Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mekkora veteményes elég két...

Mekkora veteményes elég két embernek?

Figyelt kérdés

Alapvető dolgokat szeretnénk magunknak termelni mert drága, vegyszeres és nem finom a boltban.

Paradicsomtól a burgonyáig mindenfélét. Nálatok mekkora területen van a veteményes és mikre elég? Köszi



máj. 29. 07:29
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
84%

Nekem az a tapasztalatom, kb 7-8 év után, hogy ha nem tudsz nagyon sok időt eltölteni nyugiban a veteményessel, akkor nem érdemes sokmindent termeszteni egyszerre, főleg tapasztalat nélkül. Egyszerűen nem lenne mindenre rendesen időd.


Eleinte vetettünk mindent, kalandvágyból. Ami tapasztalat nélkül is bejött, azok a tökfélék és a retek. Ezek gyorsan jól megnőnek, kevesebb odafigyeléssel is. Paradicsom se rossz mert megnő kb mindenhol. Burgonya valszeg már macerásabb.


Nálam van több gyerek és sok tennivaló. Így előző évben csak paprikával foglalkoztam, kb 15-20nm-en. Palántát vettem és le is fóliáztam. Utána csak locsolni kellett, azt is lehet automatán, max csak ki-be kapcsolással. KB 2 hónapon át nem kellett zöldséget vennünk.

Most uborkát próbálok.

Sajnos az nem fog menni, hogy egyáltalán egész nyáron ne kelljen venned semmit. Házi termesztésben tényleg pár hónapra elég max, ha nem hivatás szerűen űzöd. (fóliasátor, stb)

máj. 29. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
75%
Minimum 2-300 négyzetméter. A magaságyást meg felejtsd el, az csak bohóckodás.. Érdemi mennyiséget nem lehet bennük termelni.
máj. 29. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
100%

Általában amit én vetek az kb év végéig elfogy mert nem is tudom szakszerűen tárolni.De amúgy sincs értéke a földesárunak.

Ez kb 300 nm2 Paradicsom,paprika megy lecsónak.Krumpli.hagyma cékla csak mert szeretem.

Cukkini plusz borsó ebből jut a fagyasztóba.

De egyébként nektek kellene kikisérletezni mire van szükségtek illetve mi terem meg

máj. 29. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
100%

200-500nm2 kb

Ha van pince lehet több is Pl krumplit, répát tárolni télen.

Nekünk 500 nm2 van kertnek, répa, borsó, krumpli innen van. Persze szezonjában minden más is. Eper, barack(több féle), szőlő, szeder, honoktövis, goji, paprika, paradicsom, hagyma, kB ennyi van.

Heti 2x gyonlálok, kapálok. Öntözés igény szerűen. Sok melóval jár de fínom minden.

máj. 29. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
100%

Paradicsom(nagy előnye hogy a levágott hónaljhajtásokat elültetheted és új palántákat nevelhetsz belőle így megoldható hogy soha ne kelljen nemesített magot venni csak elsőre)


hagyma, fokhagyma


eper(ez magától terjed a gazban de geotextília ajánlott alá hogy ne verje fel a gaz, mert úgy sokkal több és nagyobb epreid lesznek)


borsó, málna.

máj. 29. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
100%
Krumpli nélkül 150 nm. Nekünk most kb 80 nm-ünk van, abban paprika, pari, ubi egyéb kabakosok, némi karalábé fér el. Ha mindent akarsz, akkor készülj sok időre, öntözésre, minden nap 1-2 óra elfoglaltságra. Én minimál időt szánok rá, így viszont több palánta kell az elhullás miatt:) Illetve nem használok növényvédő szereket, ez külön kihívás. De ez a része tetzsik.
máj. 29. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
100%

Vannak dolgok amiket nem érdemes termeszteni mert vagy túl nagy a hely vagy vízigénye, vagy alapból olcsó a boltban, vagy abban a földben nem terem meg. Érdemes átgondolnod és a szomszédokat is megkérdezned, hogy ott mi az ami jól terem és mivel nem érdemes vesződni.

Nekünk a kertben elég agyagos a talaj. Krumplinak, édesburgonyának nem jó - próbáltuk. A zöldje szép, gumója alig. A zöldpaprika rengeteg vizet igényel és alig hoz termést, a petrezselyemnek is nagyon minimálisan nő meg a gyökere, a zöldje szép csak. Ezeket már hanyagoljuk.

Ezzel szemben gyönyörűen nő a fokhagyma és a hagyma, ezekből van sok ültetve idén. Nagyon szereti a talajt a paradicsom - de nem mindegyik fajtája, van abból is ami a kalciumra érzékeny, annak kevés még pótlással is, azt a fajtát már nem ültetjük. A sárgarépa érdekes módon nagyon jól nő, a többi leveszöldség is és a tökfélék is szépen teremnek. A párom kedvence a sokféle csípőspaprika, a zöldpaprikától eltérően azoknak nagyon jó a termése (fura).

