Kezdőoldal » Otthon » Kert » Barackfa ultetes hogyan?...

Barackfa ultetes hogyan? Segítség egy városban felnőtt embernek.

Figyelt kérdés

Életemben először kertes házba költöztem es szeretnék őszibarackfákat a kertembe.


Azt olvastam, hogy konteneres fat barmikor lehet ultetni. Neztem videokat is, hogyan kell elultetni.


Igazabol tippeket szeretnek, hogy mikre ugyeljek, mik a buktatok.

Milyen tipusu fat vegyek, hogyan vallasszam ki. A kert melyik reszebe erdemes ultetni stb.


Ha iden ultetek, akkor hany ev mulva lesz rajta eloszor gyumolcs.


2023. máj. 25. 12:59
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
83%

Most már biztos hogy nem ültetnék.

Ki fog égni.

Majd október november tájékán.

2023. máj. 25. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
81%
Most sehogy
2023. máj. 25. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Ősszel ültesd és a kertészet vagy termelő elmondja hogyan ültesd plusz beiszapolást.

Első évben biztos nem hoz termést majd csak utána.Metszeni kell minden tavasszal és zöld metszeni is.

Készülj fel hogy minden évben trafinás lesz.

2023. máj. 25. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Metszeni - ok, ezt ertem.

zold metszeni?

trafinas?

2023. máj. 25. 14:54
 5/15 anonim ***** válasza:
79%

A kérdező tudja jól, konténeres fát kora tavasztól késő őszig bármikor, tehát most is lehet ültetni. Akár 35 fokos júliusi kánikulában is lehetne.

Alapvetően minden gyümölcsfa szereti a meleget és a napfényt, tehát vigyázz, hogy ne másik fa vagy épület északi oldalára ültesd.

Fajtákban nem vagyok járatos. Fajtától is függ, mikor lesz először gyümölcse, de első 1-2 évben ne számíts rá. Utána is először csak kevés, de hát kicsi fának mitől lenne sok gyümölcse?

Úgy ültesd, hogy áss ki neki egy gödröt, jól locsold be vízzel (pláne, ha meleg, száraz idő van), amikor beitta a föld a vizet, akkor tedd bele a fát és rakd vissza melléje a földet. Ismét locsold meg, és utána egész nyáron hetente 2-3 alkalommal locsold meg, ha nem esik az eső és meleg van.

Amúgy mint minden gyümölcsfának, ennek is ezerféle kártevője van, elég küzdelmes velük az élet. Ezek közül egyik, amit írtak, de az nem trafina, hanem tafrina, azaz tafrinás levélfodrosság. De a levéltetvek is meg szokták támadni. Metszeni legföljebb jövő tavasszal kell, még rügypattanás előtt. De lehet, hogy első tavaszon ki is lehetne hagyni.

2023. máj. 25. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Ősszel ültess és szabad gyökerűt!


A konténeres fával az a baj hogy a konténer fala mentén körkörösen be van nőve a gyökere, amit ha így elültetsz ezek a gyökerek így fognak megvastagodni, ami semmi jóra nem vezet..


Én ültettem ősszel konténeres fát (pár a fajtából csak konténereset lehetett kapni) és ültetés előtt szétszedtem a földlabdát és megmetszettem a gyökerét, kvázi szabad gyökerűként ültettem el.

Ott látszott igazán hogy mennyire össze volt tekeredve a gyökerük!


Fajtából ha kajszit is szeretnél esetleg akkor abból a Kyoto-t ajánlanám, ez az egyik leg fagytűrőbb.


Ősziből pedig az Early Redhavent vagy a sima Redhavent ajánlanám, ezek nem annyira fogékonyak a tafrinára,

2023. máj. 25. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

A talaja legyen mészben gazdag, laza (homokos) szerkezetű, a koronáját úgy alakítsd, hogy ne legyen vezérága, ami felfelé nő, hanem ezt vágd ki, a koronája ne sudár, hanem katlan alakú legyen, tehát a közepe felé ágak nagy részét el kell távolítani, legyen az ágak közt elég rés, hogy a levegő tudja átjárni, ne legyen túl sűrű a lombja.

Vagy az interneten, vagy szakkönyben néz utána, vagy szakembertől kérj tanácsot a korona alakításában, mert azon sok múlik.

2023. máj. 25. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Sok a baj velük. Lefagy mostanában. Tafrina. Moníliától mézgásodik. Rövid életűek
2023. máj. 25. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Nálam idén csak egyetlen fa lett látványosan tafrinás, ez az Early Redhaven. :) Ez szerintem egyébként se annyira jó fajta, mint az alapfajta, a Redhaven.

Ahogy más gyümölcsöknél is többnyire, az ősziknél is úgy van, hogy vagy ilyen hibájuk van, vagy olyan.

Pl. szerintem a legzamatosabb, felülmúlhatatlan fajta, amihez hasonló sincs, a Nektár H. Viszont ez egyrészt elfagyós, másrészt a tafrinára is legalább átlagos mértékben fogékony, harmadrészt a héja vékony, így a szívogató rovarok miatt nagy mértékben támadja a gyümölcsmonília. Tehát ez a fajta csak kimondottan védett helyre való, hozzáértő és lelkiismeretes gazdának.

Az újabb fajták közül elég sok helyen kapható pl. Michelini. Ez minden szempontból átlagos (ízre is), semmi komoly baja nincs. Szép, mutatós.

A régi Championt nem szokták szeretni mostanában, mert bár nagyon jó minőségű a termése (igaz, kicsit elfagyós a fa), de mivel nem piros, hanem olyan zöldesfehér, ezért a mai igényeknek ez nem jó.

