Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért kellett évszázadokon át...

Miért kellett évszázadokon át a Habsburgokra bízni az ország vezetését, miért nem tudta esetleg egy. Magyar ember vezetni Magyarországot?

Figyelt kérdés
2018. márc. 19. 21:13
 1/10 anonim ***** válasza:
35%
Mert akkor még Monarchia volt
2018. márc. 19. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
27%

Vagyis a Habsburg ház nem engedte volna, hogy magyar

ember legyen Magyaro. élén

2018. márc. 19. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
20%

Magyarország sokáig nem volt sajnos független

(azt ki kellett vívni)

2018. márc. 19. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Mért gondolod, hogy a válasz időben előre van?
2018. márc. 19. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
59%

Nem kellett és nem bíztuk. Jöttek maguktól. És ők voltak az erősebbek. Egészen addig, míg fel nem oszlatták őket a nagyhatalmak.

A gyarmatok is el tudták volna képzelni másképp. De csinálni nem tudták. Ők voltak a gyengébbek.

2018. márc. 19. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
65%

Miért kell az ország vezetését Magyar pszichopatákra bízni?


Egyébként mikor is épült, jött létre minden, amivel ma döngetjük a mellünket, és amit mutogatunk a világnak?

2018. márc. 20. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Törvények voltak mindig és legitimitást nem volt könnyű szerezni ezeknek a szellemében.

Az uralkodóházak házasságok révén rokoni kapcsolatban voltak egymással, ezért voltak legitimek az idegen származású királyaink, a hagyományok és a rendelkező törvények következetes betartásával.

Hunyadi Mátyást az apja tekintélye miatt fogadták el annyian, hogy uralkodó lehetett, hiszen addigra a Hunyadi párt, ha szabad ezt így mondani, mert a párt mai értelemben mást jelent, szóval a Hunyadi hívek tábora ehhez eléggé megerősödött.

Ilyen szabad választás lehetősége csupán ekkor, ebben az egyetlen esetben állt fenn addig.

Mint tudjuk a mohácsi csata után történt másodszor, hogy királyválasztás vált szükségessé.

Erről az időszakról részletes és kimerítő információt kaphatsz ebből az írásból, melynek nyelvezete is gyönyörű és felvázolja a legfontosabb eseményeket, egészen az ország három részre szakadásáig.

[link]

A többi már világos, a török kiűzetése a Habsburg ház érdeme, akik ekkor megszerzik a fennmaradó részeket és bár később többször volt igény a magyar függetlenségre, de csak két esetben lett ebből fegyverek konfliktus, a Rákóczi és az 1948 - as szabadságharcban, amelyek eredménye közismert.

2018. márc. 20. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Vajon érdem az, ha egy hódítót elűzünk, hogy magunk üljünk a helyébe?

Vajon érdeme Sztálinnak, hogy elkergette Hitlert?

2018. márc. 20. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
A középkorban az uralkodói dinasztiák közötti házasságok úgy köttettek, hogy a menyasszony országa a vőlegény utódaira száll, ha a menyasszony családjában nem marad törvényes fiú örökös. Így szerezte meg Szent László Horvátországot, Nagy Lajos Lengyelországot. Ez a kor szokásai szerint teljesen törvényes volt. Dobzse László is ilyen házassági szerződés kötött a Habsburgokkal. Más kérdés, hogy neki egy fia és egy lánya volt, a Habsburgok pedig úgy szaporodtak, mint a nyulak. A mohácsi csata után II. Lajos királyunk halálával érvénybe lépett a szerződés, és I. Habsburg Ferdinánd lett a király. A törökök miatt kivérzett Magyarország nemességének a fele hiába ágált, az erőviszonyok nem tették lehetővé a Habsburgok trónfosztását, a magyar származású uralkodó által vezetett független Magyarország visszaállítását. Ráadásul a harapófogóba került Magyarország vezető rétegének a fele a katasztrofális trianoni és párizsi békeszerződésig németpárti maradt.
2018. márc. 20. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Erre a válasz bonyolult, kezdjük azzal, hogy 1526-1918-ig voltak Habsburgok Magyarország trónján (persze voltak megszakítások, illetve 1526 előtt is uralkodtak Habsburgok Magyarországon). A lényeg az, hogy több korszakról beszélünk itt, mindegyik korszaknak megvoltak a maga ok-okozati összefüggései, átfogó választ a kérdésedre nem lehet írni.


A másik az, hogy Magyarország nem volt teljesen alárendelve a Habsburg Birodalomnak, nagyvonalakban felvázolva, igazából a törvényhozás az magyar kézben volt, a végrehajtás (illetve az uralkodó feladatkörei, külpolitika, hadsereg stb.) voltak idegen kézben (a Habsburg-dinasztiát kiszolgáló birodalmi adminisztráció kezében). Középszinten (vármegyerendszer) pedig teljesen magyar kézben volt a hatalom. Úgyhogy ez a mondat, hogy "miért kellett évszázadokon át a Habsburgokra bízni az ország vezetését" így nem állja meg a helyét. Tény, hogy nem volt szuverén az ország és egy idegen birodalom keretein belül létezett, de az is tény, hogy a birodalmon belül nagyfokú belső önállósággal rendelkezett, illetve az is, hogy a 19. században, a nemzetiségi nacionalizmus felerősödésével pont hogy a Habsburg Birodalom volt az, amely az erős kereteivel a történelmi Magyarországot is egyben tartotta. Viszont az is igaz, hogy ez a keret rántotta bele az országunkat a vesztes I. világháborúba is, ami pedig a történelmi Magyarország széthullását eredményezte...

2018. márc. 20. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!