Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » A hőszivattyú melegvizet is...

A hőszivattyú melegvizet is ad vagy csak fűtést és klimát?

Figyelt kérdés
2018. ápr. 14. 15:36
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Melegvizet is tud. A fűtèshez is az kell.
2018. ápr. 14. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
0%
Nem sok jót olvasok erről.Olyat meg alig,akinek ez be is jött.
2018. ápr. 14. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Hol olvasod ezeket? Érdekelne mielött belevágok!!!
2018. ápr. 14. 20:05
 4/11 anonim ***** válasza:
A levegő-víz hőszivattyű fűtést, melegvizet és persze klíma ként is használható, teljesen megbízható rendszer. Egy 120-160m2-es ház komplett rendszere napelemmel együtt kb. 4 milla, tehát ez a teljes gépészeti rendszer, mivel napelem esetén nem sok áramot vesz fel a hálózatból igen energiatakarékos. De ami a lényeg, hogy kb. 1kW-ből 5kW-ot csinál ha felvett és leadott teljesítményt nézzük. Pl. mondjuk hogy 40 forint 1kw áram és ebből csinál 5kw hőteljesítményt magyarul 200 forintot. Azaz 40 egységni energiát használ el és 200 egységnyit ad le, ami elég jó hatásfoknak számít, míg egy split klíma 3 - 3,5 szorzóval megy addig az általunk forgalmazott japán hőszivattyű 5-ös szorzót produkál. Próbáltam egyszerűen fogalmazni, hogy érthető legyen nem pedig szakszavakkal leírni.
2018. ápr. 15. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszi

Az érdekelne ugyanehhez amit példának hoztál fel, mennyi lenne egy komplett radiátoros kombi cirkó.

Hogy visszonyitani tudjak.

A másik kérdés, ha csak két szobára kérem a hőszivatyús rendszert, az mennyivel olcsóbb?

2018. ápr. 15. 15:19
 6/11 anonim ***** válasza:

4-es vgyok. Hát a kettőt azt nehéz így, főleg mert teljesen más kategória és technológia, a másik meg nem tudjuk van e kiépített bélelt kémény, amit átvett a k.s.vállalat. Ha nincs akkor engedélyek, a kémény megépítése és bélelése majd átadni azt a hatóságnak hogy műszakilag megfelelt. De ez még kevés mert ott a kombicirkó, ami szintén engedélyköteles és csak úgy kiépíteni/felszerelni nem lehet még cserélnél is külön engedély kell hozzá. Harmadrészben meg ott a gáz, ami nélkül nem megy a cirkó, ki van e építve a gázvezeték vagy a 0-ról kell kezdeni. Ezt pontos infók nélkül megmondani és hasonlítani így nem lehet csak kb.


1. bélelt kémény építés, engedélyek, terv: 300.000-1.000.000 Ft.

2. gáz terv/engedélyek MEO: 120.000-300.000 Ft.

3. Min. 24kw-os kombicirkó, beépített melegvíz tárolóval: 300.000-500.000 Ft.

4. Radiátor/fűtésrendszer: 300.000-1.000.000 Ft.


Ha van kiépített gázrendszered és kéményed amit csak bélelni kell +engedélyek akkor is cirkóval együtt már több mint 1 milla. Ha 0-ról kell kezdeni akkor 2,8 milla, itt a márkákkal és a minőséggel lehet játszani, hogy valamiből veszed az olcsóbbat vagy a drágábbat, ezzel az összeggel számolhatsz nagyságrendileg az említett m2-hez viszonyítva, csak ebben az esetben mivel a fűtés/melegvíz is a gázzal menne havonta számolhatsz egy szép összeggel egy ekkora háznál, na meg hányan használnák a melegvizet. Én mondjuk egy német cirkóval számoltam aminek igen jó a hatásfoka, és beépített tárolós bosch, de azért ez is gázzal működik.


