Miért nem terem az eper fám?
Van egy fehér eperfám,kb.6-7 éves lehet ,szép nagy fa.Tavasszal rengeteg virág van rajta, de majdnem mind lepereg.Jó ha 15 szem eper van a fán.
Ez mi ért lehet?
Megporzási gond. Vannak fajták, amiknek a virágpora nem jó, de inkább az időjárás volt rossz tavasszal.
Fiatal fa, később javul a termékenyülés, remélhetőleg jövőre jobb lesz a helyzet.
Szia,
A porzáson talán lehetne segíteni, ha a közelbe telepítenél egy méhecskehotelt. Nem egy nyomtatott áramkör szintjén lévő találmány, könnyű összerakni, sokszor bontott téglából és fúrott fakuglikból meg lehet csinálni, változatos hosszúságú és átmérőjű furatokkal. Nem 100%, hogy segíteni fog, de hátha.
Kiemelem a cikk lényegét:
"Mikor érdemes kihelyezni ezeket?"
A méhecskehotelek többnyire bundás testű méh lakói a telet követően legkorábban aktívvá váló rovarok közé tartoznak. Az első példányok akár már a február végi enyhe, napsütéses napokon repülnek, virágokat és lakóbölcsőket keresnek. Ezért a méhecskehoteleket érdemes március elején kihelyezni. Ezt követően a méhecskehotelek forgalma április-májusban a legnagyobb, júniustól már jelentősen alábbhagy, de a nyár második felében is számíthatunk vendégekre.
"Hova tehetünk ki a méhecskehoteleket?"
Esőtől védett, keleti-délnyugati fekvésű ablakpárkányra, erkélyre, tornácra, eresz alá; erre a célra kialakított esővédő tető alá épület falára, óvoda- és iskolaudvarra, közterületre, mezőgazdasági területen szántók, ültetvények nem kezelt szegélyére, ahova legalább néhány órán keresztül odasüt a Nap, és ahol a beverő csapadéktól is védve van a méhecskehotel.
"Miért fontosak?"
Mert ők alkotják a beporzó rovarok legnépesebb csoportját, így - a közvélekedéssel ellentétben - ezt a munkát alapvetően nem a házi méhek, hanem Európában is mintegy kétezer más faj látja el. Bár ez nem verseny, de számunkra a magányos darazsak talán még fontosabbak, mivel a felnőtt egyedek nektárfogyasztók és így beporzók is, a lárvák számára viszont megbénított rovarokat, hernyókat, pókokat halmoznak fel - azaz a ma népszerű marketing megközelítés szerint "kettő az egyben" szolgáltatást nyújtanak nekünk.
"Csípnek?"
A legtöbb méh- és darázsfaj, így a magányos csoport tagjainak többsége is rendelkezik fullánkkal és méregkészülékkel. Ezért soha ne fogjunk meg méhet, darazsat (sőt lehetőleg semmilyen rovart, amit nem ismerünk), mert ilyenkor védekeznek.
"Támadnak?"
Nem! A családokban élő támadékony fajokkal, például a közismert házi méhekkel és a jellegzetes fekete-srága mintás darazsakkal szemben a magányosan élők még a lakóbölcsők közvetlen közelében sem foglalkoznak sem az emberrel, sem a társ- és háziállatokkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!