Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Villanyóra csere/teljesítmény...

Villanyóra csere/teljesítmény növelés hogyan működik?

Figyelt kérdés

Adott egy régi parasztház, amit megörököltem. Egyedül lakom benne, jelenleg az a problémám, hogy ha pl. a mosógépet meg a villany sütőt elindítom, lecsapja a biztosítékot. (vagy mit) Vagy bàrmi más nagyobb teljesítményű gépet. Hívtam egy (bunkó) villanyszerelőt, aki annyival elintézte, hogy teljesítményt kell növelni. Köszi.. 23 éves lány vagyok, fingom nincs ezekről. Azt tudom, hogy 2008-ban a villanyvezetékek cserélve lettek aluminiumról rézre. (Vagy fordítva?Mondom, buta vagyok ehhez..) A lenyeg hogy a vezetékek elvileg jók. A régi villanyóra szekrényben, az órán én 2 biztosítékot (vagy mit) látok, az egyikre 20 vagy 25 van írva, a másikra azt hiszem 10. Jelentsen ez bármit. A 10-eset szokta lecsapkodni. A kérdésem az lenne azokhoz akik eddig elolvasták.. hogy mit kellene nekem tennem, hogy megoldódjon a problémám? E-Onnak kell jeleznem? Azt olvastam, 32 Amperig dijmentes a bővités. Hogy tudom kideríteni, nekem mennyi van? Illetve ha nincs meg 32, kihivom az e-ont, díjmentesen megcsinálják? Gondolom ez túl szép lenne igy. Szóval.. kérlek, valaki, akinek van türelme egy ilyen idiótához mint én. Magyarázza el legyen kedves, mit kell nekem tenni, naaaagyon nagy vonalakba ez mennyi kiadással járna, hova forduljak, stb. Nagyon hálás lennék ha valaki felvilágosítana!

Köszönöm szépen előre is!!



jún. 18. 14:18
1 2 3 4
 1/38 A kérdező kommentje:
Ja, és tudom, hívjak egy szakit aki elmagyarázza/megcsinálja. 160 ezer ft-os fizumból most nem futja ezekre, egyelőre szeretnék felkészülni rá, elkezdeni spórolni a kiadásokra. Köszönöm mégegyszer!
jún. 18. 14:20
 2/38 anonim ***** válasza:
43%

Ha az tényleg a (egy) villanyórán (nem rajta, hanem alatta) levő kettő kismegszakító, akkor add össze a névleges áramukat (a 20 vagy 25-öt, meg a 10-et), annyi van neked.

De kétlem, hogy precízen fogalmazol.

Ha minden nagy teljesítményű gép a 10-esen van, akkor a 20-as mit visz?

jún. 18. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/38 A kérdező kommentje:

Igen, én is kétlem, hogy jól írtam volna. Sajnálom de tényleg kb fogalmam sincs róla és nincs aki segítsen értelmezni.

Ez egy hosszú parasztház, a folytatásában egy kis lakással, utána egy garázzsal. Szerintem azok vannak a 20-asra kötve. De mondom, egyáltalán nem is biztosak ezek a számok. Le van kopva az a kis cetli róluk és így nehéz kiolvasni.


Köszönöm szépen!

jún. 18. 14:37
 4/38 anonim ***** válasza:

Egy fotót nem tudsz csinálni a villanyóraszekrényről?

160e Ft-ból nem tudom, hogy félre lehet-e egyáltalán tenni. A villanyóra korszerűsítése a havi fizetésed többszöröse, kb. legalább 3x-osa.


