Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mekkora veteményes elég két...

Mekkora veteményes elég két embernek?

Figyelt kérdés

Alapvető dolgokat szeretnénk magunknak termelni mert drága, vegyszeres és nem finom a boltban.

Paradicsomtól a burgonyáig mindenfélét. Nálatok mekkora területen van a veteményes és mikre elég? Köszi



máj. 29. 07:29
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
76%

Teljesen jó a magaságyás, bárki bármit is mond.

Gyereknek csináltam annó homokozót, de nem jött be. Végül szétszedtem és magaságágyás lett belőle. Nem is túl magas, talán max 30-40cm. Most épp hagyma van benne, szépen nő. A maradék deszkából csináltam még párat, azokban eper van, illetve egyikben saláta növekszik.

Kisebb műanyag ültetőládákba pedig petrezselymet szoktunk ültetni a zöldje miatt.

Répát már alapból se ültetünk a gyökeréért. Nem szokott sikerülni.

Zeller még jó tud lenni amúgy. Ha találsz olcsón a piacon palántát (1-200 Ft körül), akkor érdemes venni. Annak is a zöldjéért elsősorban. Lehet rendszeresen szedegetni is. Megmosod, felvágod amennyire akarod és lefagyasztod.

máj. 29. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
100%

#9 "Arra gondoltam, hogy nem talajkapcsolatos magaságyásokat használnék a teraszon, hogy még annyival növeljem a területet."

Az ötlet jó, de egyszerűbb kaspókkal, dézsákkal.

Paradicsomot, de még a tökféléket is növesztheted dézsában, akár nagyobb virágládában, csak legyen amire felfuttatod! Az ablakokba már nem virágot teszünk, hanem fűszerpaprikát, paradicsomot és fűszernövényeket. Ugyanabban a virágládában amiben korábban virág volt most ezek teremnek. Teraszra meg külön érdemes fűszernövényeket tenni, ennek sok változata van a toronyszerű, körbe ültethető edényektől a lépcsőszerű vagy akár a falon lelógatott tartókig.

A magaságyás nem rossz, de sokba kerül ha jól akarjátok csinálni és sok a helyigénye. Azt majd akkor érdemes ha már tudod mit szeretnél és hogyan kell csinálni. Ahogy más javasolta, először kezd kicsiben és onnan érdemes bővíteni. Amíg a gyerekek kicsik addig több szabad részre van szükség a kertben nekik. Mikor a gyerekeink felnőttek fokozatosan csökkent az igényük a kinti helyre és úgy lett egyre több a veteményesünk. Ezért is találta ki a párom a kaspóba, vödörbe ültetéseket, mert azokat végig tudtuk rakni a kertben a betonozott, kövezett felületeken ahol elférnek. Vízaknán, terasz szélén, a hátsó, szélesebb járda peremén stb. Ahol nincsenek útban. Csak veszel egy ültetővödröt vagy egy nagy kaspót, dézsát és mehet! Aztán ha kell a hely akkor csak átviszed máshová.

máj. 29. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 A kérdező kommentje:
Köszi utolsó! Láttam olyat, hogy tököt lugasra futtattak, azt érdemes megpróbálni? Gondolom csak bizonyos fajtáknál működhet.
máj. 29. 13:41
 14/23 anonim ***** válasza:
100%

Nekünk cukkini, pattiszon volt dézsában, futtatás nélkül, csak bokrosan. Nem volt nagy termése, de amikor beindult akkor nem győztük enni. :) Csak laza talaj kell neki. Uborkát talán könnyebb lugasra felfuttatni, mert könnyebb a termése, de nem tudom, ezt nem próbáltuk.

Viszont ha már most szeretnétek valami látványosat akkor vegyetek egy gomba termődobozt! Az szobában is terem és jól. A fiamék simán lakásban a konyhában termesztették a gombákat. Pár hét után beindult, egyszerre jó nagy adagot termett, aztán vége. Pár éve mi is kipróbáltunk egy csiperkét meg egy laskagombát is, érdekes volt és finom.

máj. 29. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 A kérdező kommentje:

Már szemezgettem ezzel a gomba termesztéssel is! Volt olyan aki lebeszélt róla mert speciális igényei vannak (hőmérséklet és páratartalom stb) de mindenképpen utána nézek.


Hol lehet ilyet beszerezni? Köszi

máj. 29. 14:04
 16/23 anonim ***** válasza:
100%

Nekem olyan 110 m2-es a veteményes kertem. Sok minden elég a családunknak (két felnőtt meg egy gyerek), de nem minden. Igaz a terület nagy részén másodvetést is csinálok. Vöröshagyma, borsó, bab, zöldbab, krumpli, paradicsom, paprika, cukkini, sütőtök, cékla. Kezdő vagyok én is, idén karalábéval, sárgarépával és uborkával próbálkozom. Borsó, hagyma, bab, zöldbab kitartott eddig minden évben a következő szezonig. Tavaly elég sok paradicsomot is tudtam eltenni, még van belőle. Céklából savanyúságot is bőven kitart. Krumpli az nálunk, ami sosem elég. Igaz idén kb egy hónapja fogyott el a tavalyi krumpli termésünk. Sütőtök is tavaly rengeteg lett, gondolom a csapadékos nyár miatt, az is kb február elején fogyott el, már csak a fagyasztóba van belőle.


Idén első ültetésű babból és zöldbabból nem kell szednem, leették a csigák.


