Fa korának megállapítása oldalsó ágból?
Ezzel az ág életkorát tudod meg.
Innen már csak némi mindentudás kell a fa korához.
Amúgy ez nem "kerti" kérdés?
Akár kerti kérdés is lehetne, de inkább tudományos, mivel a kertészetben nem alkalmaznak dendrokronológiát, fa évgyűrűs kormeghatározást. Kertészek vagy mezőgazdasági szakterületeknél ez nem annyira kap szerepet - de aki mezőgazdasággal foglalkozik akár javíthatja is ezt.
A dendrokronológiát alkalmazzák a klimatológiában, erdészetben, régészetben, erdészetben, földtani tudományoknál és ökológiában.
És amúgy tényleg a faág évgyűrűiből az ág korát lehet első lépésben meghatározni, mert a faág később keletkezik mint a törzs. Főként nagy az eltérés a magasan lévő ágak esetén, mivel azok a fa életkorának későbbi szakaszában kezdtek kihajtani.
Viszont ha lenne a fához kapcsolt szakismereted, akkor a fa típusa és a faág magassága és elhelyezkedése már kiad egy jó becslést az egész fa életkorára. Itt vannak illusztrációk sematikusan ahogy ez kinéz a fa keresztmetszetében és a fenti későbbi ágak kevesebb évgyűrűvel rendelkeznek.
Dendrochronology - wiki
Kép:
"Fák másodlagos növekedésének diagramja, amely az idealizált függőleges és vízszintes szakaszokat mutatja. Minden növekedési szezonban új réteg fa kerül hozzáadásra, amely vastagítja a törzset, a meglévő ágakat és gyökereket, hogy növekedési gyűrűt alkossanak."
( [link] )
Ebből láthatod azt is, hogy a dendrokronológia esetén azt is nézik, hogy milyen fa és mi a becsült fa minta elhelyezkedése a fán belül, mert az is számít.
Itt egy másik kevésbé sematikus kép 7 magasságból vett évgyűrű mintával:
( [link] )
A kertészet ismeretei olyan módon segíthetnek, hogy milyen fa és hány méter magas és az elég jó becslést ad a fa koráról. De wikin is elvileg ott vannak a fafajták cikkeinél, hogy hány méter magasra nő az adott fa és hány évig él. A kettőből elég egyszerűen kiszámolhatod a nagyjából pontos korát is.
Ha alsó főág, akkor az valószínűleg csak 2-4 évvel fiatalabb az egész fánál.
Ha mutatsz egy fotót, és bejelölöd az ágat, akkor pontosabban lehet tippelni.
4
A 2-es a legkevésbé se hasznos válasz. Szakemberek, sok háttérismerettel, tudnak belőle valamit számolni. De akkor se lesz olyan pontos a tippelés, mint ha azt mondjuk, hogy a fa kora az alsó ág évgyűrűi + még egy pár. Egy amatőr számára meg tökéletesen értelmetlen ilyesmit linkelni. Csak a jó szívem miatt nem pontoztam le, és szerintem a többiek is így voltak vele.
amúgy tessék ... 🙂
5/ >> "Szakemberek, sok háttérismerettel, tudnak belőle valamit számolni. De akkor se lesz olyan pontos a tippelés, ..."
2/ >> "Viszont ha lenne a fához kapcsolt szakismereted, akkor a fa típusa és a faág magassága és elhelyezkedése már kiad egy jó becslést az egész fa életkorára. "
...............
5/ - "Egy amatőr számára meg tökéletesen értelmetlen ilyesmit linkelni."
A kérdés a faág évgyűrűiről szólt és szerintem érdemes lehet megnéznie azokat illusztrációkon - ha már kérdezte.
És amatőr számára ott van az utolsó legegyszerűbben használható becslés:
fafajta - életkor - max magasság arányaiból.
És ebből az adott kérdésnél, az adott kérdező számára melyik rész volt szerinted hasznos, amit fel kellett volna pontozni?
Ennyi erővel idemásolhattad volna az egész KRESZ-t, az is helytálló teljes mértékig, de a kérdezőnek az adott kérdésben egyáltalán nem segített volna választ találni, az se.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!