A jövőben a mostani világnyelv, az angol, olyan utat fog bejárni, mint a latin? Vagy legalábbis hasonlót?
Értem ezalatt, hogy az ókori Róma uralma alatt álló területeken (a görög mellett) volt az egyik legfontosabb, a domináns nyelv, de Róma hanyatlásával, a birodalom eltünésével az eredeti nyelv pár évszázad alatt újlatin nyelvekre (francia, olasz, spanyol, portugál, román, katalán, stb) vált szét, és eredeti (ókori) változatát csak javarészt egyházi szertartásokhoz, új növény-, és állatfajok elnevezésénél használják, de élőben már nem (emiatt holt nyelvnek tekintik).
Ez megtörténhet magával az angol nyelvvel (mint olyannal)? Szétválhat új-angol nyelvekre nyelvjárásokra, vagy megtartja az egységét, és ezen belül változik meg csak (szókincs, kifejezések, hangsúly, nyelvtani szabályok, stb). Egyáltalán, az angol nyelv mennyire ellenálló a változásoknak?
Érdekelne a témában jártas/hozzászólni képes személyek véleménye (mondjuk nyelvész, grammatikus)...
Régen kedvezett a szétválásnak, hogy a földrajzilag egymástól távolabb ill. elszigetelve élők nem kommunikáltak egymással, így nem hatottak egymásra, és minden területen saját változások következtek be.
Ma viszont az angol mindenhol ott van, nem tud elszigetelődni. Az tény, hogy Amerikában, Angliában, Ausztráliában folyamatosan alakulnak ki újítások, de ezekről értesül a többi nyelvterület is, melyek vagy átveszik vagy nem, de emiatt nemigen tudnak olyan jellegzetes eltérések kialakulni, melyek megakadályoznák a kölcsönös megértést. Persze egyedi szavak, kifejezések mindig lesznek egy ekkora kiterjedésű nyelvben, de arra nagyon kicsi az esély, hogy a nyelvtanban akkora változások alakuljanak ki, hogy már ne is lehessen őket egy nyelvnek tekinteni.
Azóta sokkal szabadabb az információáramlás, és sokkal nagyobb az igény arra, hogy a befogadható információ hozzáférhető is legyen, méghozzá azonnal. Senkit nem fog érdekelni iksz-szer száz év múlva, hogy a saját kis kővárát védje e külső betolakodóktól, és azok ne értsék, hogy mi a parancs, mikor támadunk. Viszont már most sokkal fontosabb, hogy amit egy koreai vagy brazil tudós tegnap feltalált, azt már most olvashassa az interneten, mégpedig az egész világ által használt nemzetközi nyelven.
Egy nyelv kialakulásához egy külön nép generációkon át(!) a használja a saját nyelvváltozatát, és ebbe a külvilág nem szól bele.
Ma már minek szeparálná el magát bárki is olyan szinten, hogy generációkon át ennyit se beszéljen a külvilággal???
Egyrészt mivel manapság sokkal könnyebb nyelvet tanulni, nem kell ott élned az adott országban vagy nyelvtanártól tanulni egyre jobban terjed az angol, mint második nyelv.
De viszont pont ezért kezd visszaszorulni is közben. A Britt szigeteken pl ott vannak a bizonyos kelta nyelvek amik új erőt kapnak és kezdik hétköznapokban is használni az emberek az angol helyett. A welszi az mindig is ott volt, de az ír a skót és pár másik nyelv mint a manx ami nemrég még az UNESCO szerint kihalás fenyegette egyre több fiatal használja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!