Mivel kezdjek, hogy kevesebb legyen a rezsi?
Vettünk egy családi házat, és a nyáron költöztünk be. A ház 110m2-es. 30 éve épült téglából, régi fajta fa ablakok vannak, igaz dupla. Az ajtók is fából vannak, és a házon sajna még nincs szigetelés. Jelenleg van 6db konvektor, amiből 4 megy (2 olyan helységbe van amit egyenlőre nem használunk) ezen kívül van 2db cserépkályha amikbe estére gyújtunk be, így éjszaka csak takarékon mennek a konvektorok, így is 25 fok van. Nappal a párom, és a kislányom van otthon ők pedig azt a konvektor húzzák feljebb ahol éppen vannak. Így a gáz 35000ft-ba kerül plusz ugye a fa 2500-3000 mázsája. A közeljövőben szeretnénk nyílászárókat és ajtókat cserélni, de külső szigetelést is. Egyszerre sajnos nem megy minden, így egyik évbe csináljuk az egyiket rá 1-2 évre a másikat. Kérdéseim:
Melyikkel kezdjek? Melyik lesz szemmel láthatóan hatással a gáz fogyasztásra? Illetve használ e valaki villany fűtést? Sokat olvasgattam, hogy olcsóbban lehet fűteni a mai modern villanyos panelekkel. Ez azért jutott eszembe, mert a villanyunk nem sok havi 6-7000ft. Bocsi a sok kérdésért, de első saját lakásunk, így tapasztalatlan vagyok ilyen téren.
Tudom egy szakembert kellene erről megkérdezni, és ez meg is fog történni, de tavasz előtt már úgyse fogunk bele, így ráérek kérdezősködni, hátha kapok jó tanácsot olyantól akinek volt hasonló helyzete. Előre is köszi mindenkinek.
Egy jól szigetelt új háznak kb. 12-15 ezer körül van a fűtése. Vagyis az általatok most fizetett összeg kb. 40 %-a. Kb. évi 120-150 ezret tudsz megspórolni a mostanihoz képest (6 hónapos szezon).
A korszerűsítés javasolt sorrendje és kb. árak:
padlásszigetelés (20 cm) 250 000,-
nyílászáró csere 1,5-2 millió
fűtéskorszerűsítés 1-1,5 millió
homlokzat szigetekés 1,2-1,8 millió
Igazából a homlokzat+ablak együtt jó, és utána fűtéskorszerűsítés a szigetelt házra méretezve. Ahogy látod, a megtérülés elég nehézkes, ezért javasolt csak akkor belevágni, ha egyébként is megérett az épület a felújításra.
Bocsi, nem olvastam végig válaszokat, csak a 2-esig, aki nagyon helyesen a födémszigetelést javasolta első lépésként.
Szerintem nem jól fűtesz, kérdező. Az alváshoz a legegészségesebb a max 18 fok. Tehát ne este durrants be, hanem reggel. Este bekészíted a kályhába a fát, reggel, mielőtt elmész, begyújtasz. Így napközben lesz meleg, nem éjszaka.
"30 éve épült téglából"
Akkor a falak, tető és az aljzat szigetelése szinte kötelező, ha egy kicsit is a mai standardhez akarsz közelíteni.
"régi fajta fa ablakok vannak, igaz dupla. Az ajtók is fából vannak, és a házon sajna még nincs szigetelés."
Új nyílászárók, ablakokból 3 rétegű.
"Jelenleg van 6db konvektor, amiből 4 megy (2 olyan helységbe van amit egyenlőre nem használunk) ezen kívül van 2db cserépkályha amikbe estére gyújtunk be, így éjszaka csak takarékon mennek a konvektorok, így is 25 fok van."
A fűtésrendszer kinek mi, de ha az aljzatot így is, úgy is szigetelni kell akkor ezt egybekötném egy padlófűtés-beépítéssel és kib**sznám a fenébe a konvektorokat. Haszontalan, régi cucc.
A cserépkályhát megtartanám már csak a hangulata miatt is, és hogy a hőt jobban el tudjam vele oszlatni hővisszanyerős szellőzési rendszert szereltetnék be - ez manapság egy energetikailag elfogadható házban elengedhetetlen. Esetleg kiegészítheted napelemmel.
Igaz, ez így elsőre sok kiadásnak tűnik de hosszútávon megéri mert a fűtési költségek minimálisra csökkennek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!