Vasas, homokos-e a kútvíz?
Sziasztok. Van a telkünkön egy sosem használt fúrott kút. Gondolkodom rajta, hogy teszek rá egy hidrofort, és arról csinálok egy csepegtetős öntözést a kiskertből.
Előre leszögezem, nem értek ezekhez a dolgokhoz, tehát bocsi, ha nyilvánvaló dolgokat kérdeznék!
Több helyen olvastam, hogy a csepegtető csöveket, esetleges öntözőfejeket eltömíti, tönkreteszi a vasas víz. Azt is olvastam, hogy a szivattyúkat pedig a homok teszi tönkre.
Kölcsönkértem egy szivattyút, hogy megnézzem, milyen a víz. Járattam egy jó darabig a gépet, majd megtöltöttem vele egy 10 literes felmosóvödröt. Ebből kivettem egy pohár vizet, és megállapítottam, hogy szép, fehér, tiszta víz. Azonban, ha mellé rakok egy pohár csapvizet, akkor látható, hogy a kútvíz minimálisan sárgásabb, rózsaszínesebb. Ez már azt jelenti, hogy a víz vasas, és tönkre fognak menni a csepegtetőcsövek, öntözőfejek? Vagy mikortól beszélhetünk vasas vízről?
Másik: a vödörből kiöntöttem a vizet, és az alján bizony volt homok. Nem mondom, hogy sok, de jópár szem kuksolt az alján. Ez milyen mennyiségnél jelent igazi veszélyt egy hagyományos hidroforra nézve?
A hidroforhoz nem értek, a csepegtető öntözéshez igen.
Nálam a víz szabályosan átlátszatlan, sárga színű tavasszal a magas talajvíz esetén, már kézzel húzva is egy csomó homok van a vödör alján.
Egy kis benzines szivattyúval öntözök, ilyennel:
Közvetlenül megy róla a csepegtető szalag, tartály nélkül. Tartállyal jobb lenne, mert akkor nem kellene folyamatosan járnia a hangos gépnek.
Van hozzá egy ilyen hálós szűrő, ez kiszűri a homokot, időnként le kell csavarni menet közben a kupakját, és kimosatni a homokot belőle:
A vas szerintem csak az ország nagyon kis részén okoz problémát. A vízkő sokkal nagyobb probléma. Sokfelé meszes a víz, ami a talaj pH-ját is eltolhatja, ezt savazással lehet visszaállítani.
De az ilyen csepegtető szalagok egyébként se az öröklétnek szólnak. Vannak a vékony falú, 6 mil-es szalagok, ezeket egyetlen nyár után el szokás dobni, vagy pár Ft-tal drágábban 8 mil-esek, ezeket 3 évre szokás tervezni, de ha bírják, tovább is jók.
A csepegtető csövek drágábbak, ezeket inkább fák, bokrok öntözésére szokás használni.
Egy sosem használt fúrt kút esetében nagyon szép teljesítmény a "szép fehér, tiszta" víz.
Nekünk 2 év használatlanság után napokig kellett kisebb-nagyobb megszakításokkal folyatni, hogy tiszta legyen a 24 m mélyről jövő vizünk.
Nem vagyok szakember, de nekünk azt mondták, hogy arra ne számítsunk, hogy a fúrt kút vize ugyanolyan kristálytiszta lesz, mint a csapvíz! Mindig picit opálosabb lesz, de ettől még kiválóan alkalmas locsolásra. Talán inni is, de mivel nincs bevizsgáltatva, azzal nem próbálkozunk.
A vas meg nem árt a növényeknek, pl. a magnólia kifejezetten igényli.
A csapon kifolyó víz sem olyan tisztán kerül a hálózatba,mit ahogy kifolyik.Azt is szűrik,fertőtlenitik .Hypóval ,klórral .Meg kell nézni nyáron nagy melegben a csapból kifolyó viz,majdnem hogy fehér.Pár perc állás után vált átlátszóra .
Ilyenkor klórt használnak .
Ami a fúrt kutat illeti .Az újat is be kell járatni.
Majd ha kialakultak a víz járatok,egyre kevesebb homokot hoz magával .Nagyon megszivatni nem szabad,mert ha nagyon leesik a víz oszlop magassága ,annál erősebben jön a víz a kút felé,magával sodorja homokot .
Hogy mennyi homok jut be a csőbe,az attól függ mennyire volt igényes a kút fúró a munkájára .Milyen víz szürővel látta el az alsó csövet,ami a vizben van. Milyen víz szürő kavicsot öntött le a cső mellé,és milyen magasan a kútba .
Membrános mélykúti szivattyút soha ne rakjunk le kutakba,mert a rezgésével berezegteti a homokot,vagy akár egyéb fizikai károsodást is okozhat .
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!