Kezdőoldal » Otthon » Kert » Szomszéd fáinak kivágatása?

Szomszéd fáinak kivágatása?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


A házunk egyetlen szobája a szomszéd telkére néz, persze olyan üvegkristályos az ablak, hogy nem lehet se ki sem belátni. Nem is volt eddig semmi gond vele, amíg nem ültetett a kertjének a közepére egy fát, ami azóta már magasabbra nőtt, mint a házunk de nem vészesen árnyékolt be a szobámba. Azóta viszont 2 éve asszem 2 db bodza is valahogy kinőtt a kertjében amelyikből egyik szó szerint az ablakomtól van fél méterre, a másik pedig attól távolabb de az pedig az ereszcsatornánk alatt nőtt ki és 1 év múlva szerintem elkezdi nyomni azt.


Mit lehet tenni? A szobám már kora reggel olyan sötét, mint másnál szerintem sötétedéskor.. Nem nagyon történt cselekedet mióta beszéltem vele, de a jogsi úttól sem riadok vissza. Van valami jogom azzal kapcsolatban, hogy ne egy sötét lyuk legyen a szobám, a közel ültetett fái miatt?



#fa #kert #szomszéd #otthon #árnyék #túl közeli ültetés
2016. máj. 11. 13:42
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:
*jogi úttól, bocsánat :)
2016. máj. 11. 13:51
 2/17 anonim ***** válasza:
45%
Igen van jogod, az illetékes jegyzőnél kell kérned. Ha a házadhoz ér a fája nem kérdés hogy minimum megmetszeti vele, de van egy olyan dolog is, hogy a szomszéd indokolatlanul nem árnyékolhatja be a te helységedet. Pl. a mi szomszédunk azt gondolta leskelődünk és egy ponyvát húzott házunktól 2 m-re ( picit bolond) , ez beárnyékolta a fürdőt, wc-t, mosóhelységet, szóltunk a jegyzőnél hogy ez minekt zavar, indokolatlanul csinálja, lebontatta vele. Megjegyzem a felesége a volt jegyző ugyhogy 10 éve szivunk a köcsög férje miatt, mert elég sok mindent megenged illetve megengedhet magának. Na mondjuk a tiétek más eset, mert a fákat védik az emberek, pedig egy egy nagyobb fa komoly gondot tud okozni, tehát valószínű nem lesz annyira egyszerű menet mint a miénk. ( tanulságos történet 30 méteres vörösfenyő szintén szomszédunkba, minden évbe lehullajtja tűit, mert lombhullató, seperni nem lehet, összeszedni nem igazán lehet, 5 évig veszekedtünk vele még kivágta) . Ugy értük el, hogy a padláson marékszámra volt tű, illetve a csatorna eldugult a viz áztatta a ház oldalát, és azt is mondtuk hogy emiatt penészedik a ház fala. Tehát ha a jegyző nem foglya kötelezni a fa kivágárára, mert porfogó, környezetvédelem stb... penészedéssel lehet "zsarolni" a szmszédot, hogy az anyagi kárt ki fizeteted vele. Mi is ezt tettük. De ha netalán biroságra menne az ügy, akkor egyik birú igy másik ugy döntene, mérlegelni kell a fa előnyeit és hátrányait, de az biztos hogy a házadhoz nem érhet, illetve 40 centit biztositania kell a házadtól. A penészedés meg jó adu.
2016. máj. 11. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
47%
De éjjel egy kis gázolaj aztán vége a növényzetnek :) . Előző voltam...
2016. máj. 11. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Köszi a segítséget! A benzines témát hanyagolom, nem akarom elmélyíteni a rossz szomszédságot, ezen kívül mondjuk semmi bajom nincs vele. Csak hát kb, lakhatatlan a szoba így, mert állandóan lámpát kell égetni, ami meg nagyon zavaró a szemem számára egy idő után.. A 40 centi biztos nincs meg, mert gyakorlatilag "karcolja" állandóan a házunk falát a fa, ha nagy a szél. A legnagyobb fája is eléggé beárnyékolt de azt még lenyeltem, ezzel a másik kettővel viszont nem tudok mit kezdeni + azt sem szeretném, hogy a fák gyökerei a mi házunk alapját elkezdje nyomni egyszer..


