Kombi kazánnál nem érdemes maximumra (64°C) állítani a HMV hőfokot? Elég 50°C? Ha maximumra rakom az rossz a kazánnak? Pl. :előbb vízkövesedik? Vagy vmi egyéb hátrány?
Mind kettő butaságot írt :)
Az első azért, mert valahol minden esetben érintkezik a láng a fémmel, a fém a vízzel. Szóval valahol lesz vízkövesedés.
A második azért, mert a HMV rendszerben a 60°C alatt szaporodnak a baktériumok. Nem a baktériumok okoznak elsősorban problémát, hanem a bomlástermékük. Rákkeltő, egészség károsító hatásuk van.
Olyan épületekben ahol keringetik a használati meleg vizet van kötelező heti fertőtlenítés. Ami lehet vegyszeres, vagy pedig felhevítik 90°C környékére.
"a HMV rendszerben a 60°C alatt szaporodnak a baktériumok"
El nem tudom képzelni, hogy az ivóvízbe hogyan kerülnek baktériumok!!! A szabvány azt írja elő, hogy NEM lehet benne embert megbetegítő kórokozó. Sem baktérium, sem vírus, sem gomba! Az ivóvízhálózat amúgy zárt rendszer. A szolgáltató klórozza, hogy fertőtlenítse. És ha meg is sérülne a zárt vezetékrendszer, nem a baktériumok fognak bekerülni, hanem a víz fog 3-10 atmoszféra nyomással kifelé jönni. Szóval gőzöm nincs, hogy az ivóvíz minőségű vízbe, amit a kazánba beeresztek honnan a túróból kerülhetnének baktériumok???
Kedves kérdező, bőven elég 50 fokra. Mennél magasabb hőfokra állítod, annál nagyobb a valószínűsége, hogy a kazán belső hőcserélője minnél hamarabb elvízkövesedik.
Ez nyilván függ a vízszolgáltatód által szolgáltatott víz keménységétől, pontosabban a változó keménységétől. Ez a hidrokarbonátok által okozott változó keménység képes elbmlani a fűtött felületre érve...
Az #5. #3. #2. nak.
Egy hivatkozás:
És egy magyarázat egy fórumról:
"Az 55 fokos hmv elõremenõ a szállodaiparból származó "elegáns" megoldás. Kényelmi, biztonsági szolgáltatás. A szállodákban rendszeresen fertõtlenítik, vegyszeresen tisztítják a csõhálózatot. A központból a felhasználási helyek felé induló vizet eleve UV-vel kezelik. Így csökkentik a baktérium mennyiséget.
És a családi házaknál?
A hidegvizet védik a vasbaktériumok. 65 fok felett pedig már "pasztõrözött" a hmv. Ha hosszú idõn keresztül alacsony (55 fok) hõmérsékletû hmv kerül a házi
csõrendszerbe, akkor a fogyasztás leállása utáni lehûléskor a csõben veszélyesen elszaporodnak (elszaporodhatnak) a toxinokat termelõ bacik.
A szállodákban folyamatosan keringtetik a csõhálózatban a melegvizet, egyrészt, hogy a vendégnek ne kelljen sokat várnia mire megindul a melegvíz. Másrészt, hogy ne romoljon meg a csõben álló víz.
Ezt a megoldást miért nem javasolják a családiház szakértõk? Egyszer már kiszámoltuk, hogy a melegvíz elõtt kiengedett vízmennyiség drágább, mint a keringtetés.
Fontos a hmv csõvezeték anyaga is. A réz eleinte csupasz volt, késõbb cink (horgany) belsõ bevonatot kapott. A mûanyagcsövek bizonyos fajtáinál a belsõ rétegen nem tudnak megtelepedni a baktériumok. A városi müa, eternit, vas vizhálózatot is átmossák + fertõtlenítik idõnként. Még vasbaktériumokat is juttatnak a hálózatba, hogy iható (friss) maradjon a víz.
Az elõremenõ (ha csak induláskor is) 70 fokos víz elvégzi a csõrendszer teljes hosszában a baktériumok elegendõ mennyiségûre való csökkentését.
Ezért pártolom a magasabb hõmérsékletet. A jelenlegi családiházas építési szokások mellett, az alacsony hõmérsékletû hmv-et idõzített bombának tartom. Ne legyen igazam!"
részben igazad van. de általában a lakásoknál sokszor nyitják ki maxra a vízcsapot és vékonyabbak a csövek, ami teljes keresztmetszetű nagynyomású áramlást biztosít és kimossa a csőszakasz falát is, valamit cserélődik a víz folyamatosan, így nincsen pangó rész(lassú áramlásnál és pangó részeknél van az elszaporodás). ez is egy módszer a cső tisztítására amivel élnek is a vízműveknél.
mivel a szállodákban ez nem mindig fordul elő (kiadatlan szoba....) így jobb a vizet másképp "tisztítani"
bomlástermékekre is hasonló igaz, kevés baktérium, kevés bomlástermék, sok vízcsere higít mindent.
a hőfok emelés nélkül is megvan a tisztulás, különben ennyi háztartásra levetítve, már tömeges fertőzés lenne.
És arról mi a véleményed, amikor két nyugdíjas a 120 literes bojlert leveszi 42°C ra?
Abban a bojlerban sose fog lecserélődni a víz.
Na meg nem azt mondom, hogy ez minden eseteben megtörténik, hanem hogy megtörténhet. Ide vezethet, a ész nélküli spórolás. Spórolni kell, csak nem mindegy, hogy min. Minden estre engem nem zavar, ha a szomszédnak baja lesz. Nekem 60°C van beállítva külső tárolóval és ezt a gázkazán fűti fel magasabb hőmérséklettel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!