Miért az angol a világnyelv?
Több oka van:
1.) Az utóbbi nagyjából 300 évben mindig angol nyelvű, angolszász nagyhatalom volt a világ vezető hatalma. Előbb Nagy-Britannia, majd az Amerikai Egyesült Államok.
2.) A Brit Birodalom miatt, mely a világ valaha volt legnagyobb birodalma, így döntően hozzájárult az angol első számú világnyelvvé válásához.
3.) A brit és az amerikai kultúra és tudományos élet globális befolyása miatt.
Kína és India soha nem volt világbirodalom, globális kulturális befolyásuk pedig csekély.
India majd 200 évig maga is brit gyarmat volt.
Nem egyik napról a másikra alakult ki, és nem is (feltétlenül)egy végleges állapot.
A dolog kezdődött az angol gyarmatbirodalommal, ami valljuk be jó nagy volt(a világ negyede-harmada, benne pl Indiával). Később az USA nagyhatalommá válása erősített erre rá a 19.század végétől, főleg a Második Világháború után a két pólusú világ egyik vezetőjeként. De ami tényleg világnyelvvé tette a 21.századra, az az informatika és az internet volt, ami az USA-ból indult és mind a programozási nyelvek szintjén, mind felhasználói szinteken az alap nyelve lett a számítástechnikának.
Persze ehhez jól jött, hogy tényleg egy egyszerű nyelv, de nem ez volt az oka.
A jövőben nem tudni, hogy hogyan fog alakulni a helyzet, a következő 50 évre még minden esetre marad az angol, de mint regionális közvetítőnyelv a kínai szerepe is nő Délkelet-Ázsiában. Viszont az olyan szinten bonyolult, ami azért erős akadályozó tényező ahhoz, hogy tényleg "a világnyelvvé" váljon, akárhányan is vannak a kínaiak.
Csak ismételni tudom, amiket előttem írtak.
Anglia egy esős, ködös szigetország. Valószínűleg nem sok más népet érdekelt volna különösebben sem a nyelve, sem a kultúrája, de az iparosodásban betöltött szerepének és a gyarmatbirodalmának köszönhetően nagyon kiemelkedett.
Miután meg már elvesztette domináns szerepét a világpolitikában, rögtön fel is váltotta őt egy másik angolszász ország, az USA, amely kulturális értelemben nagy fölénybe került és ezzel teljesen át is szőtte a világot(pl. a szórakoztató iparban mai napig abszolút vezet, a Hollywood-i filmek, Coca Cola, fast food, ruházkodásban farmernadrág, stb) Ez egy fontos különbség Kínával és Indiával szemben, hogy az ottani kultúra nem ennyire egyszerűen "fogyasztható" egy kívülállónak.
Az IT pedig csak tovább erősítette ezt a folyamatot, mert az ottani szókincs is teljesen az angol nyelvre épül, nem is lenne célszerű fordítgatni mindenféle nyelvre, mert nehezítené a karbantarthatóságot.
Amúgy a második világháború előtt a diplomáciában Európában inkább a francia volt a dominánsabb, de ez is megváltozott.
@5: hozzátenném, hogy nincs olyan, hogy "kínai" vagy "indiai" nyelv. Mindkét országban rendeteg különféle nyelvet beszélnek; Indiában pl. pont emiatt az angol a legelterjedtebb közvetítő nyelv. Kínában ezt a szerepet az írás vette át: a különböző nyelven beszélők uhyanűgy megértik a kínai írást és mindenki ugyanúgy értelmezi azt annak ellenére, hogy a besuélt nyelv különbözik. De élőbeszédben a közvetítő nyelv itt is az angol...
Egyelőre tehát nem kell attól tartani, hogy világnyelvként az angolt felváltaná valamelyik keleti nyelvjárás - inkább fordítva: keleten is egyre fontosabb lesz az angol nyelv.
# 8
Egyetértek.
Indiában a hindi mellett még 446 nyelvet és nyelvjárást tartanak számon.
Amint írtad, a kínaiak is több dialektusa létezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!