Még beszélek vele még egyszer, utána hivatalos lépést fogok akkor tenni..

2016. máj. 11. 14:24
 5/17 anonim ***** válasza:
76%

Ne nevettess, 2.

Azért, mert te lusta vagy a saját ereszedet kitisztítani, a szomszéd a hibás, mi?

"foglya" - no comment


Szép is lenne, ha a szomszédom szabná meg, a kertemben milyen fa lehet. És ha pont azért ültetem, hogy én ki tudjak ülni az árnyékba? akkor máris nem "indokolatlanul" van ott.


Kérdező sok mindent nem tehetsz.

Bár volt itt egy kérdés pár napja, (talán te voltál), hogy milyen gyomirtóval lehet egy fát is kipusztítani. szerintem kegyetlen, de lehet hatásos módszer...

2016. máj. 11. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

# 5/5


Köszönjük Emese

2016. máj. 11. 15:01
 7/17 anonim ***** válasza:
21%

Ha a szomszédod a kérésedre nem tesz valami elfogadhatót,akkor jobb ha belenyugodsz .Hiába van törvényben lefektetve,hogy a szomszéd fája a tulajdonod használatában nem korlátozhat,ez csak egy írás .Más a jog ,és más a valóság .Egy megtörtén esetet írok le .

A szomszéd kicsit közel ültette a kertjében a fát .Addig nem is volt gond,amig a fa meg nem nőtt akkorára ,hogy árnyékot tartson a szomszédnak .Kérésre sem vágta ki a fát ,igy birósági ügy lett.Kb 3 évig jártak szorgalmasan a tárgyalásokra .Az itéletben aztán az szerepelt ,hogy a fát ki kell vágni .A tulaj nem vágta ki,és ezért megbüntették 5000 ft ra.Kifizette,és fa ma is ott áll,és zöldell .Azt mondja a szomszéd,jobb lett volna nekem kívágni,aztán kifizetni a büntetést.Már rég nem lenne ott a fa .

2016. máj. 11. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
49%

Gázolaj? Mindig vannak ilyen nagyokosok.

Ha ezt megjátssza, ne lepődjön meg, ha legközelebb ő is kap egy adagot a bejárati ajtó elé, vagy a postaládába. Esetleg a kocsijára.

Nagyon helyes, ha egy ilyen idióta ötletet nem fogad meg.


Véleményem szerint nem véletlenül nőttek oda azok a bokrok, hanem nem akarta, hogy leskelődj. Én se örülnék neki, ha a szomszéd ablaka a kertemre nézne, mikor mondjuk napozok vagy kint főzünk. Még ha nem is vagy az a leskelődős fajta, jövés-menés közben látod, mit csinál, és ha kisgatyában akarja vágni a füvet, a saját telkén ehhez joga van, de ez nem jelenti azt, hogy másoknak akarná mutogatni magát.


A helyi rendeletet kell kiderítened, először próbáld meg a településed honlapján, ha nincs, akkor eressz meg egy telefont. Nem kell ezért bemenni és várni a sorodra, telefonon is megmondják. Vagy küldj egy e-mailt, arra majd válaszolnak.


Egyébként a károkkal dobálózni sem szerencsés, egy falhoz nem érő növénytől nem lesz penészes a fal, hiszen légmozgás van, szellőzik a fal. Ha penészes a fal, akkor az meg nem a szomszéd fáitól van, azért ennyire birkák ne legyetek már. (akinek nem inge.....)

Ha meg eleve egy régi házról van szó, mert én erre következtetek, akkor az meg már rég penészes lehetett a faültetés előtt is.

Össze-vissza hazudozni nem kéne, mert az emebr ezzel is megütheti a bokáját, számíthat akár perre is, jó hírnév megsértése, vagy személyiségi jogok, vagy mit tudom én milyen jogcímen, biztos van rá valami. A lényeg, hogy nem kéne hivatalos úton olyasmit felterjeszteni, ami nem bizonyítható, sőt erősen kérdéses, de inkább egyértelműen baromság.


Szóval a lényeg, hogy derítsd ki a helyi szabályzatot. Ha tényleg rossz helyen van a fa/bokor, akkor intézkedj, ha kell jegyzőnél.

