Hol olcsóbb lakni falu vagy város?
29: Hát.. nálunk egy 12 éve burkolt ingatlan felújítandónak számít (csempe, járólap, szaniterek, festés, konyhabútor). Nem azért, mert valami baja lenne, egyszerűen már más a lakber. divat. Festés, külső-belső homlokzat felújítása 12 évenként szintén esedékes.
A gázcsöveket pedig 30 évente kötelező cserélni, előírja a Gázművek.
30 évente a vízcsövek is rendre megadják magukat.
"Hát.. nálunk egy 12 éve burkolt ingatlan felújítandónak számít (csempe, járólap, szaniterek, festés, konyhabútor). Nem azért, mert valami baja lenne, egyszerűen már más a lakber. divat. Festés, külső-belső homlokzat felújítása 12 évenként szintén esedékes."
Nagyok az igényeitek :)
"2 kisboltot leszámítva van egy hervatag COOP, - rendszerint üres polcokkal, nulla készlettel.Hentes nincs.
Nincsenek túlzott elvárásaim, de nem szeretnék 200Ft-os olajjal főzni, vagy összeállt cukrot vásárolni.
Ezért bizony el kellett vándorolni a 15 km-re levő Nagykátára, ahol van Penny, Spar (utóbbi szintén üres polcokkal) és Lidl."
Értem, hogy mire akarsz kilukadni, és nem is kötözködni szeretnék, de ezek már annyira sarkított dolgok, hogy konkrétan ütik is egymást.
Azt írod, hogy üresek a boltokban a polcok, aztán meg azt, hogy nem akarsz összeállt cukrot venni. A cukor akkor szokott összeállni, ha sokáig áll számára túl nedves helyen, viszont ha állandóan üresek a boltok polcai, akkor mégis hol állna össze a cukor? Mintha ezzel azt sugallnád, hogy falura csak összeállt cukrot szállítanak, ami meg nem igaz.
Másik az olaj, amit példának hoztál. Falun arányában többségében nem a módosabbak laknak, és nem is az ilyen tekintetből igényesebbek. Ha el is fogy a boltok polcairól az olaj, akkor először mindig a 200 ft-os olaj fogy el, nem a 600 ft-os. Ez mondjuk városban is így van, figyeld csak meg, ha nekem nem hiszel. Szóval te azért többnyire tudsz venni 600 ft-osat akkor is, ha a 200 ft-os már rég elfogyott.
Mindennek a tetejébe, sem a cukor, sem az olaj pont nem olyan termék, amiket hetente kétszer szoktak vásárolni az emberek. Ez mindkettő tipikusan olyan termék, amiből ritkábban, de akkor többet vesz az ember, mint pl. tisztítószerekből vagy higiéniai dolgokból. Mindenféle olyan dolog, ami nem romlandó, ritkán kell, vagy keveset használunk belőle. Az ilyenek vásárlását okos ember úgy tervezi, hogy a havonta-kéthavonta egyszer amúgy is esedékes városi nagybevásárlás alkalmával ejtse meg, így egyrészt nem jár túl sok plusz költséggel és nyűggel a beszerzésük, másrészt ilyenkor nagy választékból tud válogatni, és nem két fajta közül kell választania, mint a falubeli boltban.
Így viszont kiesik a következő, buszos megjegyzésed is, meg hogy gyalogolni kell, nyilván nem fog az ember buszon az ölében hazahozni 50 kilónyi cuccot 50 kilométerrel odébbról. Ha nincs autó, akkor is mindenhol van ismerős, barát, rokon, szomszéd, akárki, aki kéthavonta egyszer segít az autójával az ilyen nagybevásárlásokat lebonyolítani. De ha mégse lenne, akkor is már Magyarországon is vállalnak nagyobb bevásárlóközpontok kiszállítást, x ezer forint feletti vásárlási összeg esetén akár ingyenesen is, ki se kell mozdulnod, csak betotózni a honlapjukon hogy miből mennyit szeretnél.
"Lehet, hogy valakinek soha nem viszi el a szél a tetőt, vagy dönti rá a házra a 15 méteres fenyőt (ahogy a szomszédomnak) vagy lehet, hogy soha nem vág bele a villám a sarki elosztóba és ezzel leégeti a lakásodban levő tévét, számítógépet és hasonlókat, de lehet, hogy igen.
Normális ember ezeknek a lehetőségét sem zárja ki, megpróbál ellene tenni, de ez mind pénzbe kerül."
És szerinted pl. ez a villám okozta tévéleégés csak faluhelyen fordulhat elő, városban nem? Vagy most miért hoztad ezt példának a városi lakhatás mellett a falusival szemben?
Amúgy ilyen, ritkán előforduló dolgokra (fenyő-házra-rádőlés, villám-okozta-leégés, stb.) fordított példát is lehet hozni. Pl. mi történik, ha a szomszédom balf..z, és magára robbantja a gázpalackját. Ne mondd, hogy ilyen nem fordul elő, minden évben sok ilyen hírt hallani. Faluhelyen mi történik ekkor? A szomszéd háza összedől, az enyémen meg legfeljebb az azon a falon, oldalon lévő ablakok betörnek. Na bumm, félmilliós károm keletkezett. Nem örülök neki, de azért nem is visz totális csődbe.
Városban mi történik ilyenkor? Rámdől a lakás amiben laktam. Ha túlélem - HA túlélem -, akkor számolhatok azzal, hogy a 40 milliós kéglim romhalmazzá vált.
