A penészes narancshéjat beletehetem a komposztba?
Figyelt kérdés
Nem tudom,hogy attól aflatoxinos lesz e? Vagy ez nem olyan penészgomba?2013. márc. 24. 16:21
1/14 Pietrosol válasza:
Szia!
Lehetőleg semmi olyan növényi származékot ne rakjál a komposztba, amin betegség nyomai láthatók!
2/14 hell-ikon válasza:
Nyugodtan, semmi baj nem lesz belőle.
Az aflatoxinnak ebből a szempontból akkor lenne jelentősége, ha te a penészes narancshéjat szeretnéd már most megenni.
A komposztban illetve, az abba ültetett növények termését elfogyasztva nem lesz bajod tőle.
3/14 anonim válasza:
A rothadás nem okoz nagy gondot a komposztban, inkább a narancshéj. Ahogy a második írta, idővel átalakulnak a gombák ha már nem megfelelő a környezet. És a komposztálódás nem néhány hét vagy hónap folyamata. A gond, hogy a citrusok és hagymások maradványait nem szoktuk komposztálni, mivel a giliszták és egyéb jótékony állatkák, amelyek segítik a komposztálódást, elmenekülnek, amitől lelassul a folyamat vagy nem lesz tökéletes. Persze 1 köbméterben két marék narancshéj még elenyészik, egy vödörnyi már sok.
5/14 A kérdező kommentje:
Értem. Köszi a válaszokat. Hetente 1kg narancs héját dobtam bele,de más növényi maradványokat is. De akkor mostmár nem rakom bele a narancshéjat.
2013. márc. 25. 19:51
6/14 anonim válasza:
Nem érted. Dobd bele, és forgasd be a halomba!
7/14 A kérdező kommentje:
Azt írta a 3-as,hogy a citrusféléket nem szabad beletenni..
2013. márc. 26. 00:20
8/14 anonim válasza:
Én meg azt mondom, hogy dobd bele.
Én már kb 10 éve komposztálok. egyre többet. Már a szomszédoktól is én gyűjtöm be a lombot, füvet, paradicsomszárat...
kb 1,5-2 köbméteres a komposzthalmom.
És a giliszták még nem szaladtak ki belőle, pedig megy bele minden, ami el tud rohadni.
9/14 anonim válasza:
Kis mennyiségben mehet bele a citrus, de önmagában vagy jó részben a citrusfélék nem javítják a talajt és nem segítik a jótékony állatkák szaporodását. Természetesen a citromsav lebomló természetes sav, de nem 1-2 hét alatt és nem is egy éven belül alakul át pozitívan mint pl. a diólevél, amiben lebomlanak a növekedésgátló anyagok. A komposztálásnak pont ez lenne a lényege, hogy utána felhasználható legyen, mert ennyi erővel a kukába is dobhatnánk. Persze, minden elbomlik egy idő után, de valóban jó szívvel komposztálnál pl levágott tujaágakat? Semmi nem marad meg abban a földben még 10 év múlva sem, ugyanaz történik mint a tuja alatt komposztlás nélkül. A naranccsal ugyanez a helyzet: komposztálódik, de nem javítja a talajt, hanem rontja.
10/14 anonim válasza:
A hagymáknál, citrusoknál nem a sav a probléma, mert az idővel lebomlik, hanem az illóolajok azok amik távol tartják az állatkákat. A komposztálódás végbemegy, csak lassabban. Forgatni így is úgyis kell a komposztot, hogy ne rohadjon meg, egyenletes legyen. Javítani nem fogja a talajt, de a kukát nem tölti meg. Nem azt jelenti, hogy az olajos dolgok, pl. tökmag, levendulaszár nem fog komposztálódni, hanem nem lesz azon a részen szellőztetve. Tegyél hozzá mindig egy lapát földet meg más növényi részeket, így ha nem is lesz olyan szinten talajjavító, hogy kétszer nagyobb káposztáid lesznek, de nem is ront semmit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!