A teljesítménynövelés úgy működik, hogy ahhoz a mérési helyet (a villanyóraszekrényt) korszerűsíteni kell, a szolgáltató által előírt elvárásoknak megkell felelnie, a mai elvárásainak, mert a tiéd is megfelelt anno az elvárásoknak, csak az akkori elvárásoknak. Ehhez nem ritka esetben cserélni kell a tetőtartót, ha tetőtartón érkezik a vezeték az oszlopról (a tetőn egy cső van ebben az esetben), ha oldalfali a becsatlakozás (a ház oldalára érkezik a vezeték az oszlopról), akkor pedig az oldalfali becsatlakozásnak a csövét esélyes, hogy cserélni kell (nem feltétlen), ezen kívül beépítésre kerül egy új mérőóraszekrény, ami műanyag, egy okádék, de ez van. Belehet éppen süllyeszteni a falba is, ha befér a régi óraszekrénybe abba is becsavarozható, de abból esélyes, hogy kifog lógni. A földbe le kell ütni egy földelőszondát, ezt az óra közelében szokás megtenni. Innen, az órától a mért fővezetőket, (ami elmegy az órától a házba) ki kell cserélni, ha van a házban további lakáselosztótábla, akkor odáig, ha nincs, akkor ki kell építeni vagy a házban vagy az óra felett, ez részletkérdés, ami a kérés és amit jónak lát a regisztrált szerelő. Hozzávetőlegesen ez 1 napos munka. 400 ezer alsó hangon, de nagy a szórás a munkadíjban, úgyhogy lehet a duplája is. Költséget emel az is, ha nem 1 órád van, hanem kettő például. 1x32A igényelhető meg "ingyenesen" a szolgáltatótól, ha úgy ítéli meg a reg.szerelő ez kevés a számodra, akkor még az amperekért is fizetned kell a 32A-en felül, értsd mondjuk szükséged van 1x20+2x16A-ra, akkor 20A-t ki kell fizetned, ami amperenként 4500Ft, azaz 90 ezer forint, ezt a szolgáltatónak kell megfizetned. Bonyolítja a helyzetet az is, hogy az országban vannak olyan régiók, ahol pl. csak a lábonálló (leásott) műanyagszekrényt engedélyezik, ekkor ez emeli az árat is rendesen, millió körüli árra. Szóval fényképezd le, lássuk miről van szó. Mi az a 10-es amit leb.sz, mert ha az nem egy főbiztosíték, márpedig nem valószínű, ha van 20-as vagy 25-ös bizti is, akkor itt valami más gond van.

jún. 18. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/38 A kérdező kommentje:

Jézusom. Most kicsit elment az életkedvem is ettől amit leírtál. :D

Közben visszakerestem a régi jegyzeteimet, amikor még volt segítségem.. az akkori férfiember azt írta fel, hogy “Jobb oldali kismegsz. 10A, baloldai 6A”

Szóval a 10-eset eltaláltam.. az az, amit mindig lecsap.


De ha mindez úgyvan, ahogy kedves második leírta, akkor inkább elengedem. Nem gondoltam volna, hogy ez ilyen brutál összeg.. szakszerűen nem tudom leírni, de a parasztház teraszán lévő folyosón van egy régi fa villanyóra szekrény amiben van 1 óra. Az alatt 2 kis biszbasz, ami a megszakító mint megtudtam. Óràtól felfelè mennek a vezetékek a padlásra egy ilyen csőben, ezt megnéztem. Onnan pedig le ugye a konnektorokig a szobákba stb.

Most lehet butaságot kérdezek sőt biztos, de ha ez 10 meg 6 amper, és 32-ig dijmentes, az nem opció hogy veszek 2 db 16-os megszakitót és kicseréltetem? Vagy nemtudom hanyasok vannak. De, a kis biszbaszok cseréje segítene rajtam?


Köszönöm a részletes választ, kedves vagy!

jún. 18. 14:49
 6/38 A kérdező kommentje:
Fotót este tudok mutatni, meló után!
jún. 18. 14:57
 7/38 anonim ***** válasza:

A villanyóra szekrényben 2 dolog van, ami az elektromos műveké, ezek le vannak plombálva, csak ő nyúlhat hozzá.

Az egyik a bejövő kismegszakitó, ide érkezik az oszlopról a villany, utána van kötve a villanyóra.

Ami ez után van, az cserélhető, variálható.

A kérdés: hány amperos (mi van ráírva) a bejövő PLOMBÁLT kismegszakítóra?

Annál nagyobbat nincs értelme feltenni...

Még egyszer: 1 fénykép?

jún. 18. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/38 A kérdező kommentje:
Fhu. Este haza érek, megnézem, lefotózom az a tuti akkor. Köszi mégegyszer!
jún. 18. 15:04
 9/38 anonim ***** válasza:
Akkor úgy amblokk az óraszekrényt fotózd, látszódjon rajta az óra, és a biztosítékok is, és esetleg a biztosítékokat is fotózd le külön, közelebbről. Kár találgatni, fotó alapján meglehet majd mondani, hogy mekkora a főbizti és az említett biztosítékok albiztosítékok-e, és azt is, hogy lehet-e kezdeni valamit ezzel a helyzettel, nagyobb költség nélkül. Az nem csoda, hogy a 10-eset viszi, ha a mosógép és a sütő együtt bevan kapcsolva, önmagában közel 10A-t követel egy mosógép felfűtési időszakban.
jún. 18. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 anonim ***** válasza:

A szolgàltatói szerződèseden is szerepel, hogy hány ampert kapsz. Ott is megvan hivatalosan.


Másik, hogy szolgáltató oldalán van regisztrált szerelő lista. Tőlük tudsz bővebb infót kapni, hogy a szolgáltatód mit ír elő bövítèsre. Hátha(?) 16 vagy 20 amperra tudnak cserèlni kismegszakítót, simán. Csak 25-32ampernál kell szabványosítani az óraszekrènyt

jún. 18. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!