Szerintetek Magyarországon mikor lesz nyugati típusú gondolkodású az emberek többsége?
Én úgy látom,hogy a magyarok többsége elég egyszerűen látja az életet.
Nincsenek hatalmas igényeik,főleg az idősebbek,ez nem is meglepő,hiszen ők egy másik rendszerben nőttek fel.
De valamiért a fiatalabbaknál is azt látom,hogy igazából azzal le lehet őket kenyerezni,ha adnak valami családi támogatást,az most mindegy,hogy segély vagy adókedvezmény formájában,de lényegében ezzel meg is elégedik a többség.
Magyarán,hogy az állam arra ad pénzt,azt támogatja,aki kitermeli a következő generációt,aki majd dolgozik,és hát kb eddig terjed a gondolkodás.
Viszont,hogy az életben legyen más is,valami több ennél pusztán,arra kevesen vágynak.
Tehát,ne csak a munkából álljon az életük,legyen szabad idejük,legyen hobbijuk,ha már családjuk van esetleg,akkor az ne csak annyiból álljon,hogy van,hanem legyen tartalmas az együtt töltött idő.
Ha mondjuk egy felnőttnek van valami hobbija,ami sok időt igényel,mondjuk szeretne videójátékokkal játszani 30 évesen is,vagy heti több alkalommal sportolni,vagy mondjuk anyaként nem csak az az életcéljuk,hogy reggeltől estig robotoljanak a családra,hanem néha elmenjenek a család nélkül is a barátnőkkel,tehát,akinek ezekre igénye vana,azokat úgy "lenézik",hogy "hát,de az élet nem erről szól".
Magyarán,csak a munka,a kötelességek,semmi énidő,szórakozás,stb.
Vannak országok,főleg nyugaton,ahol annak örülnek,ha bevezetik a 4 napos munka hetet,nálunk meg vannak,akik annak örülnek,ha minél többet lehet túlórázni,hétvégén is dolgozni.
Akkor konkrétan minek élünk,ha csak abból áll a felnőtt életünk 80-90%a,hogy a kötelező dolgokat elvégezzük?
Miért nincs az embereknek ennél többre igénye?
#4 "Pl,ha valaki mondjuk 35 órás munkahéttel kampányol,vagy 4 napos munkahétről,konkrétan nincs támogatottsága,mert az emberek egyszerűen nem is igénylik.Nekik ez,ami van,bőven elegendő"
Gondolom te nagyon fiatal vagy aki még soha nem dolgozott és nem érti a lényeget.
Nem azért nem támogatják az emberek a 4 napos munkahetet mert 5 napot akarnak dolgozni. Azért nem támogatják, mert tudják, hogy most megvalósíthatatlan, üres szólam, csak egy hangzatos programpont, de semmi reális lehetősége.
Alig 10 éve 10% feletti volt a munkanélküliség, vagyis minden tizedik ember aki akart volna dolgozni az nem talált magának munkát. Még emlékszenek az emberek arra, hogy mennyire nehezen maradtak meg a munkahelyek úgy is, hogy ezért a pénzért 5 napot kell dolgozni, nagyon sokan pedig sokkal többet dolgoztak ennél is.
Ahhoz, hogy csökkenteni lehessen a munkaidőt és megmaradjon cserébe a béred nagysága, nem elég egy rendeletet hozni a 4 napos munkahétről. Egyetlen nagy cég sem fog itt maradni, ha neki ebben az országban csak 4 napot dolgozhatnak a munkavállalói, míg a körülöttünk levő országokban meg 5 napot. Ahogyan a kis cégek sem tudják ezt olyan lazán megoldani.
Nagyon sok időnek kellett eltelnie ahhoz is, hogy a 6 napos munkahétből 5,5 napos majd 5 napos munkahét legyen.
Azt tudod, hogy a franciáknál 35 órás a munkahét 21 éve? Hogy nem azon küzdenek a franciák azóta, hogy legyen belőle 32 órás, hanem hogy ne veszítsék el? Miközben a franciák jövedelme folyamatosan csökken?
Amit te nem értesz az az, hogy a munkaidő nem egy kötelező elfoglaltság amit valaki rosszakaró 5 napra tett a héten, hanem arra való hogy megtermeld a jövedelmedet amiből megélhetsz. Valóban meg lehetett volna már tenni régen, hogy feleannyit dolgozzunk, mert a gépesítéssel sokkal termelékenyebbek lettünk. Csakhogy a többiek körülöttünk még termelékenyebbek. Egy tervnek, célnak jó a 4 napos munkahét. Választási programnak most csak nevetséges.
