Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Milyen a román történelem...

Milyen a román történelem oktatás? Tényleg össze vissza hazudnak mindenről?

Figyelt kérdés
Sokaktól hallom, hogy a románok mennyit ferdítenek a történelemben az ő javukra, mennyire igaz ez? Én olyanokról tudok mint pl Mátyás király román volt. Ti tudnátok ilyeneket mondani?

2020. máj. 9. 22:07
1 2
 1/18 meszike91 ***** válasza:
63%
Mátyás király tényleg román származású volt, ezt a magyar történészek se vitatják. A dákó-román elmélet viszont baromság.
2020. máj. 9. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
58%
Hazudnak,de nálunk sem jobb a helyzet.másképp alakult a XX.sz. honi történelme a szocializmus előtt,mint annál aki ezután tanulta.
2020. máj. 9. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
84%
Igen. Írnák pár példát, mert egy ideig jegyeztem ezeket a füzetemben, de a füzetem a suliban van...
2020. máj. 9. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
58%
Sajnos, nem rosszabb mint a magyar:-(
2020. máj. 9. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
89%
Vannak idos romanok akik fogjak a fejuket a mostani tortenelem konyvek lattan.
2020. máj. 9. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
61%

Mátyás már sehogy sem volt inkább román, mint magyar származású. Hunyadi János apja egy havasalföldi származású erdélyi nemes volt, az anyja Morzsinai Erzsébet, magyar nemes. János magyar nemesi címet kapott, ezek után vette feleségül Szilágyi Erzsébetet, akitől Mátyás született. Akárhogy számolom ez így is 3/4 magyar és 1/4 román. Mátyás több nyelvet beszélt. Olaszt, németet, csehet, magyart és latint. Ő már semmilyen ferdítéssel nem volt románnak nevezhető.


A Dákó - Román elmélet viszont akármennyire is kénylmetlenül hangzik, de van benne igazság. A románok újlatin nyelvet beszélnek, de genetikailag nem sok közük van a mediterrán, latin népekhez. Az elmélet szerint a dákok voltak a hely őslakosai, akiket a rómaiak hódítottak meg, ezért ellatinosodtak. Ezután újabb hódító népek jöttek, és az ellatinosodott dákok paraszti sorba redukálódtak, így alakultak ki az oláhok. A szó etimológiája is párhuzamot von a románok latin kapcsolatával. A magyarban az oláh szó az olasszal közös gyökerekkel rendelkezik. Az, hogy egy népesség elveszti uralkodó pozícióját, nem azt jelenti, hogy el is tűnik. Mi magyarok is erre a sorsra jutottuk a törökök, osztrákok, szovjetek alatt, mégis itt vagyunk.

2020. máj. 9. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 meszike91 ***** válasza:
77%

# 6/6 Időpont ma 23:26


Ja, csak összesen 170 év volt a dákok asszimilálására és után 1000 évig nem tudunk latin nyelvű népességről a dunáról északra. Sokkal valószínűbb kialakulási hely a balkán, több ideig volt római uralom alatt és nem volt annyira kitéve a népvándorlásnak se.

2020. máj. 9. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
79%
Azért nálunk is vannak ilyenek. Pl a honfoglalás után a "kalandozások". Remélem megvan, hogy az egy közönseges rablóhadjárat volt annak minden akkori ismérvével, nők megerőszakolása, stb. Nem véletlen akartak elpusztítani minket a környező országok, ha nem hagyunk fel ezen szokásainkkal.
2020. máj. 9. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
62%

7. Azért azt nem mondanám:


[link]

2020. máj. 10. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 meszike91 ***** válasza:
88%

# 9/9 Időpont ma 00:10


Most ezt komoly? Ez csak a videós véleménye...


Ezzel szemben még a román történészek se tudták semmivel se bizonyítani, hogy maradt latin népesség a dunától északra. Azt viszont biztosan tudjuk, hogy attól délre maradt, macedónia környékén még minden van latin nyelvű népesség.


Ráadásul a román nyelvben sincs semmi nyoma az 1000 éves érintkezésnek a nomád törzsekkel akik Erdélyt uralták. Ezzel szemben az albánnal van hasonlóságuk. A helységneveket is csak átvették Erdélyben. A római kori helységnevek annyiban maradtak meg hogy Cluj( Kolozsvár) mögé odatették a Napoca-t 1974-ben. Legtöbb esetben csak hallásra átvették a magyar neveket: Temesvár (Timișoara), Székelyudvarhely(Odorheiu Secuiesc), Máramarossziget(Sighetu Marmației), Segesvár (Sighișoara)


Azt pedig pontosan tudjuk hogy a középkorban még csak kisebbségként voltak jelen. A megjelenésükre is csak a 13. században tesznek említést először.


Nagyon gyenge lábakon áll a dákó-román elmélet. Ez inkább csak egy nacionalista álom, amivel jogot akarnak szerezni Erdélyre.

2020. máj. 10. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!