Hogyan fűtsek kazánnal?
Sziasztok! 30 éve panelban éltem, most költöztem kertesbe, ahol vegyestüzelésű kazánnal fűtök ( fával).
A ház jól szigetelt új nyílászárokkal. Ha felfűtöm a vizet 60 fokra ( automata huzatszabályzó tartja) akkor nagyon meleg van a házban. Azt olvastam mindenhol, hogy 60 fok alatt káros a kazánnak. Ha 50 fokra állítanám lehet nem lenne ilyen meleg. Azt a tanácsot kaptam, hogy nyissam ki az ablakokat...hát nem az utcát szeretném fűteni. Mi volna a megoldás? Használhatom 50 fokon is a kazánt vagy felejtsem el?
Nyugodtan használhatod! Kapcsold be a keringtetőt is ha van!
Cső termosztátod van? Állítsd 30°-ra
Nem a kazánnak káros ,annak semmi baja sem lesz.Az alacsony füst hőmérséklet okoz gondot,mert 100 fok alatt a kéményben csapódik a pára ,és a kén,kátrány .A kátrány végig folyik a kémény belső felén,vissza csöpög.esetleg még a kémény falát is átáztatja idővel .Gondolom a kazán kémény is olyan helyen van ,hogy ez sem okoz gondot .
Amit ajánlani tudnék,kezdetben vékonyabb fát rakjál rá,ami jól ég és gyorsan melegiti fel a vizet .Aztán vastagabbat rá,nem megtömni,itt már csak az a lényeg,hogy a hőfokot tartani,és mindig legyen parázs ,amit újra lehet éleszteni,ha szükséges.Az égést a huzatszabályzóval
is lehet szabályozni .Az nem megoldás ha elzárod a radiátor szelepeket. Ezzel csak a cirkulációt szünteted meg.A kazán vize meg egyre melegebbé válik is .
Ki kell tapasztalnod,mi a jó megoldás ,ez nem megy egyik napról a másikra .Akár 40 fokon is ,ha tudod ezt tartani .
Nyugodtan lemehetsz a vízhőfokkal 50 fokra, vagy még alacsonyabb értékre. A kazán vízhőfoka nem azonos a füst hőmérsékletével. De ezt megtapasztalhatod, ha a nagy lánggal égő fa és 50 fokos kazánvízhőfok alkalmával megpróbálnád megérinteni a füstcsövet. Tapasztalhatod, hogy több száz fokos.
A begyújtáskor, illetve ebben a lángolási szakaszban van füst, és kátrányképződés. Nyugi, ha rendesen karbantartott a kazánod és a kéményed, ki kell bírja a képződő kátrányt. [Hiszen nem egyből van üzemi hőfokon begyújtáskor sem, erre a gyártó számított!] Parázslásnál már nincs füst és kátrányképződés, és a felszálló forró levegő és égéstermék felszárítja a kátrányos dzsuvát.
A rendszeredet a legnagyobb hidegre méretezték, ami Magyarországon -20 fok körül van. Majd ha kint ennyi lesz, akkor kell 60-70 fokos előremenő vízzel dolgoznod. Vagy ha utólag hőszigetelték a házat, lehetséges, hogy még akkor sem!!! De amíg nincs tartósan fagypont alatt a hőmérséklet, addig sokkal alacsonyabb előremenő hőfokkal kell dolgoznod. Különben eregethetnéd az utcára a meleget, de azt ahogy olvastam, ne akarod. Joggal!
Egyelőre fabrikettet se használj, annak szerintem nagyobb a fűtőértéke, mint a fának. Majd akkor használd, ha keményen beáll a fagy. Szóval sokkal kevesebb tüzelőanyaggal fűts!
Köszönöm a válaszokat nagyon hasznosak voltak!!
50 fokra állítottam a vizet és 30 ra a keringtetőt, most így próbálom. A hőfok barátibb lett, fa is kevesebb fog menni..a kátrányosodás kérdéses, mert a füstcsőre rámértem és 65 fokos..ez szerintem elég kevés.
"A tüzelőberendezésben begyújtás után jelen van a tüzelő anyag, melyhez a szükséges levegőt biztosítani kell. Ezt szolgálja a tüzelőberendezésen található alsó ajtó, csappantyú stb., ami az égési levegő bejutását biztosítja.
Gyakorlati tapasztalat az, hogy a gyakori tüzelőanyag pótlás elkerülése miatt a kazán tűzterét - úgy mondva - jól megrakják, a tüzelőanyag begyúlása után a levegőbeáramló-szerkezetet elzárják, mondván ne égjen le hamar, vagy ne fűtse túl a rendszert. Ezzel kezdetét veszi az ún. kátrányosodás. Ugyanis:
-az égési levegő hiánya miatt az égés nem tökéletes, nincs elegendő levegő, a
tüzelőanyag nem tud elégni,
-a füstgáz hőmérséklete nagy mértékben csökken, ezáltal a kémény üzemi hőmérséklete is csökken, azaz lehűl,
a lehűlt kéményben a lehűlt füstgáz a kémény oldalára lecsapódik,
-a tökéletlen égés miatt el nem égett tüzelőanyagból korom és kátrány rakódik le a kéménytest felületére,
-nagyobb hideg esetén, amikor fokozott fűtést kell alkalmazni / nem zárjuk el a levegőnyílást / a nagyobb hőhatástól a füstcső betorkollásánál keletkezett hő miatt a lerakódott kátrány meggyullad, ami tovább égve kéménytűzhöz vezet."
és nemcsak a füstben van kátrány, hanem a távozó gázokban is, ami az alacsonyabb hőfok miatt nem ég ki lerakódik.
A fűtést meg sosem méretezik -20 fokra. -5, -7 fokra szokás. egyébként a a rendszer túlméretes. a hőveszteséget, hőtárolást figyelembevéve, pedig kibí a ház jónéhány napos -20 fokot.
de ki lehet próbálni ezt. [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!