Szeretnék ehető növényeket, zöldségeket termeszteni a napos erkélyen, hogy kell?
Szeretnék termeszteni saját pl. cukkinit, újhagymát, koktélparadicsomot, paprikát, salátát (vagy mit lehet??) és arra gondoltam, hogy hátha tud itt nekem valaki ebben tanácsokkal segíteni:
hogy álljak neki és pontosan mi a teendőm?
Gondolom, majd csak jövő tavasszal lehetne ültetni, ugye?
Vennék balkon ládákat, aztán milyen típusú földet vegyek bele? (Lehetőleg olyat írjatok, amit az OBI-ban is be tudok szerezni.)
Mikor és hogyan kell pontosan az ültetést végrehajtani? Hány centi mélyre, milyen távolságba?
Magokat honnan szerezzek be? Honnan lehet tudni, hogy melyik a jó fajta mag?
Ha mondjuk egy érett cukkinit kikanalazok, a magját nyersen már el lehet ültetni vagy meg kéne szárítani és majd csak úgy vagy előbb egy tejfölös tobozba ültetni vagy hogy kell?
Vagy ez nem így működik?
Próbálkozott már valaki ilyesmivel az erkélyén?
Minden hasznos válasznak örülnék és előre köszönöm!
Vehetsz egyszeru virag cserepet is, az alja legyen kilyukasztva, hogy tudjon kifolyni az extra viz, alatta tanyer.
Ha google-ben rakeresel a paradicsom balkon szavakra, lathatsz kepeket masok balkonjarol, onnan lehet otleteket lesni.
A magot felejtsd el, sok ideig tart, nincsenek meg hozza a korulmenyeid, a tudasod meg foleg. Inkabb piacrol vegyel paradicsom palantat (de barkacs aruhazakban is lattam mar).
Mikor kell ultetni? Idojaras fuggo, mi sokaig majus elsejen raktuk, de az utobbi evekben ejszakankent meg hideg volt olyankor, nehany hetet tolodik.
Hogyan? A cserepet megrakod folddel (ne rakd szinultig, hogy locsolaskor legyen hely a viznek is), nehany marekkal kiszedsz a kozepebol, mehet bele a palanta (egy ilyen kozepes meretu kor alaku viragcserepbe mehet ketto is egyszerre), majd vissza a fold. A vegen a palantak korul megnyomkodod a foldet, majd meglocsolod.
Par het mulva szurhatsz a foldbe egy botot es ahhoz hozza kotozgeted, vagy lehet futtatni madzagon is, ha olyan a terep (egyik veget hozza kotod egy gerendahoz, a masikbol meg 10 centit az ujjaddal bele nyomsz a foldbe).
Ne hagyd kiszaradni a foldet, mert akkor nem fog noni, napi szinten kell locsolni, 35-40 fokban napi 2x is.
21: nagyon szépen köszönöm a válaszodat!! :)
De milyen típusú, fajtájú földet ajánlasz a koktélparadicsomhoz ?
Mert virágföldből is van A,B,C vagy általános, de melyiken terem meg a legjobban a paradicsom, milyet vegyek neki??
"én a legapróbb, salátának való cukkinira gondoltam s nem azokra az óriásiakra."
Az ugyanazon a bokron terem, csak hamarabb szedik le :)
"én is koktélparadicsomra gondoltam, benne is van a kérdésemben."
A paradicsom jobb kérdés, mert az több méretben létezik, mármint a növény maga is, meg termés is, ami rajta van.
Tehát léteznek:
- picike balkon paradicsomok. Fajtától függően 3-5 literes cserépben már elvannak.
- determinált növekedésű paradicsomok. Elérnek egy kellemes (általában térd közeli) méretet, megállnak viszont általában az összes termésük egyszerre érik be, mert ezeket sokszor ipari termesztésre szánták.
Kivétel a Dwarf Tomato Project paradicsomai (amiből néhány fajtát árul a [link] )
- folytonnövő paradicsomok. Ahogy nevük is mutatja, folyamatosan nőnek, viszont folymatosan virágoznak, hozzák a termést. Koktélparadicsom, szívparadicsom stb. Hogy méretet is mondjak, ezek így augusztusra nálunk a 2 métert verik.