Hőszipkás rendszert kiépíteni 1,2 szobára nem éri meg, hogy őszinte legyek ilyet még nem is hallottam, a szerény véleményem szerint is egy értelmetlen baromság lenne. Ha, csak helységeket szeretnél külön-külön kiépíteni hogy fűthető legyen akkor sokkal gyorsabb és olcsóbb megoldás a levegő-levegő hőszivattyű mint pl. az inverteres fűtésre optimalizált split klíma, ilyeneket mi is forgalmazunk több márkában, én spec. otthon ezzel fűtök évek óta. Ezekben hőcserélő/hőszivattyú van hűteni és fűteni is lehet velük általában -22 és -25 fokig. Ez márkától és típustól függ, 25-40m2-es szoba hűtése/fűtése 150-200 ezer körüli klímával megoldható + a szerelés, tehát ha van 5 helységed amit fűteni szeretnél akkor 5 klímára van szükséged ha minden helységet 40m2-re veszel akkor 1 milla az 5 klíma ára ha kb 25m2 akkor 750 ezer.


De a split klímát akkor kapcsolod be az adott helységben fűtésre vagy hűtésre amikor akarod vagy ahol éppen tartozkodsz. Ettől gyorsabban kiépíthető fűtés nincs ami olcsó lenne, a split klímával nem tudsz melegvizet előállítani mint egy hőszipka rendszerrel. Ahhoz, hogy kisebb teljesítményű klíma/rendszer kelljen kell egy jól hőszigetelt ház, aminek kicsi a hőigénye és csökken a havi rezsi, split klíma esetében kérhetsz H-tarifát a szolgáltatódtól, ami kb. fél áramszámlát jelent sacc 24 forint egy kw nem pedig 40! Ha maradsz a komplett hőszipkás rendszernél napelemmel, akkor amit elsőnek írtam az a mérvadó! Adatok nékül ennyit tudtam segíteni...

2018. ápr. 16. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ez is sok segitség. Mivel ingatlan vásárlás elött állok, ez is mérvadó lesz, van e kémény gáz bent van vagy kint, stb.

S az örök érvény ha egyik helyen lehat alkudni annyit ami ezt fedezi a másikon pedig nem akkor ugyanannyi s lehet nézzni a ház egyéb szempontjait melyik lesz végül összességében az olcsóbb jobb stb.


Ennél a split klimánál milyen rezsiköltség várható?

Tudom ez megint egy túl tág kérdés, de talán li lehet fejezni ugy hogy ha ugyanabban a szobában egy konvektor van vagy split klima akkor ha a konvektor x Ft hegy adott hónapban akkor a split klima mennyi?

Ha jól értem ez a split klima a szobákban van egyesével. Az is szempont hogy ehhez nem kell ugye kémény csak egy kábel.


A másik kérdesem, ha csak a használati melegvizet nézzük, hogy aránylik egy kombicirkóhoz egy H vagy vezérelt áramdíjú bojler?


Továbbá azt kérdezném, split klimához lehet kapni fűtéskorszerüsitési támogatást (pályázat) mert ugy tudom 40%-ot adnak s ha igen akkor máris majdnem csak fele annyi.


Persze ha ez van hőszivattyúhoz is akkor elgondolkozandó, hogy mégiscsak kiépiteni 4 millió helyett 2400000 Ft-ból illetve kétféle korszerüsités igénybevétele esetén 50% a támogatás vagyis hőszivattyú napelem combó 2 millió lenne ha (4 millio össz árban számolunk) s az pedig elég fontos szempont hogy ha jól értem nem lenne az a havi rezsidij ami gáz vagy split kima esetén, vagyis ez a 2 millió se 2 millió lenne ha pl. 10 évben számolom az össz árat.


Amit még megkérdeznék, ez a 4 millió Ft-os megoldás amit tagnap irtál hány helységbe oldja meg a fűtést? Mert ha 1-2 szobára értelmetlen gondolom erre az összegre van 1 konkrét szám. pl. 2 szoba nappali, konyha, fürdő?


További kérdésem nem jobb H tarifa helyett geotarifát választani?

