Hogyan érdemes belekezdeni a gombatermesztésbe?
mindenhez csak pénz kell
csinálj egy KFT-t vegyél fel egy ilyen végzettségű embert és kezdődhet is KATA-san az egészet megúszod 50 ezer + munkabérből havonta
Húha elég keveset tudsz a gombákról, így nem biztos hogy jó ötlet belevágnod.
(Nem termesztő vagyok, csak évek óta szedem őket az erdőben és már utánanéztem a termesztésüknek is, meg úgy alapból az életmódjuknak is.)
A termesztésnél sterilizált táptalajt oltanak be micéliummal. Nem a felület számít hanem az hogy a micélium minél békésebb és háborítatlanabb ideális hőmérsékleti és nedvességi körülmények között átszőhesse a "táptalajt" tehát nem kell szétkenni, sőt kifejezetten káros lenne.
A micélium spórából fejlődik ki, de ahhoz hogy biztosan azt a gombát kapd meg eredményül amit szeretnél(és ne valami penészt) a spórából a micéliumot teljesen steril körülmények közt készítik el. Azaz neked otthon egy komplett biolabort kellene felépítened ehhez, sterilizált levegővel, kesztyű stb...
Megnyugodhatsz a legnagyobb gombatermelők is vásárolják a "csírát". Pl beoltott gabonaszemek, vagy fapálcikák formájában.
Vagy esetleg meg lehet próbálkozni azzal hogy a kimerülőben lévő táptalaj segítségével "beoltasz" egy újabb magad sterilizált táptalaj adagot, de erről majd írok még.
Igen, a laskának is van spórája.
Megkülönböztetünk lebontó, szimbionta, és élősködő gombákat. Utóbbi kettő csak élő növényen fordul elő. Így maradnak a lebontó gombák termesztésre.
És ez az oka hogy "limitált" mennyiséget terem egy zsák, rönk vagy egy blokk, mert a tápanyag is limitált benne, amit a gombáid lebontanak(megesznek).
Tehát ez a "táptalaj" szerves anyag, amit főzéssel (pl kuktában) lehet fertőtleníteni. Lehet ez darált kukoricacsutka, vagy a megfelelő fának a forgácsa ilyesmi... tehát ez nem föld!
A gombák rendkívül érzékenyek a hőmérsékletre, és páratartalomra. Oxigénre és vízre is szükségük van. A legtöbb termesztett gomba csak akkor fordul termőre ha az időben haladva a neki megfelelő körülmények álltak rendelkezésre. Azaz lehet hogy először bizonyos ideig hűvös párás környezetet kell tartani és közben öntözni, aztán meg melegebb kell, kicsit alacsonyabb páratartalommal. Stb. Ha ez nincs jól beállítva nem lesz vagy csak nagyon gyér lesz a termés!
Laska:
Csiperke:
És a legkomplikáltabb a Shiitake:
Én nem javaslom hogy ezt lakásban folytasd le, a magas páratartalom előbb utóbb károsítani fogja az épületet. Azaz nagyobb lehet az épületkár mint amennyi hasznot a gomba termelt. Nem véletlen hogy pincében csinálják. A föld jól szigetel, így valamennyire föl is fűthető a pince ha a termesztéshez az szükséges.
És akkor egy sztori miért fontos a sterilitás:
Emberünk boltban csiperke blokkot vett, szépen le is termett neki, majd kiszórta a kertben a fa alá mulcsnak.
Aztán megjelentek rajta a fa alatt csiperke gombák, gondolta szed még egy adagot. Rosszul gondolta. Gombamérgezés lett belőle, mert az már egy másik csiperke fajta a karbolszagú csiperke volt.
Jó ez a laskánál nem történhet meg, nincs mivel összetéveszteni. :)
Remélem nem vettem el a kedved de előbb olvass (nagyon sokat) utána és ha már érted és biztos vagy a dolgodban, és megfelelő helyed is van rá, akkor bátran vágj bele.
Nekem nincs sajnos megfelelő helyem. Tömbházban élek. :/
Így egyenlőre maradok az erdei gombáknál. :)
Pár videó gombákról:
https://www.youtube.com/watch?v=Xgsik9_LaAo&list=PLWYIxGQPnq..
https://www.youtube.com/watch?v=ETRX1-3fqRo
https://www.youtube.com/watch?v=4NO299do_l4
Egyetem mellett segédmunkáskodtam gombászatban, a tapasztalataim onnan valók. Jellemzően pincékben termelik a gombát (csiperke), ott állandó a hőmérséklet (10-20), és könnyen biztosítható a páratartalom. Friss levegőt ventilátoros csatorna rendszer biztosította, a benti érzékelők adatai alapján.
Én úgy tudom a pince gombászatoknak lassan leáldozik, üzemekben állítják elő a gombát, azokat könnyebb automatizálni, gépesíteni mint egy pincét.
Ha van rá alkalmas helyed, meg lehet próbálni, saját magadnak, a családnak termelni, akkor aztán azt is meglátod, milyen költségekkel jár.
Sötétben a csiperkét lehet termelni, a laskának fény kell.
Én csak így érdekességképpen, saját használatra termeltem laskát.
Átszövetett facsapot vettem, nemrég kivágott almatörzsbe belefúrtam (teljesen elhalt fát nem nagyon szereti), a fát leástam. A második év végén kezdett teremni, és 3 évben volt rajta termés, akkorra elporladt a törzs.
A második évben egy új, leásott törzs földből kilógó tetejére tettem egy nagy, kukacos gombafejet, azt egy metlakival lenyomattam, földdel letakartam pár hónapra, és utána azon is lett termésem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!