Nektarint szerintem ne vegyél, azok mind problémásak, rothadósak, csak nagyon sok permetezéssel lehet őket megvédeni.

A Suncrest elég jó télálló. Más különösebb előnye nincs. De barack.

Babygold nem fajta, hanem fajtacsoport, elsősorban befőzésre jók, kemény húsúak. Nekem volt 2 fajta, teljesen mások. Egyik óriási termésű, nagyon késői, érzékeny mindenre, a másik pedig közepes, és rendkívül bőtermő. A nevükben lévő számot nem tudom.

A laposbarack érdekes, de nem érdemes külön helyet foglalni vele a kertben. Mivel viszonylag kicsi a termésméret. És vagy nem jó ízűek, vagy rothadásra hajlamosak, a bibepontnál.

Én most leginkább Fayette-re hajtok, nagyon szépeket írnak róla.

Konténerest én se ültetnék. Drága, és bár életben tartható nyári ültetéssel is, de nem lesz belőle hamarabb nagy, termő fa, mint ha ősszel szabadgyökerűt ültetsz.

Én szoktam ásni egy olyan 70 cm körüli gödröt (nagyobbat jobb lenne), a mélység 50 cm. Külön rakom a felső ásónyomnyi földet. Ebből megy a gödör aljára, ha a fának nem kell ilyen mély. (De a talajjavítás miatt ásom ilyen mélyre.) Ha van érett trágyád, akkor annak még plusz olyan mélység kell, amibe belefér. Az menjen alulra, arra a föld.

Az üres gödröt öntözni szerintem felesleges.

Beállítom a fát (kb. 10 cm-rel legyen mélyebben, mint eredetileg), és porhanyós földet rakok a gyökerek fölé. Ez a föld a környező felszínen lévő, 10 cm-es rétegből származik, mert ez a legjobb minőségű. Csak a gödör felső 15-20 centijébe megy a gödör mélyéről kiásott, keményebb, nem olyan jó minőségű föld.

Ha már majdnem elértem a talajszintet, akkor iszapolom be. 20 liter elég szokott lenni, de ha több kell, vagy kevesebb, akkor ahhoz kell alkalmazkodni. Várok, hogy átázzon a bepakolt föld, és a felszínről eltűnjön a víz. Akkor a tetejére húzok még alulról származó földet, és lábbal betaposom, úgy, hogy a porhanyós földből alul képződő iszap alaposan, légmentesen körbevegye a gyökereket. Ha kész, akkor függőlegesre állítom a fát, és elsimítom a felszínt. Ennyi.

Öntözni utána már csak kimondott aszályban szoktam, átlagos évben 3-4 alkalommal egy vödör víz. (A későbbi években meg szinte soha, csak esetleg érés előtt, ha szükséges.) Az eddig párszáz facsemetém így megmaradt.

Az első tavasszal erősen vissza kell metszeni, 3-4 arasznyi ágdarab maradjon, semmi több. Így a következő évben már lehet pár szem termés. 1-2-t meg lehet hagyni esetleg, de többet ne. Majd a következő évtől.

Zöldmetszeni nem muszáj. Minden tavasszal erősen metszeni muszáj. Méghozzá minél későbben, lehetőleg csak nem sokkal nyílás előtt. És már nyílás előttől védekezni kell a tafrinás levélfodrosodás ellen, mert az leginkább csak megelőzni lehetséges. Ha egyszer elkapta a fát, akkor már késő. Akkor már itt nyiszognak az emberek a GYK-n, hogy tönkrement a fa, de ki fogom vágni. :)

Átlagos években azért odafigyeléssel meg lehet úszni a tafrinát. (Az idei nem ilyen év volt...)

A sárgabarackon és mandulán kívül még az őszibarack az, aminél jellemző a késői tavaszi fagyok általi elfagyás. Ezért védett helyre érdemes ültetni. Vagy épületek védelmébe, vagy ha lejtős a telked, akkor a tetejére, ahonnan lefolyik a fagy.

Én gyommentesen tartom a gyümölcsöseimet. Rotációs kapával harmada munka rendben tartani, mint fűnyíróval. És tudok szerves és műtrágyát, komposztot beforgatni. Ha tudod sokat öntözni, akkor hagyhatod füvesen is. Csak az több munka, és a fáknak se jó. (A gombabetegségeknek annál inkább.) De akkor is legalább pár évig egy méteres körben ne hagyj füvet.

2023. máj. 25. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
78%
Éppen az őszibarack az, ami nagyon macerás annak, aki nem profi. Én annak idején (vagy 60 éve) voltam őszibarackosban gyümölcsöt szedni, olyan termést magánkertben szinte soha nem láttam, annyira tele volt a fa. Az őszibarack metszése kifejezetten nagy gyakorlatot kíván, mert a rügyek csak 1 évet élnek és nagyon erős a csúcsdominancia (azaz a csúcsrügyek hajtanak ki. Ez az alapvető oka annak, hogy magánkertekben gyorsan felkopaszodnak a fák, mert a "gazda" nem mer erős metszést alkalmazni, félti a fát. A tafrinás (gombabetegség) tavaszi fertőzés törvényszerű, de később a levéltetű is, gyakorlatilag 2 hetente kellene permetezni hol ezzel, hol azzal. Melegigényes faként a déli fekvés, viszonylagos védettség a jó. Nekem Gárdonyban tavaly óta olyan fügetermésem van (ill.lesz idén is), mintha mediterrán ország lennénk, úgyhogy a barack helyett térj át a fügére.
2023. máj. 25. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!