A H tarifa ugy tudom csak télen megy a GEO tarifa pedig kb annyi dijju s egész évben megy csak naponta 2-4 órát nem megy. Ennyi "hőlendülete" pedig gondolom van egy téglaháznak is főleg ha kivülről szigetelt.


Utolsó kérdésem:

Jól tudom, hogy a napelem lényege az, hogy a nyáron összeszedett nagymennyiségű energiát jóváirják télen?

Illetve esetleg a fűtés kikapcsolt állapotában levőt? (Bár nem tudom a hőszivattyú is ki be kapcsol mint a gázkazán vagy állandó hőmérsékleten tartja a lakást folyamatos üzemmel?)


Utolsó utáni kérdés: ha a napelem áramát jóváirják azt milyen tarifán teszik? Lehetséges hogy nappali áram dijjon irják jóvá s én a feleannyi éjszakain vagy H vagy GEO tarifán veszem vissza?

2018. ápr. 16. 11:04
 8/11 anonim ***** válasza:

Túl sok a kérdés... és infók meg gépek pontos típusát nem ismerve nem tudom lesz e értelme de lássuk.


Ez a split klíma, egy nagyon jó dolog aki fűt és hűt vele, de el kell fogadni, hogy egy venti a levegőt kifele forgatja a beltériből, azaz itt van egy kis légáramlat és egy minimális zaj a venti miatt. Tehát aki ezt bírja, oda nyugvást lehet telepíteni, viszont a legolcsóbb szerelési költség csak akkor lehetséges ha szendvics(módszerrel) szerelhető ilyenkor kell a legkevesebb kábel, cső a telepítéshez, amikor a beltéri/kültéri a falon egymás mögött helyezkedik el tehát kinn és benn ezt hívják alapszerelésnek lyenkor 2 méteren belül van a csövek/kábelek hossza átlagban 40.000 Ft. egy ilyen játék. Feltéve ha nem spec. helyről beszélünk pl 12 méter vagy 34 méter magas panel stb.


A fogyasztás az relatív, mert mekkora a teljesítménye és mi az energiaosztálya pl. lehet egy 2,7kW-os split klíma A+, A++, A+++ minnél többet tudnak annál kevesebbet fogyasztanak és halkabbak is, mert ezek inkább prémium klímák és az ár is szépen emelkedik kategóriánként. Ilyen klímát 150 alatt ne is keressen az ember, max valami hipermarketes noname-et kap. Ha egy ház jól le van szigetelve effektív a klíma kevesebbet kapcsol be kb. úgy kell elképzelni mint a cirkófűtés thermosztátját, csak ezek a klímába vannak beépítve nem külön a falra, ha beállítod a klímát egy értékre azt fogja tartani, ha elérte kikapcsol a kompresszor és a külső venti, ez attól is függ hűtő vagy fűtő módban van, tehát a klíma az nem megy folyamatosan. A modern klímák számítógép vezéreltek és egy fix szoftver szerint működnek. Hiába mondom azt, hogy egy év alatt egy klíma pl 100 ezret fogyaszt ha megy x időt, mert ha ugyanazt a klímát berakjuk egy full hőszigetelt házba ott az éves fogyasztása lehet csak 20 ezer lesz, feltéve ha az előző ház olyan volt mint a szita!


Saját tapasztalatom az hogy 14-17 ezret fizetek áramba havonta 2 db split klíma ami hűt/fűt én mindkettőre használom kb 80m2 a terület, sosem volt még 17 ezernél több mindegy hogy tél vagy nyár van, de ez nem a klímák hanem minden elektromos fogyasztó számlája, ebben benne van a TV, Hűtő, Sütő, világítás stb. Nálam jó szigetelés van és spec. nyílászárok ha az ember rákölt 7 millát, akkor már el is várható egy ilyen eredmény.


Konvektorral nem foglalkozom így abban nem tudok segíteni, ha van egy adott lakás és egy adott klíma típussal és az összes infóval szigetelés,falak stb. úgy kitudom számolni a klíma pontos fogyasztását, de a levegőbe beszélve sajnos nem.