Én ismerek olyat, aki megvette a 30 literes cserepet és elnevelgeti benne folytonnövőt az erkélyen, de olyat is, aki inkább sok kicsi balkon paradicsomot nevel.
Paprika: 10 literes cserép. Nálunk chili van cserépben, rendes magyar paprika (fehér özön, rapires) földben. Mindegyik folyamatosan terem.
Vastag húsúval nem próbálkoznék. Jövőre még snack paprika van tervben, apró, színes termésekkel.
Ezen túl még: balkoneper, spenót (sima, de akár új-zélandi vagy malabári spenót is), retek, rövid sárgarépa (pl. párizsi vásár), mángold, tépősaláta, rukkola, sarjadékhagyma, leveles kel, zöldborsó, ázsiai levélzöldségek (mizuna, tatsoi stb.), fűszerek (bazsalikom, oregano, koriander, metélőpetrezselyem, metélőhagyma stb.)
Én is azt javaslom, hogy elsőre paradicsomból, paprikából palántákkal kezdj, ha bejön, ráérsz kitanulni a magról nevelést. Magfogást is hagyjuk egyelőre, fajonként és fajtánként változik, majd nézz utána, ha az alapok megvannak (nyílt beporzású vagy hibrid, öntermékeny vagy széttrollkodja a méhecske a fajtaazonosságot).
Magok (személyes tapasztalat alapján): szentesi mag, moravoseed (amit szintén a szentesi csinál), rédei kertimag, zki, royal sluis, reinsaat, blumen, kiepenkerl. A LIDL saját márkás vetőmagjaival sincs baj.
Web boltok (személyes tapasztalat alapján): kulonleges-paradicsom.hu/ (tőlük a Dwarf... elnevezésű paradicsomok), chilimag.hu, biokiskert.hu, csodakertesz.hu (balkongyümölcs)
Élőben: a helyi gazdabolt, kertészeti áruházak, helyi piac (palánták). Magot találsz még nagyáruházakban, általában időszakosan (Tesco, Lidl stb.)
Cserép helyett: euroshopból vödör kilyuggatva (pl. méretes szöget felhevítesz és úgy). Ez néhány évig kitart, addig meg rájössz, hogy érdemes-e UV álló cserepekbe ölnöd egy nagycsomó pénzt.
Föld: nem vagy vele kisegítve, de én az Oázis kertészet saját márkás palántaföldjét és zöldségföldjét szoktam használni, nagy adag perlittel megdobva. (Az OBInak is van saját márkás zöldségföldje, de sosem használtam.)
Ha trágya is kell, a Compo Bio baris trágyája elég ütős.
"Én naivan azt reméltem, hogy valaki majd megírja nekem, hogy akkor vegyek xy típusú földet meg z típusú magot és azt ekkor meg akkor így-úgy kell elvetni és mire vigyázzak"
Az a szakirodalom :) Élő rendszerről beszélünk: élő talaj, növények, beporzók, kártevők... ne várd, hogy több száz oldalas tananyagot fejlesszünk neked, bocsi. Viszont annyira rohadtul nem különbözik: a balkonparadicsomot ugyanúgy neveled magról, mint a folyton növőt. És ugyanúgy fújod le Neemasallal, amikor lepik a büdösbogarak.
Szóval Dóra Melinda Tünde: Kertkaland könyvében nagyon jó leírások vannak totál kezdőknek, érthetően + egy fejezet balkonkertészetről. Max 5000Ft, annyit megér, hogy ne teljesen fogalmatlanul költs súlyos tízezreket.
Egyébként alap információk a magos tasakokon is megtalálhatóak (mikor veted, milyen távra, várható méret, palántázni kell-e, mikor szüreteled...), szóval annyira nem para.
23: KÖSZÖNÖM, nagyon hasznos leírást adtál! :)
"Az ugyanazon a bokron terem, csak hamarabb szedik le :)"
Na, látod! Erre nem is gondoltam! Azt hittem, hogy a cukkinikből is van többféle s fajta, meg létezik kisebb bokros.
"ne várd, hogy több száz oldalas tananyagot fejlesszünk neked, bocsi."
