Megéri hőszivattyú és napelem gázkazán helyett?
Egy 100 négyzetméteres, földszintes családi házat építtetünk, a kivitelező szerint érdemes lenne gáz helyett hőszivattyút és napelemet használnunk. A következő számokkal érvel:
- a gáz rendszer kiépítésének ára 1,85 millió Ft (kazán, melegvíztartály, tervezés, engedélyeztetés, telepítés, nyomáspróba, beüzemelés, bekötési díj, kémény, kéményseprő, stb.);
- a hőszivattyús rendszer ára 2,6 millió Ft (8,0 kW-os kültéri egység, hydromodul, melegvíztartály, puffertartály, keverőszelep, motor, telepítés, beüzemelés);
- a napelemes rendszeré ezen felül további 1,8 millió Ft (3,2 kW-os rendszer telepítéssel);
- a fűtés és melegvízkészítés éves ára gázkazánnal 200 ezer, hőszivattyúval 80 ezer, a hőszivattyút árammal ellátó napelemmel 0 Ft.
Ebből a hőszivattyús rendszer megtérülése 6,25 év, a hőszivattyú plusz napelemes rendszeré 12,75 év. A kérdéseim a következők:
1. Reálisak ezek a számok?
2. Kell-e még valamivel kalkulálnom, amivel itt nem számoltam (pl. engedélyeztetés a napelemes rendszer esetén)?
3. A hőszivattyú és a napelem esetében mennyi az éves karbantartás díja (ha van)? Mennyi az élettartamuk, ami után cserélni kell őket?
2
És ha olyan hülye vagy, hogy egy ajnlást el is fogadsz, ahelyett, hogy kezedben az energetikai számításokkal bekérnél legalább 3 árajánlatot, és már tudnád a mérnökkel folytatott konzultáció folytán, hogy mi az, amit nem tudnak rád sózni, akkor meg is érdemled.
3
Igen. Olyan jó és gazdaságos. Tájékozdj.
Nagyjából reális a számítás, bár én a 3,2 kW napelemet keveslem. Mi napelemből ennyiért 4,5 kW-ot rakunk fel, és prémium eszközökből (SHARP napelem, SMA inverter). Ebben az árban már minden benne van (kivitelezés, engedélyezés, tervezés)
A napelemmel megtérülés szempontjából elsősorban a saját fogyasztást kell kiváltani, mivel annak a tarifája 43 Ft/kWh. Ha a gázfűtést akarod kiváltani a napelem-hőszivattyú rendszerrel, akkor a gáz energiatartalmát átszámítva a hőszivattyú energiafogyasztásával-hatásfokával, a villamos áram kb 25-30 Ft kilowattonként.
Tehát jó a napelem a hőszivattyúval, de jobb ha a saját egyéb fogyasztást is kiváltjuk vele. Ez már együtt kb 6-8 kW napelemet jelent. Mivel a hőszivattyúra kérhető kedvező tarifájú "H" vagy "GEO" tarifa, az is megoldás ha első körben nincs elég pénz a 6-8 kW napelemre, hogy a hőszivattyút bekötni "H" tarifára, és a napelem csak az egyéb fogyasztást termeli meg. Aztán később bővíthető a napelemes rendszer ha tetszik az ingyen energia.
A napelemes rendszernek nincs karbantartási költsége, legfeljebb néha ellenőrizni kell a túlfeszlevezetőket, de ehhez nem kell szakember. A hőszivattyúnak évente egy kötelező karbantartása van szivárgásvizsgálattal, ennek a költsége kb 30 ezer. Ha bejön az R32 hűtőközeg, akkor már a kötelező szivárgásvizsgálat sem kell, mert 5 tonna alatt lesz a GWP. Ezt elsőnek majd a Panasonic fogja behozni ősszel. A gari miatt viszont akkor is kötelező lesz az évenkénti ellenőrzés. Panasonic, DAIKIN hőszivattyúból már van tapasztalat 12 éves gépekkel, minden probléma nélkül dolgoznak. Én már láttam olyan pana kompresszort amiben 100 ezer üzemóra volt, és még ment. Ez háztáji felhasználásban kb 30 évet jelent. Kínaiból, Koreaiból vannak rossz tapasztalatok, zajosak, gyenge a hatásfok, elektronikai hibák garmada.
