Gyönyörű lugasparadicsomjaim voltak a kertemben. Annyit teremtek, hogy. Sokat. Egy hét alatt lesöpörte valami az egész termést. Mint utólag kiderült az ú. n. paradicsom vész. Járt így már valaki? Hogyan kellett volna gondoznom a növényeimet?
Szia!
A levélpöttyösödős elszáradós fajta vész?:)
Szinte(sŐT!) kikerülhetetlen...sajnos.:(
Ilyen időjárásban bio termesztésről ne is álmodjál .
A betegséget már előzőleg meg kell akadályozni .
Elmondom én hogyan csinálom, és miért.
Először a miért: nekem is és a szomszédaimnak is van fű felülete a gyerekek számára, játszani. Mivel a fű erős öntözést igényel, nálunk ha nem esik az eső, akkor is sok a pára, a fű öntözése miatt. Így permetezés nélkül sem paradicsomot, sem gyümölcsöt nem lehet termeszteni, mert nagy a fertőzési nyomás.
Négyszemélyes családunkat (szülők, 5 éves gyerek és nagymama) 10 tő vegyes fajtájú paradicsom és 10 tő vegyes fajtájú paprika bőven kiszolgálja. Úgy, hogy paradicsomlevet és lecsót is teszünk el télire. Nomeg nyáron gyakran kiegészítője az ebédnek, vagyorának, a paradicsomból, paprikából, uborkából és zöldfűszerekből álló friss saláta.
Én a palántázás utáni napok valamelyikén Ridomil Gold Plus permetszerrel megfújom, palántadőlés betegség ellen, és két hét múlva ismét. Majd Bordóilé+kén NANO (ökológiai termesztésben is ajánlott, jó valamennyi gombabetegség ellen) szerrel szoktam 1-2 hetente megpermetezni, míg az első termések be nem pirosodnak. Ha a levéltetű megjelenik, Karate nevű szert is teszek a permetlébe.
Ha már terem, akkor csak nagy esők után szoktam megszórni, azoxystrobin hatóanyag tartalmú szerrel (jelenleg a Mister a legolcsóbb [link] ezt vettem az idén) ennek az élelmezésügyi várakozási ideje paradicsomra, paprikára, uborkára, salátára 3 nap. Ennyi idő alatt nem érik annyi, hogy sok veszendőbe menjen.
Korábban én is szerettem volna permetezés nélküli bio zöldséget termeszteni. De a magas páratartalom miatt rá kellett jöjjek több év hasonlóan keserű tapasztalatából, hogy a bio termesztés csak a kivételesen kedvező időjárású években jöhet nagy szerencsével össze.
Azóta inkább időben permetezek, és nem vész kárba a munkám. Természetesen az élelmezésügyi várakozási időket szigorúan betartom. És egy excel fájlban permetezési naplót vezetek, hogy mikor, mivel, mit permeteztem meg.
Mivel gyümölcsfáim is vannak, be kellett szereznem nagy takarófóliákat, hogy a fák alatti petrezselymet, snidlinget letakarjam permetezéskor...
Én azoxistrobint használok már vagy 8-10 éve, azóta nem volt fitoftóra.
Akkor indul a betegség szezonja, amikor bejön a nyári meleg, és esik mellé, azaz nagy a páratartalom. Akkortól 2-3 hetente permetezek, amikor olyan lesz az időjárás. Régebben 3x, mostanában már csak 2x, a biztonság kedvéért. Ennyi.
Egy ismerősöm néhány naponta esténként csapvízzel permetezve öntöz, soha nem vegyszerez. Azt állítja, hogy a vízben lévő klór nem engedi elszaporodni a gombát. (Nekem a telkeimen nincs csapvíz, ezért nem tudtam kipróbálni.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!