"Az egész település Kerepestarcsára van beutalva, ahova úgy jutsz el, hogy először beutazol az Örsre (50 km) majd onnan Kerepesre (25 km) vissza ugyanez, tehát oda-vissza 150 km."
Mi az a dolog, amit csak a kerepesi kórházban tudnak megcsinálni és a szóban forgó településtől 15 km-re lévő nagykátai orvosi központban nem, és nem sürgősségi eset (mert ez esetben nyilván nem 4 órát buszozunk, hanem mentőt hívunk)?
"Természetes, hogy ezekért fizetni kell, de vidékről a feljutásért is fizetni kell, hogy ezeket használhasd és fizethess értük, tehát amit írtál az egy hülyeség!"
Bocs, ez csak azt mutatja, hogy az a hülyeség, amit most te írtál. Én pont azért említettem azt, hogy a városban is fizetni kell az utazásért, mert te írtad, hogy milyen jó a városban, ott minden a szádban van, 200 méteren belül. Erre most jössz azzal, hogy ez hülyeség, mert faluról utazgatásért is fizetni kell? Persze hogy kell, de ugyanúgy a városban is kell a többségnek, így ez nem érv semmi mellett vagy ellen sem!
"Nem tudom szerinted milyen katasztrófákat soroltam fel, bárkivel előfordulhat, hogy szombat este begyullad a foga, ennek a városban a megoldása félóra, falun várhat hétfőig."
Ez megint baromság, hogy várhat hétfőig. Bocs, de tényleg az. Ezt nem látom másnak, mint a falun lakásnak a démonizálását a részedről.
Egy kezemen nem biztos, hogy meg tudnám számolni, hány olyan ismerősöm van, akinek van autója, és gondolkodás nélkül bele is ülne, ha azzal hívnám fel egy random szombat éjszakán, hogy "Bocsi, de bedurrant a fogam / a gyereknek/asszonynak a foga, be tudnál vinni minket a városba az ügyeletre?" Még úgy is, hogy egyébként nekem is van autóm.
"Egy szó mint száz, falun lakni kényelmetlenebb és költségesebb, de felőlem te nyugodtan gondolhatod másképp! Viszont nekem meg jogomban áll, hogy én így gondoljam!"
Maximálisan gondolhatod így, tényleg jogodban áll, ezzel nem is vitatkozom. De pl. ebben az esetben (ha pl. a gyereked foga bedurranna egy szombat éjszakán, és te inkább kényelmesen várnál vele hétfő reggelig, hadd kínlódjon, mondván, szerinted "faluhelyen nincs más megoldás") engedd meg nekem kérlek, hogy én ezért marhának gondoljalak téged.
Faluhelyen lakni szerintem maximum kevésbé kényelmes, mint városban (bár erről is megoszlanak a vélemények, hiszen kinek mit jelent a kényelem), de semmiféleképpen sem költségesebb. Legalábbis ha a bekerülési árat is számoljuk (a plusz kb. 10-25 milliót, amennyivel többe kerül egy városi lakás egy falusi háznál), akkor semmiféleképpen sem. Én meg így gondolom.
#34
Elolvastalak, mert udvarias ember vagyok és elkezdtem fogalmazni, hogy mit is válaszoljak.
Aztán rájöttem, hogy semmit!
Annyi baromságot összehordtál és annyira erőszakosan erőlteted a nyakatekert álláspontodat miután kipécéztél magadnak, hogy
(folytatom)
Annyi baromságot összehordtál és annyira erőszakosan erőlteted a nyakatekert álláspontodat miután kipécéztél magadnak, hogy úgy döntöttem, nem veszem fel a kesztyűt!
Elég ha csak egyikünk grafomán.
"A fűtés mindig drágább egy önálló 120 m2-es házban, mint egy 60 m2-es panelben..."
Kedves 4-es! Én faaprítékkal fűtök, s az idei télen egy megveszekedett fillérembe nem került még a 120 nm kifűtése. S úgy néz ki, február végéig nem is kell hozzányúlnom a vett fához.
Kérdező!
Vidékre az menjen, aki nem ijed meg egy kis barkácsolástól, víz-, villanyszereléstől, kőműves és ácsmunkától. Szeret állatokkal törődni, és a kertben szöszmötölni. Nem kell félni ezektől, mert minden megtanulható!
Én mindig úgy érzetem, hogy városban csak LAKNI lehet, ÉLNI nem. Sajnos amíg a gyerekeim önállóak nem lettek, én sem tudtam vidékre költözni, de amint lehetett, megtörtént. És amíg a kezemet emelni tudom, nem is fogok visszamenni a betonrengetegbe.
Kedves Miquel, 4-es vagyok és örülök, hogy "látlak, rég jártál erre!:)
"Én faaprítékkal fűtök, s az idei télen egy megveszekedett fillérembe nem került még a 120 nm kifűtése. S úgy néz ki, február végéig nem is kell hozzányúlnom a vett fához."
Ne haragudj, de ez a téma szempontjából nem releváns válasz, mert a faapríték sem az udvarodon született, azt vagy kifizetted, vagy kaptad, vagy valami másért ingyen van neked, ami ugye nem jellemző mindenkire.
Ezzel az erővel én is mondhatnám, hogy nem kerül semmibe egy vidéki ház kifűtése, mert örököltem a nagyanyámtól vagy 80q fát és ezért még jövőre sem kell fűtenem.
Ettől még igaz amit írtam, hogy aki nincs ilyen szerencsés helyzetben mint te vagy én, annak bizony többe kerül a 120 m2-es vidéki ház kifűtése, mint a 60 m2 panelé, már csak a mérete miatt is.:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!