azokat akik nem tudnak otthonról dolgozni, az állam kártalanítja.

Ehelyett mi volt? 3 év szívás. Az éttermek így is csődbe mentek, a szegény emberek még szegényebbek lettek, vagy éhenhaltak, rengeteg ember halt bele random betegségekbe amit nem kezeltek a covid miatt, stbstbstb, összességében sztem a jelenlegi megoldás volt a legrosszabb megoldás mind a 40 milliárd lehetséges megoldás közül. Egy AI ezt biztosan kiszámította volna.

Ja, de igen, lehet mondani, hogy NEM ÁLLT LE AZ ORSZÁG!

2022. febr. 16. 15:25
 8/19 anonim ***** válasza:

"Egyrészt az AI nem dönthet úgy hogy halálba küld embereket"

Akkor a jelen helyzetben pedig döntésképtelenül omlott volna össze a rendszered. Hisz akármilyen döntést hozott volna bárki is, mindenképp lettek volna halottak.

2022. febr. 16. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:

"de ha egy személytelen gép hozza meg az életedet érintő döntéseket, ha egy program szabja meg hogy mit mikor és hogyan tehetsz és mit nem, azzal nagyon csúnyán pórul is járhatsz."


Ez jelenleg is így van. Személytelen gépek döntik el hogy milyen hirdetést látsz, egyúttal azt is ők határozzák meg, hogy miket veszel, milyen zenét hallgatsz, milyen videokat nézel. Azt is ők döntik el, hogy kapsz-e áramot, hogy kinek telefonálhatsz, hogy mikor mehetsz át a zebrán és még sorolhatnám. Lassan az autód fogja eldönteni hogy mennyivel mehetsz, hiába nyomod a gázt, adott esetben ez élet halál kérdése. Egy gép dönti el hogy fizettél-e a kajáért a boltban, a mérleg és a kamerafelvétel alapján.

Okos alkalmazások tucatja dönt már helyetted, eldöntik helyetted hogyan táplálkozz, hány km-t fuss, melyik buliba menj el, stb.

Rengeteg kérdésben már gépek döntenek helyettünk az életben.

Miért ne dönthetnének olyan kérdésben pl. hogy mennyi legyen a tanárok fizetése? Miben más ebben dönteni mint pl. abban hogy egy gép eldönti hogy hány kilowatt áramra van szüksége adott napon a lakosságnak? Hiszen ha csak kicsit is téved, rengeteg ember áram nélkül marad...

2022. febr. 16. 15:32
 10/19 A kérdező kommentje:

"Akkor a jelen helyzetben pedig döntésképtelenül omlott volna össze a rendszered. Hisz akármilyen döntést hozott volna bárki is, mindenképp lettek volna halottak."


Ha ementén gondolkozunk semmi értelme az egészségügynek, mert mindig meg lesznek halottak.

Nyilván egy gép legjobb tudomása szerint dönt. Ha úgy látja hogy meghal 100 ember mert a karanténtól idegrohamot kap és kiugrik az ablakon, viszont a másik döntésnél meghal 200 ezer ember covidban, 250 ezer azért mert nem kap kezelést, és 120 ezer ember meg éhenhal 10 éven belül mert csődbement a cége a 3 év bizonytalanság miatt, akkor lehet hogy úgy dönt hogy a 100 ember halála, és igen ez borzasztó, hogy egy személytelen gép emberéletekről dönt, de lesznek hasonló dolgok 20-30 éven belül okosautókban, katonai drónokban stb, és egyszerűen ehhez kultúrálisan fel kell nőnünk, hogy egy AI hiába nincs vére meg nem dobog a szíve, adott esetben lehet jobb döntéseket hoz mint egy 80 éves szenilis vénember, vagy egy idegbeteg leépült politikus, vagy egy becsvágyó zsarnok...

2022. febr. 16. 15:37
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!