Sárgarépát pincében kerti földbe téve is lehet tárolni vagy csak homokban?
Szóval nem volt kéznél homok és kerti földbe tettem. Akkor csontszáraz volt, ezért kevertem némi vizet bele, hogy nyirkosabb legyen kissé. Mondjuk azért nem lett saras és szórni is tudtam. Jó lesz a úgy, vagy sem?
Igazából gondolom idővel mindig szikkad.... Locsolgatni kéne vagy nem?
Vagy egyáltalám mégis mit kéne...?
vedd ki a földből, abban megrohad.
csak tiszta, száraz bányahomokban tárold a répát. Nehogy megöntözd. Ha pincében van ez a tároló, a sárgarépád örökké üde marad.
Ugye nem a mostani sárga répákról beszéltek.
Ezeket csak max 1-2 hónapig lehet tárolni,minden homokolás nélkül,ahol az alma is jól tárolható .Aztán lehet válogatni,mert kezdik a rothadása .
Most jó ára van,de fagyasztóban is kitünően lehet tárolnia fel pucoltat már .
Régen, sok éve volt tárolva tiszta, száraz homokban, de hamar megfonnyadt és ráncos lett benne a répa, még a nagyobbak is! Ezért gondolom, jobban esne neki egy kissé nyirkosabb közeg...
?! nem?
Pince= Földbe ásott, de családi ház alatt lévő borospince. Télen egész kellemes marad a hőmérséklet, mivel a szellőz ő ablaka egy félig csukott folyosóra néz, sok hideg nem megy le. Nincs fűtve. Hőmérsékletet meg nem mondom, de nem szokott fagyni ott... És a helyiség, ahonnan az ajtaja nyílik, az sem fűtött.
Krumpli tárolásra jó szokott lenni...
Szóval tényleg az volt pár éve, hogy a homokban fonnyadt.... Az volt az érzésem, hogy a száraz homok direkt elvonja a nedvességet a répából.
És azért gondolnám, hogy jobb ha kissé nyirkos közegben van.... Mert régen a nagyim pl vermelte a répát. Valahogy úgy, hogy kis gödröt ásott a kertben, és abba rakta sorba a répákat homokkal rétegezve. Mjd ezt letakarta, hogy ne fagyhasson meg....
Oké, hogy homok... de azt kizártnak tartom, hogy az a homok a környezetétől és a beszivárgó esőktől ne lett volna nedves.....
Hm?
Ha nem szabadra nyílik, akkor ott valószínűleg túl meleg van. Egy hőmérő biztos akad otthon, 5 fok alatt lenne az igazi, de 10 felett már túl meleg erre a célra. Főleg, ha a levegő nem elég nedves. Persze, ez elég érdekes egy földbe ásott pince esetében, de mit lehet tudni. Egy hygrométer esetleg akad az ismeretségi körben, amivel lehet páratartalmat mérni, vagy 2000-ért már lehet venni, úgysem árt a lakás páratartalmát is ellenőrizni időnként. Szóval, egy 80 % relatív páratartalom legalább kell, ha már 10 fokos a hely.
Ha tényleg túl meleg van és túl kicsi a páratartalom, akkor meg nedvesíteni kell a homokot. (Alapból is tárol némi párát a száraz homok is, de ha száraz a levegő, akkor a répa által leadott pára a homokból gyorsan a levegőbe kerül.)
Ha nem találod jónak a pincét a répa számára, akkor meg ki lehet próbálni a vízóraaknát, ha elég mély, de soha nem áll benne a talajvíz. -3-ig legalább ki kell bírni a répának, annál hidegebb helyen meg az óra is szétfagyna. Simán, 5-10 kg-onként raschelzsákban le lehet rakni, ott mindig 100 %-hoz közeli a páratartalom. Mondjuk, a pincében tárolsz annyit, ami karácsonyig elég, aztán mindig kiveszel az aknából egy kis zsákkal. A legnagyobb, hosszú hideg időszakokban meg rádobsz valami szigetelőanyagot a fedélre, az kell a vízóra miatt is.
A földben tárolással kapcsolatban nekem az a véleményem, hogy ha soha nem saras, csak nagyon enyhén nedves, az nem feltétlenül indokolja a rothadást. Enyhe teleken a kertben is át szokott telelni az olyan répa, amit az eke beforgat, és télen is vannak melegebb időszakok általában.
De, mint írtam, érdemes lenne valamennyi répával kipróbálni a vízóraaknát, ha van megfelelő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!