Mekkora gyümölcsöskert szükséges, hogy egy 4-5 tagú családot vígan ellásson?
1000 m2 elég?
Gondolok itt olyanra, hogy friss fogyasztás, szörp, lekvár, befőtt, fagyasztott, aszalt dolgok, esetleg gyümölcsborok.
Illetve ez még gondolom plusz, hogy őshonos fafajtákat szeretnék, nem a most boltokba, faiskolákba beszerezhető árukat.
Mennyi gyümölcs kell egy 4-5 tagú család vígan ellátásához?
Ha allergiásak a szamócára, még egy tő is sok!
Kérdésed olyannyira általános, hogy csak általános válszt lehet adni:
Akkora, hogy megteremjem annyi gyümölcs, amennyi elég.
.
Gyümölcs nem is terem, csak alma, körte, stb.
Ugyanannyi súlyú szamóca, ribizli megtermeléséhez sokkal nagyobb terület szükséges, mint almáéhoz.
Mi 1500nm-en annyit termelünk hogy a család ellátása mellett el is adjuk a gyümölcsöt,(zöldséget, burgonya,uborka stb. csak 200nm-en termelünk). Tehát 1000nm bőven elég szerintem.
Azt hozzá kell tennem hogy rengeteg munka van vele, öntözés,főleg a permetezés,tápozás stb. főleg ilyen szárazságban, tehát rengeteg a kiadás is, ha szép termést akartok!
Nekem éppen ennyi a haszonkertem.
1600 m2 a telek, az elején van a ház és a díszkert (ez kb 600 m2), és a hátsó részben gazdálkodok és vannak a gyümölcsfák és a zöldségeskert.
Ésszerű telepítéssel meg lehet oldani egy 5 fős család ellátását. Ez viszont azzal jár, hogy néhány ágyás a gyümölcsfák alatt van, és amikor a fákat permetezed, akkor az alatta az ágyásban lévő már megnőtt és használt terményt (pl petrezselyem, snidling, újhagyma, saláta stb) nagy fóliákkal le kell takarni, hogy arra ne menjen rá a lehulló permet.
Főleg lekvárokat, befőtteket és zöldségkrémeket (+lecsó) szoktunk eltenni. Fagyasztani, csak valóban légmentesen záródó dobozba: kaprot és petrezselyemlevelet. A pöszméte-ribizli vegyes szörpöm éppen most lett kész. Bár sok szőlőm van [körbe a kerítés mellett végig], de még sosem jutottam odáig, hogy bor is legyen. Van vagy 8 fajta, ami időben váltakozva érik, hogy mindig legyen lehetőség szőlőzni. A fagyok előtt, amikor az összeset leszedem, és kipréselem, lesz bőven must, de azt eddig szétosztottam mustként a családban. Ha maradt, szörpös üvegben kidunsztolva mustként vettem elő karácsonykor...
Ha befőttözöl és aszalsz, nem lesz elég termésed a gyümölcsborhoz, ha frissen is fogyasztja a család a gyömölcsöt.
(Aszalót magas tálcásat vegyél, a jelenlegiek ára kedvező ugyan, de csak egycenti magasságúak a tálcák, az ilyenekbe még egy félszilva, vagy egy kis koktélparadicsom sem fér bele...)
#4: A barackról se feledkezzünk meg :)
Amúgy a felsorolt nem olyan sok, kivéve az eper. Nekünk harmadannyi helyen annyi termett, hogy egy óra alatt nem tudtam megszedni némelyik nap. megenni viszont könnyű volt, csak azért van a mélyhűtőben egy kicsi, mert én alig ettem a részemből (ketten vagyunk).
A többi fa nálunk megvan, jó, cseresznye és alma csak egy, de a többi stimmel, plusz van 3 barack. Egy emberre kevés. 3 almafa is kevés lenne a páromnak, legalábbis a mienk annyit terem, hogy ez a helyzet (minden fa kb. 15 éves).