Ha a szabályzatnak megfelel, akkor meg kár balhézni, mert többel kötöd be. Ha te akadékoskodsz, akkor ő is fog, és hidd el, mindenkin lehet fogást találni.


Sajnos nincs mindenkinek 1000 nm-es kertje, ezt el kell fogadni. Ahogy épülnek a házak közel egymáshoz, sok irányból eleve nem jut napfény a kertekbe, aztán meg ez van, ha az ember ültetni mer egy fát. Márpedig elég jogos igény, hogy ha valakinek kertes háza van, akkor fát ültessen.

Sokkal körültekintőbben, előrelátóbban kellene megtervezni a házakat, de hát ahol kis telkek vannak, ott nem lehet mindennek megfelelni.


DEbrecen belvárosában pl. most épült fel egy társasház-együttes a belváros közepén, több tömbből áll, olyan közel vannak egymáshoz a tömbök, hogy oda napfény az életben nem süt be az alsó szinteken, és ha kinyúlsz az erkélyről, szinte eléred a szembeszomszéd dolgait.

És mégis eladták a lakásokat jó drágán. Semmi levegő, semmi napfény, azoknak, akik alul laknak.

2016. máj. 11. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Fent írtam, hogy az ablakon nem lehet kilátni, így nem hiszem, hogy most 30 év után jutott volna eszébe, hogy "leskelődök" pláne úgy, hogy ez az ablak kb 3x volt nyitva amikor festés miatt szellőztettünk.. azért lefényképeztem, hogy tiszta legyen: [link]


utánajárok majd pontosan az egésznek, meg előtte egyeztetek a szomszéddal, hogy kifizetem max saját költségre a kivágást, vagy legalább az ágait ami a falat karcolgatja..

2016. máj. 11. 18:33
 10/17 anonim ***** válasza:
70%

nem tudtam, mit jelent az üvegkristályos ablak.

olyasmit gondoltam, hogy régi, és homályos.

de nem is értem... itt nem a fa a hibás, hogy sötét van!

hiszen nem jut be a fény!

egyetlen szoba egyetlen ablaka... basszus... ilyen ablakot fürdőszobára vagy padlásra vagy egy iskolai mosdóra tennék, hogy NÉMI fényt beeresszen, de ne lehessen belátni.

tudod te, mennyit árnyékol ez?

szerintem a napfény 70%-át kiszűri.

egy üvegcsere szerintem 10 ezer ft alatt van, meglepődnél, hogy egy új ablaküveggel milyen fényes lenne hirtelen a szoba. még úgy is, hogy ott áll előtte egy fa.


komolyan mondom, nem kötekedésből, de ha ezt bejelented, és kimennek megnézni, téged vagy kiröhögnek, vagy szó nélkül elutasítanak, mert itt nem a fa árnyékol.


saját tapasztalat, hidd el: van a konyhánknak egy rendes, nagy, nyitható ablaka. de amikor olajban sütünk, ez mit sem ér. volt egy másik falon egy nagyon régi, kb 50 éves ablak, ezt csak azért nyitottuk ki, hogy kis huzat legyen, meg az olajszag 2 ablakon tudjon távozni, ne csak egyen. ez a régi ablak 4 szárnyú volt, régi házakon biztos láttál már ilyet. két irányba nyílt az ablaka, azaz középen volt egy csík. miután kinyitottad a két belsőt, csak utána fértél hozzá a két külsőhöz.

mivel minden más ablak ki volt cserélve, idén tavasszal úgy döntöttünk, hogy most van rá pénz, ezt is kicseréltetjük. betettünk egy méretben ugyanakkora, de új, bukó-nyíló ablakot, amit középen nem választ ketté semmi.

konkrétan kellett néhány hét, mire megszoktuk, hogy milyen fényes a konyha. pedig itt a régi ablakban sem ilyen homály üveg volt ám, mint nálad!

az ablakcsere után sokszor éjszaka ha mentem vécére, azt sem tudtam, hol vagyok, mert még a csillagok is bevilágítottak. és elárulom neked, hogy ez előtt bár növény nincs, de egy 3 méter magas téglafal van. ha akarod és érdekel, fotózok neked én is, csak még az új ablak körül a fal nincs megcsináltatva.


szóval ez, hogy megmutattad az ablakodat, egészen más megvilágításba helyezte a történetet. szó szerint...

2016. máj. 11. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!