Szerintem azt gondold át, hogy mit szerettek, mit hogyan tudnál eltárolni. Mennyit tudsz öntözni, mennyi időt akarsz a kertben tölteni. Ha nem tudod eltárolni, akkor kis adaggal kell csak ültetni, amit frissen pár hét alatt megfőzzök, megesztek, hogy ne menjen tönkre.

máj. 29. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
100%

100-120 m2 semmi, ha mindent meg akarsz termelni. Én pl. 3 főre mindig is 100 m2-en termeltem krumplit. (Azt szeretjük legjobban köretnek.) A főbb dolgoknak, amiket frissen kell fogyasztani, és nem kell nagy mennyiséget termelni, elég lehet. De krumpli, bab, hagyma, stb., ezeknek nem. Krumplival, babbal ne is foglalkozz, hagyma ami az olcsó megjelenéséig elfogy, ennyi. Ha mindent akarnál, olyan 3-400 m2 kellene.

Edényben, magaságyásban termelni hobbinak jó, különösebb hasznod nem lesz belőle, egyszerűen mert kis felület, és ebből adódóan a termésmennyiséghez képest aránytalanul sok költséget és munkát kell belefektetni.

Permetezés nélkül sokan akartak már termelni, de aztán rájöttek. Rohadt nagy szerencse kell hozzá, hogy sikerüljön. Senki nem azért permetez, mert annyira szeret. Olyan helyen lehet egy darabig esetleg vegyszermentesen, ahol a környéken senki, vagy alig valaki termel. Mivel a növénybetegség és a kártevő is úgy működik, mint pl. az influenza: ameddig senki nem beteg a környezetedben, addig nem betegszel meg. De ha a munkahelyre valaki beviszi, és végig bejár betegen, akkor jó eséllyel elkapod te is, meg a dolgozók többsége.

A növényi kár- és kórokozókkal is így van. Ameddig a környéken nincsenek, nem fognak károsítani. De amint megjelennek, onnantól már csak két eset van: vagy termelsz és permetezel, vagy nem termelsz.

Különben ahhoz, hogy termelni anyagilag megérje, 2 fontos dolog szükséges:

1. Érts hozzá. (Vagy legyen nagy szerencséd.) Tudd, hogy mit kell dolgozni, és még azt is, hogy mikor. Ha két héttel később veted a borsót, vagy 3 nappal a szükséges időpont után permetezed a paradicsomot fitoftóra ellen, akkor sok esetben már vége arra az évre.

2. Hajlandó is legyél mindent megcsinálni időben, amit kell. Ne az legyen, hogy most tévét nézek, most netezek, most délig alszok, majd jövő héten megcsinálom. Van olyan munka, aminél ez működik, de sok olyan is van, aminél a halogatás nagy termésveszteséggel jár.

Amennyire látom, te jelenleg 0 hozzáértéssel rendelkezel. Ez nem feltétlenül jelenti, hogy nem fog sikerülni semmi, de arra sincs garancia, hogy különösebb haszonnal zárd az első 1-2 évet. A szerencse is fontos tényező a kertben, véletlenül is lehet valamit jól csinálni...

És persze az se igaz, hogy olyan sokat kell dolgozni egy kis kerttel. Akkor kell, ha nem a megfelelő munkákat végzed, nem a megfelelő módon, nem a megfelelő időben. Ha pár év alatt belejössz, neten nézelődsz, itt kérdezgetsz, szép kerttel rendelkező szomszéddal értekezel (ez a leghasznosabb olyan téren, hogy ő meg is mutatja konkrétan, és felhívja a figyelmet a hibáidra), szóval akkor már nem kell sok időt töltened vele.

Ha 100 m2-rel nem végzel átlag heti 2 óra munkával, akkor valamit nagyon rosszul csinálsz, és segítséget kell kérned valakitől, aki megmondja, mi a gond veled.

máj. 29. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
100%

#15 Gomba termődobozt szezonálisan sok helyen lehet venni, gyakrabban nagyobb barkácsáruházakban találsz vagy kertészetekben esetleg. Az egyik cég ami a dobozokat készíti az írta a honlapján, hogy tőlük lehet egész évben vagy "Tesco bevásárlóközpontok (tavaszi kertészeti szezon alatt) Szezonális, alkalmi jelleggel a hazai áruházláncokban: Penny, Auchan, Bauhaus, OBI, Metro. Sieberz Kft. 2100 Gödöllő, Jázmin utca 1. Tel: 06 28 515700; [link]

A csomagküldés díja viszont ennél a cégnél elég húzós, 3000-4000Ft.

Most, hogy rákerestem a neten a kérdésed miatt, találtam ezt az oldalt:

[link]

Megkérdezem a páromat nem lenne-e kedve kicsit gombát is termelni a kertben. Az ára jó és ugyan 1-2-3 évet várni kell rá, de szeretjük a gombát és a kert egyik sarkában van egy kis fenyőfélénk, ott ideális lenne a körülmény a gombának a tövénél. De ez türelemjáték, a termődoboz az scak pár hét. Nem kell hozzá különleges körülmény, csak ne legyen túl melegen, nagy napsütésben.

A neten kerestem, de termődobozt most máshol nem láttam mint annál a cégnél akinél sokallom a szállítási költséget. Szerintem várd meg az őszi szezont és akkor a tescoban vagy más boltban is simán meg tudod venni pár ezer forintért.

[link]

[link]

máj. 29. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:
Szuper köszi utolsó!!
máj. 30. 17:01
 20/23 A kérdező kommentje:

#16-os: köszi szépen. El tudnád magyarázni nagy vonalakban, hogy a másodvetést hogyan csinálod vagy hogyan érdemes? A lényegét értem.


Paradicsomból szerintetek tudnék a teraszon csinálni nem determinált fajtából egy nagy lugast L alakban déli oldal felé? Így akkor az nem a kertben foglalná a helyet, de ez csak egy ötletem.

máj. 30. 17:04
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!