ISTEN MENTS!! :D
Pont az a lényeg, hogy ne kelljen már több ezer oldalt átnyálaznom ahhoz, hogy pár szem paradicsomot elültessek, nem doktorálni szeretnék belőle, de úgy látom, ezt nem lehet megúszni..! :D
Nem ezt kértem, hanem pont ennek az ellenkezőjét: a meglévő hatalmas tudásotokból adjatok nekem pár szem szellemi palántát, amit elültethetek a gyakorlatban anélkül, hogy ehhez kertészmérnöki egyetemet kellene végeznem.
De sokat segített minden hozzászólás, nyugodtan jöhet még, ha van valami jó ötlet, mindet felpontozom.
Tessék csak tessék, lehet pontokat szerezni még, én nem sajnálom senkitől sem! :))
Sógor csinált balkon paradicsomot. Nagyobb (20cm átmérő) virágcserépbe 1-1 tő palántát ültetett, szép lett neki, termett is. Nyáron ültette, még most októberben is van rajta.
Azért azt tudni kell, hogy ez hobbi. A cél a sikerélmény, pár tő paradicsom nem fedezi a konyhai szükségletet. Viszont szép.
Kezdésnek a dughagyma is jó, azt magam is csináltam régebben virágládában.
A paradicsomnál azt is meg lehet csinálni, hogy egy szimpatikus paradicsom magját kiszeded. A mag körül lévő levével rákened egy darab csomagolópapírra. Megszárítod, ettől ráragad. Nyár elején a csomagolópapírt egy földdel teli virágláda (vagy cserép) tetejére teszed és kb fél centi földet szórsz rá.
A csomagolópapír benne marad, semmit nem zavar, szétázik, a gyökerek könnyen átmennek rajta.
Amíg kicsi (de csak ekkor!), csak sziklevele van, spröckölös flaskával locsold, finoman, ne túl sok vizet egyszerre.
Forgasd, ha dőlni kezdenének a fény felé 180 fokot fordíts a cserépen.
Érje őket természetes fény, egy nagyobb ablak elé az asztalra tedd őket, hogy az ablakpárkánnyal kb. egy magasságban legyenek.
A radiátortól fűtőtesttől, ha az nagyon meleg legyen kb. 20 cm távolság.
Amikor olyan 4 cm magasak, és már nem csak a sziklevelük van, tedd őket külön cserépbe. Ehhez kell egy kis érzék, hogy a palántát a gyökerével egyben szépen vedd ki, de menni fog azért.
Ha balkonra szánod, a 4cm-es palántát már tedd a végső, nagy kb. 20 cm átmérőjű cserépbe.
Innentől ne locsold felülről, a tövéhez önts vizet, mert hajlamos gombabetegséget kapni. Ha palántaként veszed, akkor egyáltalán ne locsold felülről, csak a tövéhez.
[Tanyán nőttem fel. Ha piacra termeltünk a 4 cm-es palánta kisebb cserepekbe ment, majd olyan 15 cm-es nagyságnál a végleges helyére földbe. De az extra átültetést a balkonon nyugodtan spóroljuk meg, tegyük a nagy cserépbe amint lehet. Egyébként a palántanevelés piacra, tehát nagybani méreten is a fent leírtak szerint ment. Volt, hogy 5 ezer tő paradicsommal. Magoncként elfértek egy nagyobb nappaliban az ablak előtt. Aztán palántaként egy fűtött palántanevelő fóliába (mármint fóliasátorba) mentek, majd ahogy jobb idő lett, a fűtetlen
fóliákba a végleges helyükre. A magot is volt, hogy a fent leírt módon szedtük, és saját levével ragasztottuk, mert volt egy jó olasz fajtánk. Ha bolti magot vettünk, azt nebulo ragasztóval ragasztottuk csomagolópapírra. Nagyban csinálva a paradicsomot kaccsazni kell. De a balkonparadicsomnál nem fontos. Viszont ha mégis kaccsazod, és van
még szabad helyed, a kaccsból lehet szaporítani. Vízbe teszed, kigyökeredzik, elülteted, ott egy újabb tő paradicsom. ]
[A kaccsazás részben arra szolgált, hogy egyenletes méretű legyen a termés. Ugyanis nagybani termelésnél csak a kinézet számít. Ha nem egyforma mértre és színre is, nem veszik meg. Másrészt, ha nagyon sűrű és ipari méretű az ültetvény, fennáll a veszélye a gomba megbetegedésnek. Ezért kell, hogy ne legyen túl sűrű, és levegyük az oldalhajtásokat.]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!