1919-ben a kommunisták miért árulták el Magyarországot?
Kezdjük ott, hogy a kommunisták leszavazták alakuló ülésükön egy moszkvai hotelben a Magyar Kommunista Párt elnevezést, ehelyett a Kommunisták Magyarországi Pártja nevet szavazta meg a többség.
Miért árulták el Kun javaslatára a felvidéket a Szlovák Tanácsköztársaság kikiáltásával, ami demoralizálta a sereget, még a hivatásos tisztek is lemondtak...
Mit jelent az hogy semmi közünk nem volt? Ugyanis nem halottam semmiféle referendumról a vitatott határok kérdésében, sőt a román cseh szerb vezetők tiltakoztak bármiféle demokratikus népszavazás felvetése ellen is Párizsban. Az USA elnöke és a kongresszus a népszavazás hiánya miatt mégcsak nem is ratifikálta a békeszerződést.
Az északi hadjárat a magyar Vörös Hadsereg 1919-es hadművelete volt, mely a csehek által megszállt, hajdan Magyarországhoz tartozó felvidéki területek elfoglalásáért indítottak. A hadjárat valódi célja, az önálló Szlovák Tanácsköztársaság megteremtése[1][2] azonban rejtve maradt annak június 16-ai kikiáltásáig. Maga a hadművelet jelentős sikert ér el, visszafoglalta a Felvidék jelentős részét. Ez leginkább a szervezett katonaságnak és a tehetséges tiszteknek volt köszönhető. A sikeresnek mutatkozó hadjárat későbbi leállítása, a haderők visszavonása, és főként a hadjárat valódi céljának napvilágra kerülése, azaz a Szlovák Tanácsköztársaság kikiáltása demoralizálta a magyar Vörös Hadsereg katonaságát,a politikai és diplomáciai fiaskó miatt a hazafiak és a hivatásos képzett tiszti kar elhagyta a sereget.
Az #1-es válaszoló hatalmas igazságot ír.
Ez a páros interjú, ahol két konzervatív, (søt, kormánypárti!) történésszel beszélgetnek, eléggé más megvilágításba helyez bizonyos kérdéseket:
"Károlyiék tévedése az volt tehát, hogy a messiásváró békesség majd megmarad akkor is, ha hazajönnek a katonák. Nem maradt meg. Amikor azt látták, hogy orosz hadifogoly van az ágyukban a feleségük mellett, vagy hogy a jegyző packázott az asszonnyal, nem adott neki fejadagot, a plébános meg drágán keresztelt… elszabadult a pokol....Azonnal parázslani kezdett a bosszú. Égtek a kastélyok mindenütt: Ady feleségének, Boncza Bertának a kastélyát ugyanúgy felgyújtották Csucsán, ahogy Andrássy Gyula tiszadobi kastélyát, vagy épp Károlyi Mihályét Parádon. Elfeledett parasztlázadás volt itt száz éve...
A nemzetiségi kérdés és a parasztlázadások – mintha az ország elvesztésének mindkét szempontja ugyanarra az okra lenne visszavezethető: a birtokviszonyokéra.
A románoknál, a szerbeknél, a cseheknél – mindenhol sokkal jobb volt az arány ennél. Nem éltek jól a romániai parasztok sem, de ők legalább a saját kenyerükön tengődtek, nem a szolgaság bő moslékán. Somogyban, Fejérben viszont a nagybirtokosoké volt minden, az ottani színmagyar parasztság meg nincstelen volt. És ugyanez a baloldal ősbűne is. Tisza nem osztott földet, Károlyiék aztán megígérték, de nem valósították meg. A nagyüzemben gondolkodó baloldalnak sem volt érdeke, hogy sok millió kis tulajdonos legyen az országban.
Nem is annyira a nemzeti érzés lobban fel a történelmi Magyarország nemzetiségeiben sem, hanem az emiatti szociális düh. Amelyet aztán a nemzetiségi vezetők saját nemzeti céljaikhoz használnak fel – sikerrel."
Már azzal elárulták az országot, hogy hatalomra törtek azokban a vészterhes időkben, amikor tudhatták volna, hogy országlásuk csak még jobban nyakunkra hozza az antanthordákat.
De ők a katonatanácsaikkal bomlasztottak, és így még azt a kevés esélyt is elvették az ország védelmének megszervezésére, amit Károlyiék nagy nehezen aztán megpróbáltak összehozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!