Az elektromos bojlerrel az a baj, hogy mindenképen túl kell méretezni, ha éjszakai árammal megy, nappal nem tudod bekapcsolni, ez fixen van rákötve az éjszakai mérőre, csak kisebb bojlerek mehetnek nappali áramról, de egy családnak kell 200-300 liter kapacitás, mert ha az x számú család fürdik, mosogat ott mennek ám a literek. Átlagban egy 3 személyhez min 150 liter ami kell, tehát 120 literes bojlert még csak véletlenül se, lehet ugyan spórolni, meg kimérten fürdeni, de általában ilyenkor az utolsó már hidegvizben fürdik. A nagyobb kapacitású bojler az ugyan drágább, de nem szabad alulméretezni, ami pozitív, hogy kb. féláron van számlázva az áram. Én inkább a kombicirkó híve vagyok nekem HMV-nél ez jött be, de mindakettőt használtam, tudom milyen az ha nincs csak hidegvíz és abban kell fürödni, mióta gázcirkó van nincs ilyen gond.


A HMV kérdés esetemben turbós kombi cirkó biztosítja 50 literes tárolóval, gázszámla 17 ezer körül szokott lenni, de 2 fürdő, 2 mosdó és 2 mosogató van a házban, és ugye nem egyedül használom :) tehát ez egy nagyon jó értéknek számít, főleg akkor ha az ember minden nap fürdik/zuhanyzik/hajatmos és az állandó mosogatásokról nem is beszélek. Nyílván a mai kondenzációs cirkó az kevesebbet eszik és tudd 110%-os hatásfokot, de nekem soha nem volt gondom a sima turbóssal. Egy 2kW-os éjszakai áramról működő bojler 300-320 forintott eszik meg egy nap, ha ezt 28 nappal és 320-al számolom akkor sem éri el a 9000 forintot, de ez esetben közel 80 fokra van állítva a szabályzó, tehát ez a max. ha csak 70 fokra fűtöd fel akkor kijöhet havi 8000 ezer. Ha nem nagycsaládról van szó akkor tartható ez az érték de, ha 2 fürdő van akkor nagyobb kapacitás kell, vagy 2 külön bojler, minél közelebb a vételi ponthoz, hogy gazadaságos legyen.


A pályázatokhoz én nem értek, nem tudom mi az aktuális, a mi cégünktől max megveszik a komplett rendszert, esetleg klímát, de hogy abból mit és mennyit téritenek meg passz.


A 4 millás rendszer nem helységekre van, ez nem split klíma hanem komplett hőszipka rendszer egy 4kw-os napelemmel együtt maximum 200m2-et tud fűteni, hűteni és melegvizet adni, de ez a maximum! Ha olcsóbbat szeretnél az is van pl. 2 milláért de nincs benne napelem, és hűtés azaz klimatizálni nem tudsz vele. Fontos lenne eldönteni, ha hőszivattyús rendszert szeretnél azt mire akarod használni, fűtés/hűtés/melegvíz rendszerről írtam a múltkor amiben napelem is van. Megcsinálhatod 2 szobára is a hőszipka rendszert vagy háromra ha csak fűteni szeretnél pl. egy ilyen szett 1,2 milla. De az a baj, hogy minnél kisebb egy rendszer úgy kisebb a hatékonysága is, tehát egy alap hőszipkával 3,5 szorzót érhetsz el ami 1,2 milla de egy komolyabbal ami 4 milla körül van és napelemmel annak értéke elérheti a 4,9-et ez a jóságifok azaz COP érték. Magyarul minél nagyon a kapacitás úgy növekszik a hatékonyság is persze az ára is felfele! Egy komolyabb hőszipka ami fűt/hűt + melegvizet is ad az ilyen 4 és 6 milla közötti rendszerek egy 120-200m2-ert számolva évente 200.000-300.000 forint éves áramszámlát produkál de ebben mind a 3 funkció benne van. Azaz ha 300-al számolok akkor havi maximum 25.000 forint a fűtésed, hűtésed és a melegvized havonta egy ekkora háznál és nem egy kis 60-80m2-nél. Napelem esetébn meg még ennyi se!


