Lakást vásároltam, és mint utóbb kiderült, a kazán kukába való. Millió gyk-s kérdést és választ elolvastam, mindenféle honlapon jártam, de még így sem tiszta a kép. Milyen fűtési rendszer kellene, hogy a lehető legkevesebb legyen télen a rezsi?
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! A kondenzációs gázkazánokat néztem én is, csak nem volt világos, hogy gazdaságos-e egy ilyen nem túl jó szigetelésű lakásban. A radiátorokat mindenképp lecserélem, már csak esztétikai szempontból is (ne nevessetek ki, nekem ez is fontos), plusz azt én is olvastam, hogy nagyobb hőleadó felület kell a gazdaságossághoz. A lapradiatorok tetszenek igazából, mert kevés helyet foglalnak (mármint mélységet tekintve). Szerintetek jók a lapradiatorok?
És nagyon köszönöm a válaszokat még egyszer, sokat segítettetek!
Ja meg azt is megkérdezném, hogy ha kombi kazánt választok (melegvíz előállításhoz), akkor az nyáron hogyan működik? Mármint akkor egész nap fogyasztja a gázt, vagy nem értem.
Átfolyós vízmelegítést végez. Érzékeli, ha melegvízcsapot nyitsz, begyújtja a lángot és amíg nyitva van a csap, melegíti az átfolyó vizet.
Hogy ne kelljen várni arra, míg melegvíz kezd folyni, van olyan üzemmód is, hogy előmelegítve tart bizonyos vízmennyiséget, ehhez időnként melegítgeti. Nálunk ez ki van kapcsolva, többlet gázfogyasztást okoz; messze nem annyira előnyös, hogy megérje.
Egyébként, fűtéshez sem fogyasztja állandóan a gázt; hőérzékelő bekapcsolja a kazánt, ha egy beállított hőtartomány alsó értékére hűl a levegő, és kikapcsolja, ha a beállított hőtartomány felső határát eléri a levegő. Legáltalánosabb egy külső termosztát, amit a használó állít, programoz. Vannak bonyolultabb, külső hőmérsékletet is figyelembe vevő, öntanuló stb. vezérlések is. A termosztátok lehetnek egyszerűek: beállíthatók egy értékre, és attól kötött határokon belül be-, illetve kikacsol. A programozhatók programozási lehetősége elég széleskörűen változó.
Azért nem olyan sokára, csak nem rögtön. Bár, nyáron, ha nem olyan hideg vizet kell melegítenie, akkor elég hamar.
Ha a kazán rögtön meleg vizet adna is, a csapig a csőben hideg víz van, az folyik ki először.
Nálunk télen 50 °C-ra van állítva a kazánon a háztartási melegvíz; ilyenkor hidegebb vizet kell melegítenie.
A kazán a fürdőszobában van, a közeli mosdónál, vagy kádnál kb. 20-25 másodperc múlva kb. 35 °C-os víz folyik; ha hosszabban mosunk kezet, akkor utána már mozdítani kell a csapon, hogy jöjjön hozzá hidegvíz is. Kb. 60-70 másodperc alatt eléri az 50 °C-ot.
A kádba egy ideig csak megelegvizet szoktunk engedni, amiből néhány liter az elején még nem nagyon meleg. Utána hűtjük meg, hidegvízzel.
A konyhában kétrészes mosogató van. Először az öblítésre használt részbe engedjük a "melegvizet", aztán mikor tényleg meleg, akkor a másikba, de előbb-utóbb ott is kell hozzá hidegvizet is keverni. Aztán még hidegvizet engedünk az öblítős részbe.
Nagyon-nagyon kevés víz megy veszendőbe, ezért pazarlás - legalábbis nálunk - a víz előmelegítő, hőntartó funkció; feleslegesen fogyaszt gázt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!