Kezdőoldal » Otthon » Kert » Miért satnyul a málna a...

Miért satnyul a málna a kertemben?

Figyelt kérdés

Harmadik éve próbálkozom málnát ültetni. Nagyon fogalmatlan vagyok hozzá, de az alapokat elolvastam, alkalmazom.

Első évben ősszel ültettem anyukám szép málnásából kiásott töveket(egyszertermőt). Hatból kettő elpusztult, 4 kihajtott, lett rajta málna, de kicsi maradt a bokor, pár szem volt rajtuk, majd letermés után elpusztultak. Nem tudom eldönteni, hogy kiszáradt, vagy túllocsoltam őket. Mintha csontig száradtak volna a tövek, de a gyökerük meg dohos, büdös volt ahogy kiszedtem őket.

Tavaly vettem többféle konténerest faiskolából, folyton termőt is. Megint szépen kihajtott mind, de kicsi maradt, új hajtás semmi, teremtek pár szemet, majd kipusztultak.

Idén február végén szabadgyökerű 10 folytontermő tövet vettem faiskolából, máshova ültettem.

Mindegyik kihajtott(ilyen még nem volt) 2-3 hónapig úgy látszott minden ok, majd a semmiből a 4 legkisebb rügyet hozónak leszáradtak a levelei, szerintem azoknak annyi. 6-an megvannak, van rajtuk pár szem, de kicsik a tövek még.

Egy hozott új sarjat, ami tele van virággal, az az egy bokor a legegészségesebb, ami eddig volt. Azt hiszem, így kellene kinéznie egy normálisan fejlődő bokornak.



jún. 18. 22:58
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Az ültetési körültekintően csinálom (javasolt méretű gödör, beiszapolás, kapnak nekik való tápot a leírás szerint, mikor bejönnek a melegek naponta locsolok) . Én már nem tudom, mit csináljak, hogy ne pusztuljanak el az első kicsi termés után. Addig szépek, majd teremnek 5-6 szemet és kipusztulnak anélkül, hogy új hajtást hoznának. Valaki tudna tanácsot adni?
jún. 18. 23:02
 2/12 A kérdező kommentje:
Még annyi észrevételem van: idén először ültettem egy tövet teljesen fa árnyékába, egy perc direkt napsütés nem éri azt az egyet. Na ő az, aki a legjobban érzi magát és hozott egy erős sarjat tele terméssel. Lehet, ez a kulcs? De be fog így érni?
jún. 18. 23:17
 3/12 A kérdező kommentje:
Anyu se érti. Ő 6 éve ültetett pár tövet, szinte semmit bien foglalkozik vele az évi 1 mettszésen kívül, soha nem láttak trágyát, tápot vagy permetet. Mégis tele a fogyasztó málnával, szörp, lekvár, minden van. Ő már irtja, mert indokolatlan helyeken is felbukkan a kertben mint a gaz. Én meg már épp csak esti mesét nem olvasok nekik és képtelenek túlélni nálam.
jún. 18. 23:22
 4/12 A kérdező kommentje:
Bocsi az elíráskért, folyton javít a telefon.
jún. 18. 23:23
 5/12 anonim ***** válasza:
Lehet hogy nem szereti azt a földet.
jún. 19. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Sok oka lehet. Föld, árnyék stb.
jún. 19. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Gondolom a talaj nem tetszik neki. A miénk tűző napon van és ugyanolyan, mint anyukádé. A letermett elszárad, de következő évben hoz ezer más sarjat, mint valami írthatatlan gyomnövény pedig semmit nem csinálunk vele. Visszavágjuk évente, meg néha borítunk rá egy kis vizet.

Anyuéknál sem szereti a talajt a málna, náluk homok van.

Cserébe náluk a ribizli burjánzik, nálunk az nem marad meg. :)

jún. 19. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Az egyre melegebb klíma miatt is lehet.
jún. 19. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Ezek a manapság kapható bármiféle csemeték zöme importból származó olyan fajta, ami nem a magyar éghajlatra termett. A málna amúgy is nagyon talajzsaroló, tápanyag- és nedvesség igényes bogyós. Ami nem megy, azt ne erőltessük....
jún. 19. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat. A kedvenc gyümölcsöm, azt se bánnám, ha ellepné az egész kertet, nem akarom feladni:(

Esetleg tipp olyan fajtára, ami igénytelenebb? Melyik nem válogatós talajra?

jún. 19. 19:25
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!