A H-tarifát csak fűtésre használhatod, tehát hűtésre klíma ként nem, míg a GEO-Tarifát szinte állandóan használhatod, de csak geothermikus hőszivattyú esetén.


Ha nem szigetüzemű napelemről van szó hanem oda/vissza játszósról akkor igen! De, nem nyáron szedi össze, hanem állandóan energiát termel tehát nem csak nyáron, a modern napelemek nem akkor termelnek energiát mint a 20 évvel ezelőttik, sőt nem is jó nekik a 12-14 órás nyári napsütés, van olyan amikor teljesen nem süt a nap vagy hó takarja el a napelemet de, ez 365 napra viszonyítva kevés. Régen használtak analóg órákat, de ma már szinte csak digitálist szerelnek fel. Létezik, hogy a meglévő óra mellé, vagy lecserélik a régit és egy óra számolja az oda/vissza mértet is. Tudom nem egyszerű de magyarul leírva valahogy így tudom megfogalmazni. Ha jó a napelemed és jó szakik szerelték fel, valamint az időjárás is megfelelő, akkor szinte csak az alapdíjat fizeted a szolgáltatónak, ami 2,3 ezer forint /hó.


Ha levgő-Víz hőszipkáról beszélünk akkor a melegvíz ellátása +60 fokon állandóan biztosítót, akár akkor is ha kin -28 fok van, erre mondhatjuk hogy igen állandóan megy. De ha hűtésre kapcsolod nyílván akkor ha nyár van és nagyon meleg, fűtésnél meg csak télen. Tehát valamelyik funkció állandóan menni fog, ebből te nem sok mindent érzékelsz, mert a beltéri része eléggé halk és kültéri sem egy hangos berendezés, hacsak nem fekszel alá hallgatózni.


Létezik állandó hőmérsékleten tartás fűtésnél (temperálás) egy ilyen rendszer kb. 5-6 milla, ilyenkor padló és menyezet fűtés is van azaz hűtésre is képes.


A H és GEO tarifa külön van a napelemtől így az nem kombinálható, mind az oda/vissza számlálós órát napelemhez és H/GEO tarifát is igényelni kell a szolgáltatónál, de mindet kiépíteni nincs értelme főleg ha van napelemed! Pl. egy H-tarifás óra kiépítése anyaggal és szereléssel együtt 150 ezer környékén mozog.

De minden ilyen óra igénylés esetén fel kell venni a szolgáltatóval a kapcsolatot, ők nem szerelnek, max kiküldenek egy regsiztrált szaki, ha te nem keresel magadnak. De H-tarifát sem adnak minden hőszivattyúhoz, csak ami megfelel, pl. nálunk csak olyan hőszivattyús inverteres split klíma kapható ami rendelkezik megfelelőségi tanusitvánnyal.


Akármit is tény hőszámításra, megfelelő tervezésreszükség van, és nem szabad elfelejteni a beszerelés költségét sem, mert idáig csak a gépészeti rendszer áráról volt szó nagyrészben...

2018. ápr. 16. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszi, ezt még többször el fogom olvasni.

Az pár dolgot nem értek már most, irtad hogy Geo tarifát csak geotermikus hőszivattyűra lehet kérni.


Akkor van geotermikus hőszivattyű s nem geotermikus hűszivattyú is? S ezek árban hasonlóak?


Mivel a klimát nem tervezem kihagyni akkor nekem csak a geotermikus jöhet szóba hisz ha jól értem a másiknál vagy nem menne nyáron mert a H tarifa nyáron nem ad áramot, van éjszakai áramon menne elsősorban éjszaka esetleg nappalin dupla áron.


Amit pedig szintén nem értek, akkor a napelem direktbe adná a hőszivattyúnak az áramot?


