Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mi a különbség a szántás és a...

Mi a különbség a szántás és a boronálás között? Mi a jelentőségük?

Figyelt kérdés

2023. márc. 6. 00:40
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

#9

Hát ezt kár volt ideírni.

A szántást nem szokták teljesen elhagyni. Homokon gazdálkodók szokták úgy csinálni, hogy csak a minden 2. évben szántanak, a köztes években csak tárcsáznak. (Ami egy viszonylag sekély talajforgatás, a növénymaradványok bekeverése, általában szántás előtt végzik.) Esetleg kötött talajon is csak tárcsáznak repce előtt, bizonyos körülmények közt. De olyan hülye gazda kevés van, aki egyáltalán nem szántana, soha. Előfordul, hogy valaki bedől a hülyeségeknek, de egy idő után rájön, hogy romlik a terméshozam, és újra szántani kezd. Tárcsázás:

https://www.youtube.com/watch?v=OVLsxI2oovE

A Youtube-on rengeteg boronálós videó van. A szántás elmunkálásának legolcsóbb módja. Még ahol különösen jó magágy kell, ott is gyakran boronát használnak az egyéb, finomabb talajt készítő eszközök elé kötve.


#8

A kukoricát nem úgy "szerteszét" vetették kézzel sem, hanem kapával vágott gödrökbe tették a magokat. (Az ország nagyobb részét nem is vetésnek hívja még ma se a népnyelv, hanem ültetésnek. Vetésnek csak a gabonavetést hívják, amikor egy köríves mozdulattal egyenletesen beborítják a földet a vetőmaggal. Minden más ültetés, amikor szabályozott módon, sorba kerülnek a magok. A hivatalos szakmai terminus persze a vetés, minden mag földbe juttatására.)

A kukorica nagy növény, nem lehet túl sűrűre tenni, a tőszám beállítása pedig a pontos vetéssel kezdődik. Így, ritkán állva pedig nem nyomja el a gyomnövényeket. Emiatt gyommentesíteni kell, amit régen kapával végeztek. Ehhez pedig a sorba vetés szükséges, hogy lehessen mozogni a növények közt.

A kukoricaültetéshez 2 ember kell. Egyik kapával kivág egy gödröt, hátrahúzva a földet. A másik beledob, mondjuk, 2 szem kukoricát. (1 tartalék, amit az első kapáláskor kivágnak, ha mindkettő kikelt.)

A kapás kivágja a sor következő gödrét, és a kivágott földet hátrahúzva, az előző gödörbe teszi, a kukoricaszemekre. Utána rálép, tömörítve a földet, és már vágja is a következő gödröt. Így két ember elég gyorsan tud haladni.

Mivel a kukorica már a föld alá került, nem kell boronával takarni. Nem is szabad boronálni, mert azzal megszűnnének a sorok.

2023. márc. 8. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

#11

Csodálatos válasz! Boldogság! :)

2023. márc. 10. 19:49
 13/15 metaxxa ***** válasza:
100%
A borona az egy nagy gereblyeféleség, fogai vannak, amelyek több sorban is lehetnek. A boronálást régebben a gyep és pillangós (lucernafélék) növényeknél is használták, mert az ottmaradt lekaszált maradványokat eltávolította, illetve a talaj felső rétegét egy picit meglazította, így könnyebben elnyelte az esővizet, a gyomok egy részét eltávolította, illetve levegőhöz juttatta a talaj felső részét. Ma már inkább gyomirtó vegyszereket használnak (ez teljesen kiöli a gyomot), illetve fű- és gyepszellőztető rendszereket használnak (ez valamilyen tüskés hengeres gépet jelent), amivel szintén levegőhöz és vízhez jut a talaj felső része, és így a növények gyökerei is jobban fel tudják szívni a talaj tápanyagait. Szántani gyepet, lucernát, nem szoktak, az eke a talaj felső rétegét(szármaradványokkal együtt) a leforgatja a barázda aljára, illetve meglazítja a talajt a morzsalékos talajszerkezet elősegítése érdekében, amelyet a növények nagyon kedvelnek.
2023. márc. 12. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:

#13

Nagyon köszönöm!

És ma miért nem szántják már a gyepet és a lucernát?

2023. márc. 18. 19:03
 15/15 metaxxa ***** válasza:
100%
#14 Ahol nem akarják művelni a területet, hanem állatokat legeltetnek rajta, ott füvet vetnek, vagy a szél hozza a gyommagvakat és amelyik kibírja, hogy az állatok tövig leeszik őket, azok újramegnőnek, azok a gyomok, amelyek ezt nem bírják vagy az egyéb növények elnyomják, azok elpusztulnak, ebből lesz a gyep. Ahol művelik a földet, ott talajjavítás miatt (nitrogént köt meg, és elnyomja a gyomokat) és állati takarmány termelése miatt is szoktak lucernát vetni. Ez egy évelő növény 4-6 évig lehet évente 2-4-szor kaszálni. Utána felszántják a területet és lehet bele vetni más vetőmagot. Miért ne lehetne felszántani? Csak 1 év után minek felszántani, ha különösebb befektetés nélkül (plusz vetőmag, műtrágya), lehet takarmányt betakarítani még 3-5 évig a lucernaföldről? Utána már a lucerna is elöregszik. lassan nő, nem olyan sűrű, akkor már jobban megérheti mást termelni, ami szereti a lucerna után a földet. Ha csak kiszántják és nem csinálnak vele semmit, nem vetnek bele semmit (parlagon hagyják), akkor csak a gyomok nőnek rajta, az meg tilos.
2023. okt. 19. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!