1.) Szerintem nem. Főleg a napelem mennyisége. 3,2 KVA rendszer 99.99%, hogy rettentően alul van méretezve, ha figyelembe veszed a fogyasztásotokat + a hőszivattyú fogyasztását. Egy ekkora napelem rendszer kb. havi 9e forintos villanyszámlát vált ki. Ráadásul a hőszivattyúra "olcsóbb" az áram és ugye a gáz fűtőérték / m3 árral kéne a megtérülést számítani
2.) A nepelemes rendszerek engedélyeztetése általábn benne szokott lenni a telepítés árában. Ellenben ha nagy a fogyasztás (amit feltételezek, hogy egy hőszivattyú azért fogyaszt rendesen) akkor befigyelhet hálózatfejlesztési díj, ami fizetős.
3) A napelemeket nem nagyon kell piszkálni, a hőszivattyút már leírták.
Sziasztok,
SolarGyulának és az utolsónak különösen köszönöm a választ, bár ezek szerint azt nem írtam le kellően világosan, hogy a napelemeknek csak a hőszivattyúk áramfogyasztását kellene fedezniük.
Behelyettesítettem más értékeket az egyenletbe - a kültéri egység és a hydromodul összeköttetésére 0 helyett 350 ezer forintot, a hőszivattyús rendszer éves üzemeltetési költségére a gázkazánosé 40%-a helyett 50%-ot, éves karbantarási díjra 0 helyett 30 ezer forintot -, és így már csak 16 év a hőszivattyús rendszer megtérülése. Meglátjuk, beszélek a kivitelezőnkkel.
Ami az első öt válaszadót illeti, már értem, miért teljesítünk így a PISA teszteken.
"napelemeknek csak a hőszivattyúk áramfogyasztását kellene fedezniük."
Bocs, de ez szerintem így halott ötlet, SOKKAL jobb a megtérülés, hogyha pont, hogy nem a hőszivattyút váltod ki, hanem a "polgári" fogyasztást. Pont azért, amit Gyula is írt:
- A hőszivattyúval a gázfűtést akarod kiváltani, ahol 1 kw hőenergia olcsóbb (gázzal), mint árammal. Tehát a gáz előnnyel indul és a megtérülést is ez alapján kell számolni
- A GEO tarifa jóval olcsóbb (kb. 25 forint). Ez lényegében dupljára növelné a napelem megtérülési idejét ahhoz képest, mintha a normál fogyasztásod fedeznéd napelemmel. Ez így nem túl logikus, hogy a 25 ft-os kwh-t megtermeled drága napelemmel 20 év megtérüléssel, a 43 ft-os "normál" áramot meg, amin a napelemnek lenne 10 éves megtérülése pedig majd fizeted a szolgáltatónak.
Teljesen igaza van a #9-esnek. Nekem is úgy van, ahogy ő mondja. Van napelemem, ami az általános háztartási villamos fogyasztásomat fedezi (3,5kW). És van talajszondás hőszivattyúm, ami H tarifára van bekötve.
Emiatt kettő villanyórám van, az egyik a hőszivattyú H tarifás órája, a másik meg egy normál tarifás, ami a napelem feltöltését is méri, a fogyasztásom mellett, és éves szaldó alapján számolok el az EON-nal. A felesleget nem adom el, nem számlázom ki, hanem majd a későbbiekben fogyasztom el. Voltak jól termelő évek, de volt olyan Medárdos felhős év, ahol jóval az átlag alatt termeltem. Ezek az évek során kiegyenlítik egymást, és az 1 kW napelem által átlagosan termelt 1100-1200 kWh évek átlagában csak kijön.
[A nepelem 9 éves megtérülése a rezsicsökkentéskor felugrott 13 évre, de még így is nyugodt vagyok. És jó befektetés volt. Mondjuk rendesen felkészülve, és utánaolvasva hoztam meg a döntést, csak a rezsicsökkentés ért váratlanul. Azt nem kalkuláltam bele, hogy az energia ára csökkenni fog. De belefért ez is :-)]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!