Mert ugy tudtam eddig hogy a napelem hálózatba visszatermelése azt jelenti, hogy számolják mennyi áramot használok, mennyit adok vissza s éves szinten a különbözetet kifizetem vagy ők fizetik ki. Ez oké lenne azt hinném értem, na de ha a hőszivattyú fele áron megy igy fűtésem klimám melegvizem fele áron van, de a többi eszközöm mikró, számítógép, mosógép, világitás, vasaló elektromos sütő stb. stb. a rendes nappali áramtarifával megy. Azt nem értem, ez nem mehet a napelem adta energiából, mert az külön rendszer és a napelem energiája ezt a részt nem is csökkentheti, csak a hőszivattyú által elhasznált áramot?

2018. ápr. 16. 17:04
 10/11 anonim ***** válasza:

Na-na! Ezeket nem jó keverni, össze-vissza minden tarifát igényelni ezekbe még bele hőszivattyú és még napelem is. A végén már én is elvesztem a fonalat a sok kérdés közt, sok kivitelezésen voltam már, de olyat még nem láttam ahol volt napelem a hálózatba visszatermelős rendszerrel és mellette kombinálva bármilyen tarifás óra.

Amikor napelemhez vagy hőszipkához igényelsz tarifát(órát) azt azért teszed hogy olcsóbb legyen rezsi, nem hiszem hogy a szolgáltatód párhuzamban kiadna több tarifára órát, de kérdezzed meg legyen az hogy tévedek. De valahogy ez olyan mintha lenne egy rendszámod és 2 autód mindig te használod az egyiket, míg a másik otthon van csak a rendszámot cserélgeted. Tehát egy forgalmid van egy köteleződ stb... de a 2 kocsi színe és típusa ugyanaz.


Tisztázzuk, van egy ház, azon van egy napelem, ami oda-vissza játszós. Azaz a napelem akkor kapcsol be ha tud megfelelő mennyiségű energiát termelni, egyik fogyasztó sem marad áram nélkül, az hogy az óra hogy számol éppen rátermel a hálózatra, vagy éppen csak onnan fesz fel áramot ez mindegy. Használhatod a mikrót a számítógpet mindent üzembiztosan. Az hogy melyik szolgáltatónál vagy azt nem tudom, és hogy az havonta vagy évente számol el ezt meg kell kérdezni.


Szerintem még magad sem tudod hogy mit akarsz ezt kellene eldönteni. Amúgy a geotermikus hőszivattyú az nem egyenlő a levegő-levegő hőszivattyúval és a levegő-víz hőszivattyúval aminél egy hasonló kültéri egység van mint split klímánál. Geotermikus hőszipkából is több fajta van, ezeknél nagyobb ásási munkák vannak földmunka illetve földfúrás ami +költség, itt a talaj állandó hőjét használják fel pl. talajkollektros rendszer, vagy talajszondás rendszernél akár 100 méterre is le kell fúrni. Rengeteg gépészeti megoldás létezik nagyon jó hatásfok érhető el állandó jeleggel, de komoly mérnöki munkát igényel akár 8 év alatt megtérül, viszont 3 millától akár 8 milláig is elmehet a vége. Amíg nincs terv addig nem tudsz tervezni egy pontos költséggel, ha csináltatsz egy tervet és mindent kiszámoltak, feltéve hogy van fix helyszín annak a mérnöki munkának a díját ki is kell fizetni, aminek nem hiszem hogy örünél.


Könnyebben tervezhető és javítható egy levegő-levegő vagy levegő-víz hőszivattyú ami nem geotermikus. Olcsóbb és gyorsabb megoldás a split klíma, könnyebben tervezhető fix költséggel, senki nem nyögi be a végén hogy kellene még 2 milla a rendszerbe, hogy működjön a geotermikus hőszivattyú. De sok mindentől megkímélhetnéd magad ha komplett házat vennél így, amin már van napelem, hőszipka stb. több kivitelező is épít már ilyen házat.

2018. ápr. 16. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!