Az 1956-os forradalomnál miért hagyta magára a világ Magyarországot?

Figyelt kérdés

Az 1956-os forradalomnál miért hagyta magára a világ Magyarországot?

Csak hitegették az országot? Vagy Szuezra koncentráltak? (Régi öregek szerint sok orosz katona azt hitte a Dunánál, hogy a Szuezhoz küldték most őket. )Egy mai konfliktusnál is magunkra maradnánk?



2018. okt. 23. 20:41
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
0%
Kinek kellett volna beleszólnia?
2018. okt. 23. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Igen, egyrészt a Szuezi válság miatt túl instabil volt a helyzet, és a nyugati blokk mindenképpen el akarta kerülni a hidegháború "melegre" váltását. Magyarország kiemelésének a vörös blokkból sok előnnyel járt volna nekik, de ugyanakkor az akkori fennálló rendszer már ismert volt, tudták kezelni, nem mertek ilyen durva eszközökkel belenyúlni, pláne közvetlen katonai akcióba bonyolódni az atomháború árnyékában. Kicsit már körülmények esetén talán támogattak volna minket, akár titokban is, valós jelenlét nélkül, de akkor a nemzetközi körülmények nem kedveztek nekünk.
2018. okt. 23. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
(** nem írtam le, de konkrétan a NATO-ra ill. az USA-ra gondoltam)
2018. okt. 23. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
54%
Mert normáliséknál csak akkor kezdenek háborúskodásba, ha muszály. Nekik akkor meg nem volt muszály, mert nem támadták meg őket.
2018. okt. 23. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
** "Kicsit már körülmények" -> kicsit más..
2018. okt. 23. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
52%

Jaltában a Szovjetunió érdekszférájához csatoltak minket.

Mindenki tudta, hogy itt vannak az oroszok és eszükben sincs kivonulni.

Túl sok idejük nem is volt a töprengésre, mit kellene tenni, csupán tizenkét napig tehettek volna valamit, de eleinte nem is gondolták, mi nálunk a helyzet, csak utólag vették észre, hogy valamit lehetett volna csinálni, de hogy mit, azt még akkor sem sejtették.

2018. okt. 23. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Természetesen egy esetleges háborútól félt mindenki a Szovjetunió ellen. Raadásul úgy, hogy valóban Jaltában nekik “jutottunk”, tehát a statusz quo-t a nyugati hatalmak rúgtak volna fel.
2018. okt. 24. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Amikor egy hatalom (mindegy, mekkora) a világ egy eseményét figyeli és a reagálást elemzi, a következőket vizsgálja.

1. Mennyire van rám hatással (főleg veszéllyel)?

2. Ha beavatkozom, mire számíthatok?

3. Ha nem avatkozom be, mire számíthatok?

Mindegyiknél a saját érdeke szempontjából vizsgál.


Az 1956-os magyar események esetén:

1. Egyetlen országra sem volt veszéllyel nyugat felé. A Szovjetunió felé viszont rettenetes károkat okozott volna. Ha hagyják, erejük gyengülését mutatják, azaz kikezdhetők. Kilépés a Varsói szerződésből annak összeomlásához vezethet. Ez pedig akár a Szovjet uniós bomlást is eredményezheti. Politikai és gazdasági kár egyszerre.

Na persze a demokrácia bővülése jól jött volna, de az csak a maszlag. A piac jött volna jól.

2. A beavatkozás a nyugat részéről akár a III, világháborúhoz is vezethetett volna. Ez senkinek nem hiányzott. A Szovjetunió szempontjából a beavatkozás közönséges zavarelhárítás. Elemi érdek.

3. A be nem avatkozás a nyugat részéről, ha nekünk sikerül, hatalmas előny, ha nem, minden maradt a régiben. A Szovjetunió szempontjából a távozás kényszerét, a hatalom gyengülését, leépülésének kezdetét jelentette volna. Ez tehát nekik nem opció.


A szuezi válság sokkal fontosabb esemény volt a világ folyása szempontjából, ezért a magyar válság döntési nyomásának felszabadulását eredményezte. Volt fontosabb, amire figyelni érdemes volt. Az csak hab a tortán, hogy éppen kicsivel korábban került egy Sztálinnál kezelhetőbb és elfogadhatóbb ember a hatalomba. Őt kikezdeni nem szerencsés, neki viszont bizonyítania kellett, nem is volt lehetősége nem lépni (engedni). Münich csak azt ismerte fel, a "bejelentkezés" nekik adja a gyeplőt, nem másnak. Kádárral való akciójuk az országon semmit sem változtatott, a személyes ambíciókon igen. (aztán el lehet gondolkozni, ez később a - kicsivel - jobb vagy rosszabb eredményt hozta-e.)

2018. okt. 24. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

azt sem árt tudni, hogy az 56-hoz tartozó megemlékezések, információk jelentős mértékben csak Budapestre koncentrálnak vidékről meg inkább csak arra, ami belevág a budapesti értelmezésbe.

a kép azonban közel se ennyire egyszerű.

Nyugat-Magyarországon pl. Sopronban kapásból megjelentek volt Horthy tisztek és a királyság visszaállításáról kezdtek beszélni, miközben északkeleten (pl. Miskolcon) a diákság és a gyári munkások hithű kommunisták és csak az orosz beleszólást és az önkényt nem akarják.


ha semmi mással nem foglalkozunk, már csak ennek fényében is érdekes lett volna egy külföldi beavatkozás...

2018. okt. 24. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
97%

A szuezi válságban az történt, hogy Nagy-Britannia és Franciaország megtámadta Egyiptomot (most mindegy, miért). Ezt a konfliktust azonban az USA nagyhatalmi érdekek miatt nem támogatta, mert be akarta bizonyítani, hogy a régi gyarmattartó hatalmak most már csak másodhegedűs szerepet játszanak a világpolitikában. Ezért az amerikaiak a támadás ellen foglaltak állást, a háború le is állt. Igazából ez egy tipikus "megmutatom, ki az úr a valójában" politika volt az USA részéről. A Szovjetunió sem támogatta az Egyiptom elleni háborút, mert Egyiptom ebben az időben jó kapcsolatokat ápolt a szovjetekkel (fegyvervásárlás stb.). Ebben benne volt az is, hogy Izrael támogatói a nyugati hatalmak voltak, így az arab világ inkább Moszkva felé fordult (hozzá kell tenni, hogy ez a nagy arab-izraeli háborúk időszaka is, Izrael is csatlakozott az egyiptomi háborúba a britek és a franciák oldalán).


Mi ebből a lényeg a mi szempontunkból? Hogy egy nagyhatalmi kakaskodás alakult ki, a régi gyarmattartó hatalmak és az új szuperhatalmak között. A szuperhatalmaknak meg kellett mutatni, hogy ők diktálnak és nem a régi gyarmattartók, ezért az egyiptomi kérdésben az USA és a Szovjetunió egy platformon találta magát. Ilyen körülmények között igen csak kényelmetlen lett volna az USA számára a magyar kérdés miatt összeveszni a szovjetekkel, ezért magára hagyták a magyar forradalmat.



A Truman-doktrína értelmében azonban be kellett volna avatkozniuk az amerikaiaknak. Ha az USA beavatkozott Görögországban, Koreában, Vietnámban stb. a kommunista-nem kommunista harcba, akkor Magyarországnak sem kellett volna kivételnek lenni. Igaz, hogy itt közvetlenül a szovjetekkel találták volna szemben magukat az amerikaiak, ez pedig a III. világháborúhoz vezethetett volna...

2018. okt. 24. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!