Elhatároztam hogy kigyomlálom a kertet? Többi lent?
Sziasztok, és köszönöm mindenkinek előre is a válaszokat. A kertünket fölverte a gaz, néhol magasan vannak, néhol csak nagyon alacsonyan, de az egész talajt beterítik, fűcsomók csak nyomokban, és azok is el vannak száradva. (képeket mellékelek lent). Elhatároztam, hogy legalább azon a részén, ahol alacsonyabban vannak, megszabadulok tőlük, de attól, tartok, hogy mivel az egész gazos, és alig-alig van normális fű közte, talán az érné meg a legjobban ha mindent kigyomlálnék, és a későbbiekben beszerzek fűmagot, elvetem, és akkor szép fű lesz előbb-utóbb mindenhol. Mivel nem értek túlzottan a kertészkedéshez (ez valószínűleg mindenki számára látszik a kérdésemből) , ezért hozzátok fordulok.
Itt vannak a képek:
Évek óta nem kertészkedtünk, és a talajon van zuzmó is, rengeteg elszáradt falevél és gyomok. Hogyan lehetne ettől megszabadulni, és megérné az amire gondoltam (tehát mindent kiszedni és aztán füvesíteni)?
Ha igen, milyen módszerrel dolgozzak? Megnéztem a youtube-ot is, de a kertészettel foglalkozó csatornák nem mutatnak ennyire gazos talajt, és azokon a talajokon akad rendes fű is.:)
Köszönöm mindenkinek!
A gond az, hogy amíg te gyomlálsz, a gaz addig is nő. Tegyük fel, hogy igyekszel, de kézzel gyomlálsz, két hét alatt végeznél, de ahol az első héten gyomláltál, ott már újra kezdheted, ugyanis az elhullott magok bennmaradtak. Magyarul sose leszel készen.
A legpraktikusabb lenne gyomirtózni, utána fűmaggal bevetni, rendszeresen locsolni, vagy öntözőberedezést csinálni, szóval nem olyan egyszerű. Ezért szoktak -"jobb helyeken"- kertészt fogadni ilyesmihez. Nem tudom, hogy azt akarod-e, hogy pázsitod legyen, vagy megelégszel azzal, hogy ne legyen nagy gaz. Ez esetben lenyírod fűgyüjtős fűnyíróval a gazt, ha valami ottmarad gereblyével összehúzod, és kész. Nálam így megy, én nem tudok, nem is akarok pázsittal kínlódni.
Először gondold át, hogy mi a célod a kerttel. A füvet gondozni elég melós, locsolni is kell, különben kiszárad. Ha nem golfozni akarsz rajta, akkor lehet hogy jobban jársz, ha a most ott lévő növényeket kezded el mondjuk havi 1x nyírni. Labdázni, kertbe kiülni jó lesz, ökológiai szempontból is jobb, mint az egynemű pázsit.
Persze ha bízol benne hogy kitart a lelkesedés, kiirthatsz mindent és vethetsz füvet. De a gyommag ott lesz a talajban és ki fog hajtani, macerás lesz mindenképp.
Értem, köszönöm mindenkinek!!
Nem, nem szeretnék pázsitot, eléggé természetellenes látványnak tartom.
Ehhez a módszerhez mit szóltok?
Valaki ismeri?
"Kiskerti viszonyok között ugyancsak gyommentesíthetünk a kartonpapíros takarás módszerével. Ez gyakorlatilag a totális gyomirtás környezetbarát alternatívája, és alacsony vagy alacsonyra vágott növények esetében alkalmazhatjuk. Egyszerűen vizes kartonpapírt helyezünk a megtisztítani kívánt földterületre. A papírt kövekkel, téglával rögzítjük, alatta – fény híján – a növények pár hét alatt elpusztulnak."
Vagy tulajdonképpen ezzel is ugyanott tartanék nem? Elhalnak a gyomok, de aztán újra felütik a fejüket.
Fűgyűjtős fűnyíró mennyire drága? Pont most vettünk egy újat, nem hiszem hogy fűgyűjtős lenne, így kettő darab nagyon szimpla fűnyírónk van, és egyébként is nyaralóról van szó, nem vagyunk ott egész évben. Nem valószínű, hogy megéri nekünk erre beruházni ugye?
Keríts valami sötét, átlátszatlan műanyag fóliát, ami nagy felületet le tud takarni! Ha kiteríted akkor az alatta levő területen ebben a melegben pár nap alatt elhalna, összeesnek a növények. Csak legyen lenyomva a fólia.
Ha leveszed a fóliát utána könnyebb eltávolítani a növények maradványait.
Ilyen kor szokták hagyni nőni pár hétig ami még van mag vagy csökevény, majd megismétlik a letakarást, akkor nem fog a fű között újra megjelenni a sok gyom. De ennél egyszerűbb ha felásod az egészet. Ha nem akarsz szenvedni vele sokat feleslegesen akkor bérelsz egy kerti motoros kapát egy napra és végig mész vele párszor a területen.
A profik ezután lesimítják, ledöngölik szinte a földet egyenesre, majd hozatnak rá tiszta földet és azt is elhengerelik, abba vetik bele a fűmagot. Akkor lesz olyan szép a gyep mint a filmekben.
A gyakorlatiasabbak ilyenkor vesznek gyeptéglát vagy tekercsben árult gyepet és azt szépen csak lefektetik egymás mellé és rögtön ott is van a kész, szép fű a kertben.
Akinek meg erre nincs pénze, az csak szépen megcsinálja a lekapált felületet, kicsit tömöríti, majd beszórja sok-sok fűmaggal, kevés földet szór rá és locsolgatja, majd bőszen imádkozik, hogy a fű nőljön ki rajta és ne a gyom.
Ha javasolhatom akkor szárazságtűrő és lassú növésű fűmag keveréket vegyél, a vörös csenkesz nagyon jó fajta, apróra nő, erős, igen vékony szálú fűféle és kevésbé kell locsolni, mint a széles,nagy levelű fűfajtákat. Ha ebből van a keverékben elég akkor szép lesz a fű.
Ha nem szeretnél pázsitot, akkor mi a gond a mostanival? Nincs sár, lehet rajta járni, mi kell még? Nyírod, hogy ne legyenek benne felmagzó gyomok, és ennyi.
Én semmiképpen se kínlódnék sokat vele akkor se, ha ennél "gyepebb" gyepet szeretnék.
Totális gyomirtóval (glifozáttal) lepermetezném kellően nagy töménységgel (4 vagy inkább 5%), hogy a kétszikűeket is vigye. Pár hét alatt elpusztul minden, akkor rotációs kapával beforgatom a növényeket, és jó magágy keletkezik. Szükség van egy kis területrendezésre, hogy sima legyen a felület. (Pár deszkából összeütött szerkezet megteszi.)
Szeptember nagyon jó időszak a fűvetésre. Ha most nekifogsz, még szeptemberben meg tudod oldani, és a tél előtt beerősödik. Onnantól már csak nyírni kell, hogy sűrűsödjön.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!