Vettünk egy családi házat baromi nagy telekkel. Homokos talaj, egyenesre ha elhúzatom/ felszántatom akkor. Mit érdemes beleültetni/vetni?
Nagyon kezdők vagyunk, a legszorosabb értelemben. Búza őszi vetésbe szóba jöhet? Egy két fa csemete ami bírja majd fagyokat.
Egy ilyen vetés hogy zajlik?
A terület 2000 m2
Sajnálom parlagon hagyni, később lenne is állat (tyúk és disznó) szóval így szalma, lucerna szükséges lesz.
Nekünk homokos talajon, trágyázással és locsolással szinte minden megterem, szokott lenni eper, tök, hagyma, paradicsom, paprika, rengeteg szőlő, mindenféle gyümölcs, zöldség.
Gabonákhoz egyáltalán nem értek, de szerintem ekkora területen nem érdemes búzát vetni, mert nehéz feldolgozni - de lehet, hogy hülyeséget mondok.
Nálunk a szántás is gondot szokott okozni, mert ahhoz nagy ez a telek, hogy kézi erővel csináld, géppel vagy lóval viszont már nagyon nehezen jönnek el.
Én most ősszel már csak rendbetenném, trágyáznék, tavaszra pedig kitalálnám, hogy mi legyen benne, tanulnék addig, olvasnék, kérdezősködnék.
Remélem tudnak majd nálam többet is segíteni.
Nem tennék 0,2 hektárra kalászost, nem éri meg, nem lehet rendesen megművelni sem.
Inkább akkor már kukorica, azt ráérsz elvetni (jövőre), kézi erővel is jobban művelhető, betakarítható stb, disznónak, baromfinak jobb takarmánynak is.
Most csináljátok meg a talajmunkát, trágyázást stb, és majd jövőre beleteszitek, amit akartok.
Az első évben kitapasztaljátok, mi szeret azon a helyen (pl. nálunk sehogy nem nő meg a karalábé, káposzta rendesen, bármit is csinálunk), s utána inkább abból érdemes tenni.
Amúgy a homoktalaj az jó, csak készüljetek fel, h. öntözés nélkül nagyon kevés dolog fog megmaradni rajta.
Nos, 2000 m2 minden csak nem baromi nagy XD
A nagy kb. 4-5000-nél kezdődik. Az én szülői házamnak összesen 6000m2 területe van. Na az nagy. De valóban, kalászosnak még AZ SEM éri meg.
A kalászosnál csak egy dolog, hogy nem éri meg, a fő dolog, hogy nem fogsz találni olyan kombájnost az országban sem, aki hajlandó lenne ennyiért felszerelni a vágóasztalt. Még akkor se, ha lepippantod. :)
Amúgy nagyjából mindent leírtak a kérdéseddel kapcsolatban.
Az is igaz, hogy ezt nem lehet baromi nagynak nevezni, legfeljebb már kicsinek sem.
Ha tudsz trágyát szerezni, akkor szerezz (10 kg-ot m2-enként), aztán szántasd be. Lehetőleg még októberben, mert novemberben néha már bejön az esős idő.
Nekem szerencsére nincs homokföldem, de fórumos ismerőstől hallottam róla, hogy állandóan öntöznie kell, ha valamit akar. Nem csak a zöldségféléket, hanem a gyümölcsfákat is. Persze, lehet, hogy a te földed nem annyira tiszta homok.
A helyedben azt csinálnám, hogy a legközelebbi rész legyen zöldséges, mögötte gyümölcsös, a kert végén meg lucerna, ami ilyen-olyan termést öntözés nélkül is hozni fog.
Vagy ha kukoricát akarsz, a kert egyik oldala gyümölcs, a másik oldala elöl zöldség, mögötte kukorica.
A kukorica amúgy nem hoz jó termést homokon öntözés nélkül. Ha pedig tudsz nagy területet öntözni, akkor termelj pl. babot, azt jól el lehet adni, aztán 100 m2-ről eladsz annyi babot, hogy az árán veszel annyi kukoricát, amit 300 m2-en tudtál volna megtermelni.
A fagyokkal nemigen lesz problémád a gyümölcsfákkal kapcsolatban, legfeljebb 10 évente elfagy a sárgabaracktermésed.
De az első az legyen, hogy a környéken szétnézel, szomszédoktól érdeklődsz, hogy mit érdemes, és mit nem.
Én fóliasátrat mindenképpen csinálnék. Kora tavasszal a palántákhoz, salátához jól jön. Még a fagyok előtt tető alá lehet hozni egy csővázzal.
2000 m2 zöldségtermesztésre való meg egy kis lucernának. Elfér néhány gyümölcsfa. Enni is meg pálinkának :)
Ha csinálsz két kordon málnát mondjuk 15 méter hosszan akkor egy év múlva degeszre eheted magad málnával.
Nagyon szépen köszönöm a valaszokat, nagyon hasznosak számunkra!
Igen, a szantás az meglesz napokon belül, és akkor trágyázást is megoldom. Nem.teljesen homokos szerencsére, előző tulaj és ősrégi szomszédok szerint "minden" megterem a közeli kertekben, miénkben is termett.
Fáim már most.is vannak, összesen 10-11 gyümölcsfát tervezek, kert hátsó részét meg leválasztom élettértől, és akkor egyik részen g,ümölcsös, másik felén veteményes, meg kukorica, lucerna dolognak akkor jobban utananézek, ahohy fóliasátornak is. Most kiélhetem minden rég akart vágyaimat, próbalkozásaimat a kerten.
Locsolásról gondoskodunk, arról.már van elképzelés, van kút is.
Bízom benne hogy sikerül, hiszek nagyon benne.
Siker esetén saját családom ellátása mellett biztos hogy próbálkoznék piacozással, közel áll az életfelfogásomhoz is ez a fajta közeg.
Lucerna? S majd kézzel kaszálgatja, s gyűjti? Mert erre nehezebb embert találni, mint aratásra.
Akkor már inkább kukorica.
Nekünk majdnem 1 hektár a telkünk, van külső és belső kert is, egy ér választja el a kettőt.
Belső kertben 2000 négyzetméteren szokott lenni 20 mázsa kukorica, kézzel szedve, górézva. Külső kert 4000 négyzetméter körül, azon 20 mázsa tritikálé szokott lenni. Volt már fordítva is, s leszedték a 0,2 hektárt. S nem rozmár, 1000 éves kombájnnal, hanem Class Medion 310-el. Az aratás végén szokták vágni a kisebb kerteket. Akinek kell a pénz, az megcsinálja felénk!
Hát akkor felétek mások a viszonyok.
Ahol az én legnagyobb kertem van, egy 1100 lakosú gabonatermesztő faluban, már a kertszántásra is rohadt nehéz találni valakit, egy 25 km-ről járó illető szánt legalább a fél falunak, és fel is nyomta duplájára az árakat pár év alatt. (Fél falu alatt azt a pár tucat embert értem, aki még műveli a szántható méretű kertjét, nem gazt vagy gyepet meg bozótot termel.) A falu körüli földeket nagy traktorokkal alkalmazottak szántják, és ők kertszántásra nem kapják meg a gépeket, a tulajdonosokat meg nem érdekli a dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!