Jövőre szeretném lekezelni védőszerrel a gyümölcsfákat. Mire lesz szükségem?
"Kezdő" vagyok.
Nemrég egy kertesházba költöztünk, és van pár almafa a kertben. Ezek most tele vannak mindenféle férgek, kukacok által vájt járatokkal. Fele kuka.
Jövőre szeretném ha java része egészséges lenne.
Milyen eszközökre, anyagokra lesz szükségem?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
Rézkénes lemosó (gazdaboltban kapsz)
Elszáradt ágakat le kell vágni, ezt nyár végén is megteheted.
Ha beteg a fa, a földről is össze kell szedni mindent (ágak, gyümölcs stb) és elégetni. Ha vastagabb ágat vágsz, használj fagélt.
Élősködő, kukac ellen a Mospilan jó.
Virágzás előtt permetezz.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
Egy ilyesmi permetező jó lesz:
Százféle márkanévvel van, tavasszal akcióban 5-6 E körül lehet venni, pl. a Tescoban. Vagy piacon.
Mindenképpen vegyél hozzá 2 m-es hosszabbító szárat. Ha van felétek Hermes, ott elég olcsó, de 3 E körül másfelé is kapható. Ha nincs ilyen kínaihoz való, nyugodtan vedd meg a magyarhoz valót, a végeit lefűrészeled, hogy csak a cső maradjon, és pont beillik a géped rövid csöve helyére, a hozzá adott csatlakozókkal, én is ilyet használok.
Lehet persze, hogy még egy kettes létrára is szükséged lesz, ha olyan magasak a fák... (Vagy fűrészre.) Levelek esetén elég a felszívódó szereket egy irányból rávitetni, de a felszívódó szerek se szívódnak fel egy termésbe, csak mondjuk 1-2 mm mélyen, úgyhogy neked mindent 2 irányból kell lefújni. (Szél az mindig van, szóval ha nyugatról fúj, akkor te délről és északról permetezel, két irányból legalább.)
Folyékony szerek kiméréséhez elég a gyógyszertárból egy 5 ml-es (meg esetleg még egy 2 ml-es) fecskendő, és a legvastagabb tűt kéred hozzá. Ez az egész kb. 50 Ft egyben. A felbontott szerek hűtőben simán elvannak egy évig, de még hűvös helyen is.
Por alapú szerek esetén vagy saccolod, vagy beruházol egy századgrammos mérlegre. Pl.:
Az enyém tizenéves, legalább 1000 mérésen van túl, és még a gyári elem van benne. Ezzel fél deci permethez is tudok mérni, ha egy virágot kell beszórni.
A permetezőt úgy tárolod, ahogy akarod. Nap ne érje, meg lehetőleg ne 60 fokos garázsban legyen, de semmi más nem számít. Szert soha ne hagyj benne. Kiöntöd a maradékot, kipumpálod a szárból is a maradékot, oszt kalap. Ha rézzel vagy gyomirtóval használod, akkor kell jobban odafigyelni: a leírtak után öntesz vizet a tartályba, meglötykölöd, kiöntöd. Megismétled. Új vizet teszel bele, a szárat letekered, leállítod, hogy kifolyjon a maradék. Addig a markolatig lévő részt pumpálással átmosod. Ha kész, visszatekered a szárat, és azt is átmosod. Ha kész, megint üresre pumpálod, és ennyi.
Most az almamoly az, amitől kukacosak az almák. Ennek évente 2-3 generációja van, de nem egyszerre támad egy generáció, hogy május elsején az első banda, július ötödikén a második, hanem összefolyik az egész támadás. Tehát gyakorlatilag május közepétől (néha elejétől) szeptember közepéig folyamatosan előfordul moly, ami az almáidra feni a fogát. Én egyszer feromoncsapdával figyeltem 2 hónapon át, pár naponta néztem, és folyamatosan volt új fogás. És vedd hozzá, hogy egy rovarölő permetezés gyakorlatilag 5-7 napig hat...
Azt tudod csinálni, hogy az első évben durván rájuk szállsz, főleg az idény elején. Május közepétől két hónapon át 7-10 naponta rovarölőzöl. (Őszig úgyis lebomlik minden. Azért kell a szezon elején, hogy a szezon végén már ne kelljen, amikor már kevesebb idő van szedésig. Meg apró alma amúgy is kevesebb szert tud felvenni, mint később a nagy.) Ha az első generáció nagy részét el tudod kapni, akkor a második generációval már nem lesz sok bajod, akár már permetezni se kell, vagy keveset.
Egy alapszer a Spilan. Ez minden kártevőre jó, a méheket viszont nem bántja, úgyhogy főleg akkor használd, ha tényleg pont erre van szükséged, pl. mert más kártevőt is látsz. Almára, ha jól tudom, évente kétszer van engedélyezve, szóval 4 alkalomnál többször tényleg nem kellene...
Van még rengeteg szer, pl. Decis, Karate, Coragen, Benevia, stb. (Nézz azért utána, lehet, hogy valamelyik nincs engedélyezve almára...) A felesleget elrakod, majd jövőre jó lesz. Hűvös, fagymentes helyen legyenek. A rézen kívül kb. mindenhez kell tenni tapadásfokozót, mert különben a viaszos héjról lepereg a permet, mint a falra hányt borsó.
Az almamoly lehetőség szerint ott fúrja be magát, ahol két alma összeér. És ugye, ha 3 vagy 8 alma van egy csomóban, akkor sok lesz a vakfolt, ahol nincs permet, a moly a permetezés ellenére nyugodtan befúr, és akkor már nem lehet elkapni. Ezért pingponglabda méret után ritkítsd le úgy, hogy csak 2 alma legyen egy csomóban, annál még valahogy megoldható, hogy permetes legyen az egész. És ha ráérsz, időnként nézd át, látsz-e almát, amin folyik kifelé a lyukból az ürülék. Azt vedd le, és vagy ásd el, vagy kösd be egy zacskóba, vagy dobd bele a kukába.
Nálam ezen kívül még ezek fordultak elő gyakrabban: levélpirosító almalevéltetű, takácsatka, pajzstetű, hajtáshervasztó darázs.
Betegségek közül lisztharmat, valamint az ideihez hasonlóan csapadékos nyárelőn varasodás. Vagy 15 éve volt tűzelhalás is, de már nem divat. Ezzel szokták összetéveszteni a hajtáshervasztó darázs kártételét.
Ha lemosást is akarsz, akkor az Olajos rézkén a legjobb, ebben minden van, ami kell. De azt tudd, hogy a lemosás nem fog megakadályozni az égvilágon semmit abban, hogy megjelenjen nálad. Csak csökkented a támadás sebességét, több időd lesz védekezni. Tehát ameddig nem vágod az almatermesztést, addig nem haszontalan.
A télen tanulmányozd a metszést, hogy minden évben legyen termésed, és ne apró. Valamint az említett betegségeket és kártevőket is nézegesd, hogy felismerd őket idejében, ne csak mikor már késő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!