A termelési hatékonyságot nem feltétlen az idő befolyásolja.
Ahol pedig arra mennek,hogy 0-24-ben menjen az termelés,ott pedig fel lehet venni több embert,kevesebb időre.
Ehhez át lehet alakítani az adórendszert.Mondjuk megérje egy vállalatnak 2 részmunkaidőst felvenni 1 teljes munkaidős helyett pl.
Én pl,ha nő lennék,sokkal hamarabb vállalnék gyereket,ha tudnám,hogy nem kell heti 60 órát dolgoznom,és nem,nem érdekelnének az adókedvezmények,meg semmi olyan,ami azt ösztönzi,hogy minél többet dolgozzak egy munkahelyen,aztán vár a 2.műszak otthon.
Gyakorlatilag ha szép,ha nem,ettől még csak egy haszonállat vagy,vagy egy robot,aki elvégzi biológiai funkcióját,vagy amire beprogramozták.
Ilyen modern,gépesített világban ez abszurd szerintem.
Ebben a "reménytelenségben" semmi meglepő nincs. Minél kevésbé érti valaki a gazdaság, a társadalom működését, annál inkább érez ingert saját elmélet kidolgozására (ezt nevezik úgy, a tudás nem gátolja a gondolkodásban/fantáziálásban), amihez a végletekig ragaszkodik, különben be kéne ismernie a sikertelenséget. Leginkább önmagának, amit az agya nehezen visel el (mindenkinek). Ezért van az a jelenség is, hogy a tudás/tudatlanság egyenes arányban áll az visszafogottsággal/erőszakos beszédkényszerrel.
Na de a kérdésről. Nem vagyok meggyőződve arról, hogy a "nyugatias gondolkodás" a követendő. Ha ezt mindenki cselekedné, abból nagy csatározások lennének. Ez a típusú gondolkodás addig tűnik jónak, míg egyedül van.
Ezzel szemben a tudáson alapuló igényesség (mert azt is tanulni kell, és leginkább a kisgyermekkori nevelésen keresztül lehet elsajátítani - már ahol van nevelés) a megvalósítója a jó életmódnak. Mert ez a szemlélet nem a 35 órás munkarendet tekinti a kényelem csúcspontjának, sőt a kényelmet se a jó élet csúcspontjának. Hanem az általános magas szintű igényességet, ahol az emberek döntő többsége hasonló értéket vallva, ám eltérő képességgel és más dolgokra való igénnyel hagyja, sőt segíti egymás ebbéli kielégülését. Ezért aztán lesznek, akik akár 30 órás munkarendben alkotnak komoly étéket a köz és önmaguk javára, és lesznek, akik ugyanezt más módon teljesítik ki. A hangsúly pedig a szükségletek magas szintű kielégítésén van, legyen az sejtkutatás, konyhaművészet vagy takarítás. Amíg egyik tevékenység képviselője lenézi a másikat, ennek általános elérésére gyakorlatilag nulla az esély. Lokálisan pedig itt és most isvan példa a megvalósulására.
Mellékesen jegyzem meg, világéletemben magam döntöttem el, mikor mennyit dolgozom. Néha ebből voltak feszültségek. Mindig minden azon múlt, mennyire értelmes, intelligens a nagyfőnök. Volt ahol semennyire, ott rövid ideig tartózkodtam. ÉS volt, ahol ezt kihasználta. Ott volt a legjobb világ nekem, a környezetemnek és a főnöknek. Szóval működik. Nem nyugati szemlélettel, annál sokkal hatékonyabb szemlélettel. És minél több ember érti ezt meg, annál szélesebb körben és annál könnyebben.
A nyugati gondolkodás az, hogy legyenek minél kedvezőbb munkakörülmények a melósok számára Izlandon már bevezették a 4 napos munkahetet, a pilot program óriási siker volt. Skóciában is most vezetik be. Egyre több ország fogja bevezetni, Németországban is, Ausztriában is már sok munkahelyen működik 32-35 órás munkahét, ahol a szakszervezetek már kivívták a munkaidő-csökkentést. Megnő az emberek szabadideje több idő jut a családra, barátokra, szabadidőre, sportra, hobbira, kikapcsolódásra. Csak Magyarországon minden szociális kezdeményezésre béna komcsizás a válasz, ezért nem haladunk semerre. Miközben Nyugaton ez a jövő, sőt, már a jelen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!