Inkább gyümölcsökkel van tele a kert, azok boltban többe is kerülnek és könnyebb is eltenni későbbre. Anyósomék borsót, babot is sokat eltesznek, én csak frisset szoktam használni, abból annyit ültetünk ami el is fogy, azt is egyszerűbb megvenni a boltban később.

Első évre ne akarj csodát tenni, azt használd arra, hogy kitapasztalod mit érdemes és mi az amit lehetővé tesz időd és a kert maga. Ahogy már írták, azt is meg kell tapasztalni mit tudsz eltárolni, mert felesleges sokat termelned ha utána csak tönkremegy vagy nem tudod leszedni sem. Nekünk van ugyan pincénk, de nem marad meg benne a zöldség, nem arra valóra van kialakítva. Se hagymát, se krumplit nem tudunk eltenni, még zsákkal sem érdemes megvenni ősszel, mert a fele mindig megrohad, így többet költünk rá mintha azt vennénk meg épp a boltban ami kell. Ami a kertben földben van az addig jó, utána a fokhagyma az amit el tudunk tenni. Az alma viszont elmaradt egészen januárig, olyan fajta a fánk, ahogy a padláson fellógatott szőlőből is ettünk még a tél közepén is, az egyik tő szőlő pont erre való.

Ha sok a zöldséged akkor esetleg érdemes egy aszalót venned majd, azzal el tudod tenni a gyümölcs, zöldség egy részét - nekünk bevált. Gomba, füge, paradicsom vagy alma, mind finomak aszalva, szárítva.

A kertünk főleg gyümölcsökhöz van kialakítva és a köztes helyeken, kisebb parcellákban vagy a szőlő tövében vannak zöldségek ültetve. Így a kisebb ágyások könnyebben kezelhetőek, a gyümölcsbokrok, fák, egymástól elég messze lehetnek és variálhatunk azzal mit mikor kell permetezni, mert az rászáll a közelében levő zöldségekre is amiket akkor nem lehet fogyasztani a hatóidő alatt. De alapvetően a győmölcsfákat terveztük meg és a kerítés mentén a bokrokat, a többi az elmúlt 15 év alatt alakult. Aztán folyamatosan változik ahogy az adott területre mást érdemes már ültetni (pl. egyik évben jó a paradicsomnak, de 2 év után már máshová kell ültetni), vagy mert ki kellett venni valamit betegség miatt, esetleg mert túlnőtte magát. Pl. sok mogyoró bokrunk volt, azok voltak a legelső növényeink, aztán hiába próbálkoztunk és hiába voltak nagyon szépek, ebben a talajban a mogyorójuk ehetetlen maradt - hát kiszedtük őket és a kert jó része így át is alakult.

máj. 29. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
100%

Nekünk ezek vannak: paradicsom (a paprika nem nőt még sose érdembeli nagyságúra.)saláta,retek, borsó ez nagy helyet foglal, csemege kukorica ennek is kell bőven hely, cukinni,föző tök, sütő tök,lila hagyma vörös hagyma, idén van krumpli is annak is nagy hely kell.

Sárgarépa, zöldség az évek tapasztalatai alapján sose keltek ki így idén már nem is probálkoztunk vele.

Igazából ki kell tapasztalni de elsőre nem érdemes mindent is ültetni mert tényleg rengeteg időt elvesz. Első körben a helyetekben paradicsomot,tököket, borsót,(3-4 kb 3m-eres sorba)sárgarépát,zöldséget,salátát,retket vörös hagymát ültetnék 1-2sorokat. És meglátnátok hogy, mennyi munka van és bele e tudtok esetleg jövőre vágni egy nagyobb kertbe. Gyerekek mellett nagyon nehéz kertet művelni nyugodtan. De nem lehetetlen.

máj. 29. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a sok választ!

Az az igazság, hogy ház vásárlás előtt állunk és én 200nm-es területet álmodtam meg veteményesnek, de úgy néz ki csak 100-120 lesz belőle mert amit végre nagy nehezen találtunk házat annak nem túl nagy a telekmérete (700). Arra gondoltam, hogy nem talajkapcsolatos magaságyásokat használnék a teraszon, hogy még annyival növeljem a területet.


A hónaljhajtásos dologról nem is tudtam, egyébként kacsolni nem csak a nem determinált fajtát kell?


Egyáltalán nem várok csodát elsőre, főleg hogy vegyszermentesen szeretnénk csinálni, de mondjuk 2 évet adok magamnak hogy belejöjjek kicsit. Gyerek nem lesz...

máj. 29. 12:48
 10/23 A kérdező kommentje:
Illetve tetszik az is, hogy lehet elvileg zsákban vagy vödörben kruplit termszteni, ki kell próbálni hátha beválik.
máj. 29. 12:52
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!