Vannak rosszabb évek. Pár éve lakunk itt, azóta az idei az első ilyen. Cseresznye: fél kiló (pedig gyönyörű nagy fa, remek gyümölccsel, máskor sokat terem, de egy fa, eltenni esélytelen), barack: nem tudom, 20? A 3 fa, ami első évben sokkot okozott, pár percenként kilókat hoztam be, s még anyós is azt főzte be... Több fát nem bírtunk volna el. A körtét leverte a vihar, a 2 meggy sosem terem eleget... Az almán lesz vagy 12 db, majd tartunk egy napot, amikor megesszük. Csak a bokrok, eprek teremtek jól.
Máskor azért rendes mennyiség van, ez egy extrém rossz év, de kb. 500 nm tele gyümölcsfával, gyümölcsbokorral és eperrel az két emberre közel sem elég teljes évre, ha azok mi vagyunk (s én alig eszem gyümölcsöt). 1000 nm azért már egész jó lenne a páromnak, a hatalmas mazsolafogyasztása mellett.
Munka nem sok van a fákkal, néha némelyiket metszeni szoktuk, ha nagyon rosszul nő.
A szedret karózgatjuk, ha kell, most épp elmászik új irányokba, valamint szúr, de állítólag a türkenélküli nem ilyen finom.
Az epret pedig locsoljuk és gyomláljuk, no az már időigényes, nem kicsit, pedig van vagy 12 nm. Füves rész volt eredetileg s a fű máig nem adta fel.
Azt kihagytam, hogy bár a fenti gyümölcs a leírásbeli teljeskörű gyümölcsellátás szintjén 1-2 emberre nem elég, nagyon nagy gond lenne több. Ha naponta egy mázsa barack terem, az problémás, hiába fogy télen egy csomó lekvár... Mi nagyon egyszerű befőzési módot használunk, de annak is megvan a maga sebessége, már a 3 alapból jól termő barackfához is amár említett anyósi segedelem kell (nem egyszerre teremnek, de naponta több tál gyümölcs esik le s van azért átlapolódás). Az alma más, mert az eláll egy jó ideig, de a lepottyant barack iszonyú gyorsan romlik. Erre is érdemes lehet odafigyelni. Szomorú, hogy pont a barack ilyen, amikor a legtöbb helyen arra van a legnagyobb kereslet lekvárként...
Oké, nekünk nincs hatalmas üstünk, az tuti segít, de azért kell valaki, aki hajlandó a napi munkája után még lenyomni a főzését, mert a barack nem érti, hogy hétfő van és szombatig várnia kéne...
Az aszalás is munka, s nekem, a kezdőnek elég durva is volt először, ma már inkább befőzöm, bár jobban szeretem a hőkezeletlen gyümölcsöt.
1000 m2-re elfér olyan 35 fa, esetleg 40, a fák fajtájától függően. (Egy őszibaracknak elég 16 m2, egy rendesebb sárgabaracknak kell legalább 50.)
Egy átlagos, kezelt 10 éves fa (minden fajtát összesítve) terem 20 kg-ot egy gyengébb évben, ami 35 fánál 700 kg gyümölcs. 15 éves fákat és közepesnél valamivel jobb termést feltételezve ez 1500 kg gyümölcs.
(Tavaly a 15 éves almafáimon majdnem egy mázsa volt a fák átlagtermése.)
Nyilván persze, ha valaki csak a trágyázást végzi (azaz, sz@rik a kertészkedésre, csak szüretelni akar), akkor a falu határa is kevés lehet neki.
A fákat persze úgy válogasd össze, hogy miket szerettek, miket tudtok felhasználni. Ha mondjuk fagyzugban laksz, patakvölgyben, akkor barackra kár a helyet vesztegetni.
Fajon belül se legyen két egyforma fajta, hogy folyamatos legyen a gyümölcsellátás, és nehezebben forduljon elő olyan, hogy egyiken sincs termés.
Az őshonos fajtákkal kissé nehezebb a dolog, mert a fajták többsége sokkal több növényvédelmet igényel, mint a modern fajták. (Ezt persze nem szokták az ezzel foglalkozó honlapokon emlegetni, de amikor ezek még szerte az országban őshonoskodtak, akkor még nem voltak meg ezek a betegségek, amik most, és ezért nem alakult ki védettség bennük.)
A gyümölcsök minősége is az esetek többségében elmarad a maiak mögött (van persze kivétel), de nem is véletlen, hogy kikoptak a köztermelésből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!